şükela:  tümü | bugün
 • koyun sutu, inek sutune gore daha yagli oldugu icin, koyun yogurdu daha yogun ve kremalidir. gorunumu neredeyse dondurma kivamindadir. koylu kadinlar, bakrac bakrac tasidiklari koyun yogurtlarini sehirlerdeki pazarlarda satarlar(di).
 • bir emir cümlesi.. ayrica enfes bir lezzete sahiptir (daha da enfesi icin (bkz: keci yogurdu)) bu tada kotu diyenler icin guzel turkcemizde "agzinin tadini bilsen" ile baslayan cesitli ozdeyisler mevcuttur.
 • normal yogurda gore kismen daha agir olan ancak tadida bir o kadar deigisik olan yogurt. ozellikle mantiyla yendiginde guzel olabiliyor.
 • igrenc bir seydir, kuyruk yagi gibi igrenctir. hayvan kokar evet o hayvan koyun oluyor ama hayvan kokuyor yani oyle boyle degil.

  bu ara meraklisina "tivmas" mi ne unuttum, garip bi isimli market var(tarim bakanliginin marketi filandi oyle bi si) satiyorlar bunlar ankara da kirkonaklar da.
 • koyun hayvani sut bandina girdiğinde bi dolu mukemmel mamulun takviyesine destek sunar ozellikle koyun sutu ile yapilan dondurmayi unutmamak gerekir bu anlamda. yogurdu zaten malum ama bazilari dayanamaz kokusuna.
  ayrica başka bir tad için (bkz: manda yogurdu)
 • yanık tadıyla en az tuzlu yogurt kadar güzel yogurt türü. reyhanlıda yolda koca yogurt kazanlarını başlarının üzerinde ellerini kollarını sallaya sallaya taşıyan teyzeleri gördüğünüzde anlarsınız taze koyun yogurdunun geldiğini. taze koyun yogurduyla birlikte annem her defasında mutlaka minik hatay dolmalık patlıcanlarından da alır bir kilo zira nar ekşili acı hatay dolmasının yanında ayrı bir belirgin olur koyun yogurdunun yanık tadı. (bkz: olsa da yesek)

  yogurt oldugu için de her sofrada kendisine kolaylıkla yer bulur. rakı sofrasında ve kebabın yanında meze olarak, özellikle ciğerle beraber, kahvaltı sofrası ve yemek sofrasında ise yogurt olarak.

  ayranı da güzel ve yoğun olur. koyun yogurduyla yapılmış bol tuzlu ayranla sıcak yaz günlerinde kendinize güzel bir jestte bulunabilirsiniz.
 • üzerine konan bal ile boyut atlayan, yemelere kıyılamayan dünya harikası yiyecek. izmir menemen mandıralarında mevsim* itibariyle en güzelini bulabileceğiniz enerjisi sağlam ikili.
 • yörüklerin yaptığı gibi içine ekmek doğrarak yenilmesi farzdır, karnınızı doyurur.
 • yerli yersiz kullanılmaması gereken kelime grubu. kullanılabileceği yerleri inceleyelim:

  - bu ne?
  - koyun yoğurdu.

  - ne yapalım yoğurdu?
  - koyun yoğurdu.

  - yahu bunu kim yoğurdu?
  - koyun yoğurdu.

  yaa.. yaaa... sabah erkenden kaldırıp da ta maslaklara işlere mi gönderirsiniz beni.. bundan sonra böyle.. gözleriniz dolacak yaptığım şakalardan, kendim acı çekiyorum, size de çektireceğim.. yerseniz..
 • şimdi kahvaltıda kızarmış ekmekle yemek için canımı verirdim. evimi özledim ulan.