şükela:  tümü | bugün
  • medya sektöründe çalışan bir dostumun anlattığına göre star tv, vatan ve milliyet'i aydın doğan'dan almış grup. birkaç gün içinde açıklama yapılacakmış.
  • hükümetin ışid'e yaptığı yardımı bugün belgelerle yayınlayan gazetenin bağlı olduğu holding. tesadüfen aynı gün terör örgütlerini destekleme ve mali yolsuzluk gerekçeleriyle holdinge baskın yapılmıştır.
  • kendilerini toplum nezdinde aklamak üzere bir belgesel hazırlamışlar. izledim, gayet güzel.

belgeselin bir bölümünde akın ipek, kurucu olan baba ali ipek'den aldığı bir nasihattan bahsediyor; " asla devletle iş yapma."
    bana bir kez daha hatırlattı ki babaların, büyük sanayicilerin tavsiyelerini kulak ardı etmeyeceksin.
    ben de bir sanayici çocuğuyum ve gülen cemaati'nin çok güçlü olduğu yıllarda babama yakınlaştıklarını, içki içen, din işleriyle pek alakası olmayan babamı uçak biletlerini almak suretiyle emrivaki bir şekilde arnavutluk'a kutlu doğum haftası etkinliklerine götürdüklerini bilirim. bu insanlar babamın "ben rakı içerim." diyip uçakta nispet yapar gibi içki içmesine rağmen hoşgörülerini asla bırakmayıp abi içmesen senin için daha iyi ama sen bilirsin tabiki diyerek son derece medeni bir tavır sergilemişlerdir.

babama sormuştum, "baba biliyorsun masana bir zaman gazetesi koysan bizim ürünleri bu anadolu kaplanları - :) - nasıl satarlar, bizimle nasıl çalışırlar temiz temiz para kazanırız neden yakınlaşmıyorsun?" hatta makara olarak anneme bir türban takarız olur biter bile demiştim.
    babam da bana "eğer bir grubu arkana alıp büyürsen, onlar çöktüğünde sen de çökersin." demişti.

gelinen noktada görüyoruz ki hem ali ipek, hem de benim babam çok haklılarmış.
  • sol frame'de adını görünce kayyum atandığını anladıydım.

hazır yeri gelmişken bir öykü de ben patlatayım:

eşim, orta ölçekli bir tekstil atölyesinde çalışıyordu. hem kendi markaları vardı, hem de bazı büyük markalara fason üretim yapıyorlardı. patron ermeni'ydi. bir gün, fetoya yakınlığıyla bilinen, zaten bunu saklamayan büyük bir şirketle çalışmaya başladılar. önceleri işler iyiydi. adamlar, patronun ermeni olduğunu bildikleri halde kurban bayramlarında "biz toplu halde kurban kesiyoruz. sizin payınıza da şu kadar düştü." falan gibi mesajlar atıyordu. patron da araları bozulmasın diye parayı yolluyordu.

sonra bu şirket, ermeni patrona sağlam bir kazık attı ve üretimi kesti. oysa adam sırf bunlar öyle istiyor diye dünyanın masrafına girip daha büyük bir yere bile çıkmıştı. sonunda, başka bir iki aksilik daha oldu ve adam iflas etti.
  • 75 ton altın ürettiğini iddia ederek fetö'nün kara paralarını aklamış örgüt şirketi.
    75 ton altın çıkarmak için ortalama 12 bin ton siyanür ithal etmek gerekiyormuş aynı süre zarfında. oysa %80'i tekstil sanayinde kullanılmak üzere ithal edilen siyanürün toplam ithalat miktarı 14 bin ton imiş. yani en fazla iki bin ton siyanürle 75 ton altın üretilebilmesi imkansız. bununla birlikte bu kadar altını çıkarabilmek için 3 km çapında bir, 3 km derinliğinde bir maden sahasını işlemiş olmalısınız. bu on milyonlarca kamyon seferiyle saha dışına çıkabilecek bir toprak kütlesi nakli demek, rafineriniz olsa yetiştiremezsiniz bu kadar dizel yakıtı.
    peki neden altın?
    75 ton altına tekabül eden kara para, himmet, rüşvet ve haraçlarla, örneğin sürat kargo üzerinden aklamayı çalışsaydı bu örgüt, %18 kdv, %25 kurumlar vergisi için %40' ları bulan bir vergiye tabi olacaktı. oysa altın madenciliğinde vergi oranı sadece on binde bir imiş.

edit: görüldüğü gibi bir tv programından dinleyerek edindiğim bilgileri aynen aktarmaya çalıştım burada belli kıyaslamalar var aksi ispatlanabilir mi ispatlanamaz mı bilmiyorum ben 5 n 1k üzerinde gazetecilik yapan bri değilim sözlüğün formatına uygun olarak ubjektif bir aktarma yapmıyorum. takdir edersiniz ki. fetö'nün böyle bir kurnazlıkla koza ipek'i kirletmiş ve bir kenara atmış olması yüksek bir olasılık.
  • yine aktrollün biri hedef saptırma yapmış, kasıtlı olarak yalan söylemiş.
    ne demiş bakalım; 75 ton altın ürettiğini iddia ederek fetö'nün kara paralarını aklamış örgüt şirketi.
    1 - koza ipek grubu ben 1 yılda 75 ton altın ürettim asla demedi.
    koza ipek grubunun dediği şu; grubumuz 2006 - 2014 yılları arasında toplam 72 ton 595 kilo altın üretmiştir.

yani sevgili aktroll, koza ipek grubu yılda ortalama 9.074,37 kg altın üretti. bu kadar altını üretirken de yaklaşık 1.6 bin ton siyanür yeterli.

gelelim diğer meselelere; türkiye'de altın madenciliğinde maliyet oranı %45'tir. yani üretilen 72 ton 595 kilogram altının %45'i, altın üretimi için kaynak oluşturmuş, koza ipek grubunun eline bu faaliyet sonucu 39 ton 927 kg altın kalmıştır. bunun sonucunda ise grubun kasasına 1 milyar 735 milyon dolar para girmiştir.

dünyanın sayılı denetim kuruluşlarından olan pwc, koza ipek holding'de tek bir usulsüzlük tespit etmemiştir. ayrıca para aklama iddialarına karşı masak tarafından denetlenen koza ipek holding yine alnının akıyla çıkmıştır.
  • iktidarın eski seks partnerlerinden yalnızca biri.
  • ankara'yı melih gökçek'ten parsel parsel alan bir fetoş şirketi.

bülent arınç'ın yalancısıyım.