şükela:  tümü | bugün
 • akp ile kurduğu ilişkiler sayesinde yeni palazlanan şirket.
  gerisini mustafa eberliköse'nin yazısından okuyalım:

  <<halka açıldığı 2003 yılında koza'nın piyasa değeri 20 milyon dolar. bugün ise yaklaşık 500 milyon dolar. yani aradan geçen 7 yılda değerini 25 kat arttırmış.

  peki koza'nın sırrı nedir? (...)

  koza'nın iktidarla kurduğu ilişki ruhsat ve fikir almayla sınırlı değil. iktidarın yerel yönetim olanaklarını da kullanıyor. örneğin eskişehir'in kaymaz beldesinde bu sayede altın çıkarma ruhsatı aldı. eurogold 1995 yılında ruhsat almak istemiş fakat halk birçok eylem yaparak engel olmuş. engel olanların başını bugün kaymaz belediye başkanı olan akp'li mustafa akkuş çekiyormuş. koza'nın ruhsatı almasında da akkuş başı çekti. kaymazlıları akkuş ikna etti. trabzon'un tonya ilçesine altın aramaya giden koza'ya yine akp'li belediye başkanı ahmet kurt ve akp ilçe başkanı ev sahipliği yaptı.

  koza'ya akp'nin en büyük kıyağı ise 2009 yılının şubat ayında kdv tebliğinde yaptığı değişiklikler oldu. yapılan değişiklikle altın, gümüş gibi kıymetli maden çıkaran şirketlerin, yurtiçine satışta üretimde ödedikleri kdv’nin tamamını vergiden indirebilmesinin yolu açıldı. yapılan bu değişiklik, borsanın değer kaybettiği bir dönemde koza'nın hisselerinin tavan yapmasına neden oldu. koza, iktidar sayesinde değerini bir kez daha katlamış oldu.>>

  ne diyorduk? yağma, talan, kâr, kapitalizm.
  bakın işte, asgari ücrete iki kuruş zam yapmaya erinenlerin, sermayeye açtığı milyon dolarlık krediler, teşvikler, vergi indirimleri.

  doğalgaza zam, girişimcilere teşvik.
  işçiye cop ve yetim hakkı demagojisi, patronlara sıvaz.

  (bkz: halka toprak verme niyetimiz yok)
 • bergama altın madeni'ni işleten şirket. bugün gazetesi ile kardeştir de. ki gazetenin dağıtımı zaman'dan bile ileridedir. madencilik bölgelerinde para ile satılmaz, köşebaşlarında dağıtılır.
 • hani kim mutedir kim mağdur tartışılıyor ya, koza madencilik muktedir nedir sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri bugün türkiye'de:

  aleyhinde rapor yazan bilirkişi hakkında aynı gruptan gazetelerde "almanlardan para alıyor" "karısını aldatıyor" diye yayın yapar.
  bilirkişi heyetini atayan mahkeme başkanı hakkında soruşturma ve dava açtırır, el altında bir militan savcı hep vardır zaten.
  tmmob'un yayınladığı bir bildiriden dolayı mehmet soğancı hakkında yüklü bir tazminat davası açar.

  bu adamların hayal ettikleri ve yaratmaya çalıştıkları ülke, istedikleri gibi at oynattıkları, yağmaladıkları, meslek odalarının olmadığı, bilirkişilerin emirlerinde olduğu, savcıların hepsinin 'özel yetkili' olduğu bir yerdir. liberallerin burjuva demokratik devrimi ilkel birikimle kolkola gidiyor, haberleri olsun.
 • her iktidar ele geçirişin (kapitalist yahut çarpık-kapitalist sistemler içi partilerde) egemenler tarafında bir kendi sermaye tabanına destek vermesinin örneklerinden biri.

  elbet her sınıf kendi siyasal organını kendisine yardımı olsun ve kendisinin yararını getirsin diye de destekler. bu bir feodal ilişkiler içi sınıf birlikteliği olunca tamamen kendi geri kalmış ikiyüzlülükleri ile birleşiyor.
 • şu darbeye karşi yürüyecek 70 milton adimin birkaç yüzü tekme olarak gelmez mi buralara.

  lakin vatansever yurtsever partilerimiz sendikalarimiz ağlasin, neymiş bergamayi gavurlara peşkeş çekmişiz, neymiş tam bağimsiz türkiyeymiş.

  al sana has %100 yerli kozlu madencilik atiyor tozunu bergamanin. sanki yerli olunca bokundan boncuk çikacak.
 • imkb'deki hisse ismi kozaa olan firmadır.
 • halka arzıyla ilgili bir yazı için bkz.
 • (bkz: akın ipek)
 • (bkz: feto)
 • şu sıralar gülen cemaati mensubu sahibinin (bkz: akın ipek) akp ile yaşanan "savaşta" diyelim, mevzisini terk etmemesi sonucu (bkz: bugün tv), tanınan ayrıcalıklar geri tepmeye başlamış, altın madenciliği işleri durdurulmuş.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25477294.asp