şükela:  tümü | bugün
  • fıstık çamı tanrısı, binlerce sene önce dünya üzerinde kendine en çok bu yaylayı uygun görmüş olacak ki, yer gök, dağ taş, fıstık dolu. sadece o değil;

yol kenarlarını çitlembikler, böğürtlenler, kuşburnu, envai çeşit meyve sarmış. sanırım en güzel olduğu mevsime denk geldim ki, kimsecikler yoktu. ne yaz'ın bunaltıcı sıcağı, ne kış'ın hayat donduran soğuğu, ne hazan mevsiminin tedirginliği, ne de bahar'ın yorgunluğu. tüm bu özelliklerden az biraz bağrında harmanlamış bir eylül başı gidilmeli bence buraya. ben gittim, gördüm ve sanırım hala oradan dönemedim. saçlarımda çam kokusu var.

http://yfrog.com/jkdsc0577hj
  • ordu'da yarı gürcü-yarı türk olanlara söylenen bir söz. tam olarak hakaret olarak kullanılmasa da hakaretvari bir kelimedir.
  • türkiye nin cam fistigi bölgesidir. ayvalik a istanbul tarafından gelmeden 15 km önce ayrılan bir yoldan ulaşılır. yola devam edilirse kendinizi bergamada bulursunuz. kozak adi bir yerleşim bölgesini değil bir bölgeyi tanımlar. halkı yörük kökenlidir. çaya bile cam fistigi katarlar.
  • herşeyin çok daha temiz, çok daha güzel olduğu çocukluğumun mekanıdır kozak. bugun hala hiç ayrılmasaydım, çam fıstığı indirmeye gitmeyi, üzüm toplamayı, pekmez kazanlarında ayva, armut pişirmeyi, üç gün üç gece süren köy düğünlerinde 10 kişi aynı tabaktan yemek yemeyi, yorulmak bilmeden tavukların peşlerinden koşmayı, oğlak beslemeyi hiç ama hiç bırakmasaydım diye aklıma gelmiyor değil.
  • koza altın işletmelerinin bergama ovacık'tan sonraki yeni hedefidir..tarif edilemez güzellikler çirkin bir altına,paraya heba edilmek istenmekte,tarihi ve kültürel değerlerin yoğun olduğu bölgeye kurulmak istenen işletme ile aynı zamanda tarih de yok edilmeye çalışılmaktadır.

"projeye göre çıkarılacak cevher taşınarak ovacık işletmesinde depolanacak ve ayrıştırılacak. bunun için ayrı bir çed yapılmamış, taşınacak cevherlerin atığının, ovacık’ta nerede depolanacağı, bu cevherin işlenmesi için gereken suyun nereden sağlanacağı belli değil… oysa pek çok mahkeme kararıyla ve iki ayrı aihm kararı ile ovacık işletmesinin kamu yararına aykırı olduğuna karar verilmiştir. anlaşılan ovacık ve yöresi gözden çıkarılmış, mahkeme kararlarının yok sayılması uygulaması sürdürülecek, hukuksuzluk olağan hale getirilmeye çalışılıyor.

maden işletmesinin yapılacağı alanlar, kestel barajını besleyen derelerin yağış havzasında bulunmaktadır. hatta içme suyu amaçlı madra barajı uzun mesafe koruma alanında yer almaktadır.

kozak yaylası, çok kaliteli su kaynaklarına sahip. maden işletmesinin bu kaynakların bir bölümünü kurutacağı, tamamını ise kirleteceği kesindir. buna göz yumulamaz. bir yayla olan ve çok geniş bir çevreden piknik yapmak amacıyla gelinen bu yörenin havası da, madendeki patlatmalar ve sonrasında oluşacak tozlar ve sürekli çalışacak yoğun kamyon trafiği nedeniyle kirlenecektir.

kozak, küçükdere ve ida altın yatakları, bir işletme kurulmasına yetecek rezervlere sahip olmadığından buralardan çıkarılacak cevherler, ovacık’a taşınacak ve ovacık kalıcılaştırılacaktır.

arama ruhsat sahalarının sınırları çok geniş olduğundan, uzun vadede nasıl bir süreç yaşanacağı da belirsiz. yani, bu geniş arama sahalarında, küçük küçük bir sürü ocak açılabilir."

ege cevre ve kultur platformu
  • bergama'nın gülü enfes bir yayla. bir de kozak köyü var ki tuvaletiyle meşhurdur. 2005 emok festivali sırasında yaylada kamp kuran motorcuların arasında efsane tuvalet şeklinde konuşulmuş, ziyaret edilmiş ve ziyaret sonrası huşuya erilmiştir.
  • üzerine gökten taş, kaya yağmış gibi görünen alanlara da sahip belde. garaib-i hilkattendir.
  • (bkz: kozalak)
  • devletlerarası anlaşmalar, name-i hümayunlar gibi çok değerli evrakın konulduğu muhafazanın adı.
  • (bkz: libor kozak)