şükela:  tümü | bugün
 • turan imparatorluğuna karşı savaşan, conan' ın bir dönem liderliğini yaptığı topluluk.
 • aynı zamanda manisa merkeze bağlı bir köy.
 • sıklıkla turk orijinli kazaklarla karıştırılan slav asıllı halk(cossack).bu karıştırılmadan dolayı garibim kazaklar (kazagh) turk dusmanı sanılır.cossackların da sadece slav orijinle oldugunu söylemek zor aslında.zamanın moskova krallıgının baskılarından kaçan rus köylülerinin,mogol istilasından kaçan kuman ve tatar turklerinin,ukraynalıların ukraynanın verimli ve bakir(zaporojya nehrinin cevresi) topraklarında toplanmasıyla olusan,kendilerini askeri sistemle yöneten savaşcı millet.don,kuban,terek cossackları olsa da en unluleri zaporojya cossacklarıdır.eski cossack savascılarına bakıldıgında turk görunumludurler.zaten kozak turkce orijinli bir terim olup 'özgür adam' anlamına gelir.erkeklerine bildigin yiğit,liderlerine bulmacalarda da görüldügü üzere 'ataman'derler.ama gel gör ki bir rustan daha rus milliyetcisidirler.bu yuzden ruslar onları tampon bölgelere yerleştirip ,silahlandırıp kendi guvenliklerini saglamışlar gunumuze kadar.bugun ki ukrayna iç savasında 'rus yanlıları' diye adlandırılan grup bu halktır aslında.kılıç ve at binmede onların üstüne bir millet yoktur.youtubedan takip ederseniz kadınları bile degme at binicilerine kök söktürür.kılıç kullanmalarından bahsetmiyecegim bile.bizi de tarihte sık sık dövmüşler allah için.'taras bulba' filminde yull bryner bir kazakı degil bir kozakı canlandırıyor.
 • (bkz: kazakistan)'ın ana nüfusu olan kıpçak kökenli kazak türkleri ile karıştırılan etnik grup.

  dilleri slav, görünüşleri ise kısmen kafkasyalı kısmen de kıpçaklara benzer.
 • (bkz: cossack)
 • şuan trt belgeselin haklarında çektiği bölümü izliyorum. türk bir adam onların köyüne gidip savaş tekniklerini öğreniyor onlarla kalıyor. benim garibime giden şey adamlar bu teknikleri kılıç kullanmayı, ok atmayı felan savaşa hazırlık için öğreniyormuş. en kötü 1700lerde felan olsak mantıklı da bu devirde ne boka yarar bunları öğrenmek?

  hoş doğal bir yaşantıları var. tarihi bir geçmişleri de var ama bilemiyorum ciddi bir şekilde ömrünü böyle geçirmek isteyen kaç kişi vardır?
 • kazaklarla karıştırılan slav halkı.
  savaşın gerçeklerini en iyi şekilde yansıtan bir kozak şarkısı.
 • birçok defa istanbul ve varna gibi şehirleri yağmalamış ve osmanlı donanmasını yenmişlerdir. o dönem de yaşayan fransız tarihçi michel baudier bu olaylar üzerine şöyle yazmış: "kozaklarla alakalı tek söz dahi etmek constantinople'de korku ve dehşet getirir."