şükela:  tümü | bugün
 • turan imparatorluğuna karşı savaşan, conan' ın bir dönem liderliğini yaptığı topluluk.
 • aynı zamanda manisa merkeze bağlı bir köy.
 • sıklıkla turk orijinli kazaklarla karıştırılan slav asıllı halk(cossack).bu karıştırılmadan dolayı garibim kazaklar (kazagh) turk dusmanı sanılır.cossackların da sadece slav orijinle oldugunu söylemek zor aslında.zamanın moskova krallıgının baskılarından kaçan rus köylülerinin,mogol istilasından kaçan kuman ve tatar turklerinin,ukraynalıların ukraynanın verimli ve bakir(zaporojya nehrinin cevresi) topraklarında toplanmasıyla olusan,kendilerini askeri sistemle yöneten savaşcı millet.don,kuban,terek cossackları olsa da en unluleri zaporojya cossacklarıdır.eski cossack savascılarına bakıldıgında turk görunumludurler.zaten kozak turkce orijinli bir terim olup 'özgür adam' anlamına gelir.erkeklerine bildigin yiğit,liderlerine bulmacalarda da görüldügü üzere 'ataman'derler.ama gel gör ki bir rustan daha rus milliyetcisidirler.bu yuzden ruslar onları tampon bölgelere yerleştirip ,silahlandırıp kendi guvenliklerini saglamışlar gunumuze kadar.bugun ki ukrayna iç savasında 'rus yanlıları' diye adlandırılan grup bu halktır aslında.kılıç ve at binmede onların üstüne bir millet yoktur.youtubedan takip ederseniz kadınları bile degme at binicilerine kök söktürür.kılıç kullanmalarından bahsetmiyecegim bile.bizi de tarihte sık sık dövmüşler allah için.'taras bulba' filminde yull bryner bir kazakı degil bir kozakı canlandırıyor.
 • (bkz: cossack)
 • şuan trt belgeselin haklarında çektiği bölümü izliyorum. türk bir adam onların köyüne gidip savaş tekniklerini öğreniyor onlarla kalıyor. benim garibime giden şey adamlar bu teknikleri kılıç kullanmayı, ok atmayı felan savaşa hazırlık için öğreniyormuş. en kötü 1700lerde felan olsak mantıklı da bu devirde ne boka yarar bunları öğrenmek?

  hoş doğal bir yaşantıları var. tarihi bir geçmişleri de var ama bilemiyorum ciddi bir şekilde ömrünü böyle geçirmek isteyen kaç kişi vardır?
 • kazaklarla karıştırılan slav halkı.
  savaşın gerçeklerini en iyi şekilde yansıtan bir kozak şarkısı.
 • birçok defa istanbul ve varna gibi şehirleri yağmalamış ve osmanlı donanmasını yenmişlerdir. o dönem de yaşayan fransız tarihçi michel baudier bu olaylar üzerine şöyle yazmış: "kozaklarla alakalı tek söz dahi etmek constantinople'de korku ve dehşet getirir."
 • kazaklarla isim haricinde herhangi bir benzerliği olmayan slav topluluğu.

  16.yüzyılda dinyeper nehri kıyılarına yerleşenleri siç denen askeri merkezler kurmuşlar ve lehistan krallığı, osmanlı devleti ve kırım hanlığı için zorluklar yaratmışlardır. lehistan topraklarının güneydoğusuna gelen bu bölgede kozakların dizginlenemez varlığı lehistan krallığını önlem almaya itmiş ama pek de başarılı olamamışlar. işin ilginci osmanlı ve kırım hanlığı'na yönelik saldırılarını lehistan toprakları içinden yaptıkları için o dönemin uluslararası ilişkilerine lehistan'ı zor durumda bırakmışlardır.

  bogdan hmelnitski önderliğinde 1648-1654 seneleri arasında ayaklanıp sonrasında lehistan toprakları içinde bağımsız bir kozak varlığı ortaya koymuşlardır. zaporojya ordusu denen bu oluşum sonradan ikiye bölünmüş, 18.yüzyılın üçüncü çeyreğinde de bu oluşumlar rus çarlığı içinde erimiştir. ilya repin'in meşhur zaporjya kozakları türk sultanına mektup yazıyor isimli tablosu da bu dönemleri resmeder.

  işte dinyeper çevresinde yerleşimler kuran, kısa dönemli de olsa bağımsız bir merkez oluşturan dinyeper kozakları ukrayna milli kimliğinin oluşumunda önemli bir yer teşkil eder. tarih boyunca bağımsız devlet tecrübesi pek az olan ukrayinler bu dönemleri bağımsız kimliklerinin ve tarihlerinin önemli bir parçası olarak görürler.

  ek olarak nikolay vasilyeviç gogol, taras bulba isimli epik romanında bu kozak topluluğunun hayata bakışını, hayatı yaşayış şeklini ve gündelik hayatını biraz abartarak da olsa çok güzel tarif eder.
 • giyim-kuşam, bıyık, saç , sakal kesimleri, atçılık alışkanlıkları, alet edevat çeşitliliği bile kuzey türki halklarınkine çok benzer olmasına rağmen, türklerden ölesiye nefret etmiş, karma ve kırma bir kavimdir. bunların esasen türkçe "kaçaklar" kelimesinden türediğini düşünmekteyim. zira rus kaynakları, kırım - nogay hanlığı ile, novgorod-moskova arasında bir "buffer zone" olarak bu atlı kaçak (göçebeleri) tespit etmektedir. büyük ölçüde türki olan bu hırsız-yan kesici takımı zamanla ortodoksluğu kabul ederek, rus mali desteği ile osmanlı ve müslümanlık karşıtı bir tavır takınmıştır. osmanlı için panzehirleri uzun süre kırım hanlığı olmuştur. ancak kırım hanlığı'na tam olarak güvenmeyen osmanlı kendilerini lojistik ve askeri bakımdan fakir bırakınca, gelişen savaş teknolojisi karşısında gerileyen kırım atcılığı neticede rus destekli kozaklara yenilmiştir. osmanlı'nın bölgeye dair bu vizyonsuzluğu gerçekten sinir bozucu. gerçi kimden bahsediyoruz? bu adamların rüşvet ile başa gelen sadrazamları kazandığı savaşı rus çariçesine para karşılığında satmadı mı? bu savaşta tüm çarlık rusyası yöneticileri esir edilmek üzere değil miydi? 1711 prut savaşı ve demirbaş şarl münasebetinin; neo-osmanlıcı, pre-osmanlıcı, cumhuriyetçi, ateist, liberal, neo-liberal veya makyevalist herkes tarafından incelenmesini mühim buluyorum.

  son olarak dedemin sinirlenince zaman zaman "kozak oğlu kazak" şeklinde küfrettiğini hatırlarım, tabi ağır şive nedeniyle kozak mı diyor, kazak mi diyor bilmezdik. tarihi araştırınca bugün kendilerine "kazak" diyen millet ile alakaları bulunmadığını gördüm, yine de şunu belirtmek gerekiyor, dest-i kıpçak, ve altınorda sahası orta asya-türki halkları arasında kazakistan olarak da anılmakta idi.

hesabın var mı? giriş yap