şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bircok malzemenin bulundugu adana ilcesidir. mesela kozan belediye sinemasi diye biryer vardir. yalniz film degil mac gosterilmektedir. elazig-fenerbahce macini bizzat seyredip oldukca zevk almisimdir.
 • adana'nin yaklasik 70 km. kuzeyinde bulunan ilcesidir.nufusu 80000 civarindadir.en onemli ozelligi her tarafta portakal,limon agaclarinin olmasidir.hatta bu o kadar dogaldir ki belediye refujlari bile bu agaclarla donatmistir.tabi bide kozan'ın kalesi vardır,efendim bu kalede battal gazinin zindani denen bir zindan vardır ki millet buraları belki hazine bulurum sikke bulurum,hatta çanak çömlek bulurum diye delik deşik etmiştir zamanında,tabi şimdilerde böyle şeylere izin verilmemektedir.kozan tarihi çok eskilere dayanmaktadır,atlı akıncılarımız burayı fet etmeden önce bizans ahalisi burada yaşamaktadır zaten kozan kelimesi de sis manasına gelmektedir.bunların dışında kozan'ı kozan yapanın insanları olduğu muhakkaktır.kozan'ın adamını anlatmakla bitiremeyiz lakin bir kozanlı olarak adana'da yolda yürürken hiç tanımadığım biri tarafından çevrilip kozanlı mısın diye sorulmuşumdur,bu da kozanlıların kendine has bi yürüyüşü olduğunu gösterir.kozan'ı merak eden biri kadirliyi de merak etmelidir çünkü bu iki sınır komşusu ilçenin insanları birbirleriyle sürekli didişmektedir,bunla ilgili yüzlerce hikaye,deyiş mevcuttur.örnek olması babında: kadirli kozan memleketi bozan,zarar gelmez okuyandan yazandan adam çıkmaz kadirli'den kozan'dan.daha fazla bilgi isterim bu beni kesmez,googleda bilmiyom derseniz o zaman:
  www.kozan.gov.tr
 • nüfusu ceyhan'dan azdır. çukurova'nın kuzeydoğu köşesinde bulunur. şehrin hemen arkasında (artık içinde kalmaya başlayan) sırelif dağlarıyla toroslar başlar. yazın 42 derece sıcakta arabayla 10 dakika kuzeye gittiğinizde çam ormanı içinde buz gibi dağılcak mevkiine gelir, içmeden sarhoş olursunuz. kısa zaman öncesine kadar tam bir memur cennetiydi. iklim ve fiyat şartları nedeniyle gelen gitmek istemezdi genelde. ev kiraları güney illerinde adet olduğu üzere yıllık peşin alınır, ısınma masrafı az, beslenme ucuzdur.
  kozan'dan çıkan ünlüler arasında ersen kült olmuş bir hemşehrimizdir.
 • yozgat sınırları içerisinde küçük, şirin bir köyün ismidir. en yakınındaki ilçe çayıralan'dır.
 • kozan'lı ile yılanı bir çuvala koymuşlar, yılan "imdat" diye bağırmış.
 • eskilerin sis dediği -yalnız bu sis bildiğimiz sis olmayıp ilçenin ermenice adıdır- yer . birçok ilçeye -feke, saimbeyli, tufanbeyli - gitmek için buradan geçmek gerekir. yakın bir ilçe olan kadirli ile aralarında düşmanlık içeren fıkralar vardır.
  ünlü bir kalesi vardır. inanılmaz boğucu bir havaya sahip. adanadan bile boğucudur. toprağı verimlidir. çukurova'nın torosla sınırını oluşturur. ciğer kebabı nedense güzeldir. sanırım yolculuktan dolayı güzel gelir. başka yerde yiyemesem bile burada 2 yılda bir de olsa tadına bakarım. önünüze yarı pişmiş olarak gelir. masada boydan boya bi mangal vardır. şişler ile birlikte köz getirilir. siz geri kalanını kafanıza göre pişirirsiniz. adanada bile böyle bi atraksiyon göremezsiniz.
  son olarak insanları biraz kıskançtır. başarıları pek çekemezler. hemşerilik ilişkiler vardır yine de.
  tüm bu özelliklerine rağmen fekeyi her zaman daha çok severim.
  (bkz: feke)
 • (bkz: kozan dagi)
 • hala adana’ nın ilçesi kalmış, farsak ve avşar türk boylarının yaşadığı bir yer. aslında eski bir ermeni merkezi, hatta yanılmıyorsam bir ermeni krallığının başkenti. derebeyi mi desem ne desem, kozanoğlu ve kozan kalesiyle meşhur. dağılcak adlı güzel bir piknik mekanı var. ama en hayati özelliği kadınları. istisnasını görmedim, hepsi nasıl yaman, işbitirici, dünyayı parmağında oynatan, çekinilesi, gerçek hanımağaların memleketi.
 • bir erkek ismi.