• yazılarını yazarken star wars, interstellar gibi popüler kültür öğelerinden örneklerle renklendiriyor olması yazıyı sıkıcı olmaktan kurtarıp daha okunabilir hale getiriyor.

bilimsel makalelerde görüp anlayamadığım pek çok şeyi kozan demircan sayesinde anladım. buradan aldığım bilgilerle makaleleri algılayabilir hale geldim.

eğer cennet varsa bilimi yayan, toplumu bir adım öteye taşımak için çaba harcayan bu güzel insanlar en önde girmeyi hak ediyor. belki de bu insanlar sayesinde bir çocuk bilimi seviyor ve tercihleri olumlu yönde gelişiyor, dünyaya faydalı bir buluş yapıyor.

ıyice abartıp türkiye'nin carl sagan'ı derdim ama yohamına deyip linç edersiniz, demiyorum. ama okuyun adamı, siz de seversiniz.
  • bu adamın anlattığı konuları kolay kolay türkçe olarak bulamazsınız bulursanız da kısa ve bilimsellikten uzak oluyor bence türkçe e-yazın olarak bulunmaz nimet yaptığı işde devamını ve başarılarını dilerim.
  • kişisel bloğunda muazzam bilgiler paylaşan bilgin. yazılarından bir tanesini okumaya başlarsanız, tarayıcınız sekmeyle dolacaktır. çünkü her bir yazısı doyurucu uzunlukta ve verdiği bakınızlarla, konuyu anlatırken değindiği terimleri başka başlıklar altında açıklıyor.

çok rastlamasam da, noktalama işaretlerini yanlış kullandığı için*, cümleleri anlamak için geri dönüp okumak gerekebiliyor. "olsun o kadar" diyip bi siki beğenmeme timinden kıl payı yırtıyorum.
  • fermi paradoksundan yola çıkılarak sorulan "herkes nerede?" sorusunun cevabını kendince vermeye çalıştığı yaklaşık 1 saatlik youtube videosunu keyifle izlediğim insandır. videoda pek çok ayrıntıya girmekle beraber, dünya dışı yaşam ve dünya benzeri gezegen kavramlarının ne derece hassas dengeler üzerine oturduğunu da güzel bir biçimde dile getirmiştir. canlı hayatının ve bunun ötesinde akıllı bir yaşam formunun varlık bulabilmesi için ne tür gereksinimlere sahip olduğunu uzun uzun anlatmış.

bu nitelikte insanların güzellemeleri fazlasıyla hak ettiklerini düşünüyorum. zira büyük çoğunluğu saçma sapan girdilerden oluşan sosyal medya mecrasını bilim gibi bir kavramı yaygınlaştırmak için kullanan insanlara saygı duymak gerekir.

bu arada ilgili video
  • yıllardır https://khosann.com/ adresinden kendisinin yazılarını takip ediyorum, mükemmel bir iş yapıyor her makalesi özenerek hazırlanmış, türkçe olarak böyle bir kaynak yok. ayrıca internet sitesine bir de gece modu eklerse çok güzel olacak :)
  • kişisel bloğunu severek takip ettiğim yazar, öğretim görevlisi. kendisini benzeri bilim yazılarından ayıran yanı herkesin anlayabileceği,oldukça yalın ,akıcı ,bilgilendirici,toparlayıcı bir dilde yazıyor oluşu. yazdığı bilimsel yazıların içeriklerini çoğu türkçe kaynakta bulmak zor ve bulsanız bile çevirisi yalın olmadığı için anlaşılması güç olmasına rağmen kendisi bu bilgiyi çok sağlıklı bir şekilde aktarabiliyor. başarılarının devamını dilerim.
  • yaklaşık bi 5 sene kadar önce tesadüf eseri bloguna rastladığım, bilgi dolu ve güzide yazılarıyla kendisini tanıdığım güzel insan. fizik alanındaki birçok noktada sade, geniş ve açıklayıcı yazıları vardır. çok nadir vakit bulup blogda vakit geçirsem de arada kendimi kaptırıp içinde saatlerce kaybolabiliyorum. bu işi hakkıyla yapan nadir insanlardan. kendisini ve yazılarını seviyor, kalite çizgisini bozmadan devamını merakla bekliyoruz.

bu arada emeğine sağlık üstadım, okuyorsundur buraları muhakkak. verdiğin bu özverili çalışma ve sunduğun bilgi için sağ ol, var ol.

(bkz: khosann.com)
  • kişisel blog'unu rss üzerinden düzenli takip ettiğim derya deniz kişilik.

teknoloji, astronomi, fizik ve inovasyon gibi konularda bilgi dolu bir şahsiyet olduğunu düşünüyorum. bütün yazılarını keyifle okuyorum diyebilirim. vaktiniz varsa sitesinde biraz vakit geçirin, eminim ilginizi çekecek birşeyler bulabilirsiniz.
  • çok okunası, okutturulası şeyler yazan biri. bilimle ilgili aramalara etiket olarak yazılası bir kişilik. takip edilesi insan.
    hakkında bu kadar az entry girilmesi üzücü. herkesin haberi olmalı sitesinden.
  • (bkz: khosann.com)
hesabın var mı? giriş yap