şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biri sosyalizm döneminde, diğeri de sosyalizm sona erdikten sonra çekilmiş iki versiyonu bulunan film. tarihsel bir anlatı olarak başlayıp, psikolojik bir hikayeye evrilmekte. bu bakımdan abdülhamid düşerken filminin güzergahı ile aynı yolu izliyor. fazla diyalog barındırmadan, derdini dört dörtlük anlatan filmlerden biri.
 • 1972 yapımı bir bulgar filmi, siyah-beyaz, müziksiz, toplasan bir sayfalık diyalog ve yaklaşık 100 dakika. osmanlının doğu avrupada hüküm sürdüğü yıllarda uzak bir köyde yaşanan bir dram. kahramanlarımız kendi halinde, hayvancılıkla geçinen mutlu bir bulgar ailesi ve onlara zulmeden, tecavüz eden pis türkler.

  filmi izlenebilir de izlenmeyebilir de ama bu filmin çıktığı yıllarda bulgarların yarısının izlediğini öğrenince bulgaristanda yaşayan türklerin özal döneminde neden fevc fevc anavatana döndüklerini anladım. muhtemelen osmanlı bizi ezdi, soydu, karılarımıza tecavüz etti mesajını güçlü biçimde veren bu film, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner misali türklerin de benzer bir senaryoyu yaşamasına sebep oldu. biraz aşırı yorum ve indirgemeci, kabul.

  1972 yapımı bir film için çok kaliteli değil, oyunculuklar eh işte... ama seyredilesi.
 • '72 yapımı, siyah-beyaz, bulgar filmi.

  osmanlı boyutunu bilemiyorum, pek umrumda da değil zaten ama şunu gönül rahatlığı ile ifade edebilirim, farklı bir iş. farklı bir "doğa", farklı bir kültür, duygu durumları, içe işleyen yaşanmışlıklar, uzakdoğu'dan, güney amerika'dan çokça soluduk ama ense kökümüzde de mevcutmuş.

  adından hareketle bu ne lan, doğa moğa icabı herhâlde demiştim ama sonrasında fena çarptı. onu da, onun sayesinde ondan sonra gelen vahim olayı da tahmin ettim ama yüreğim tekledi. sinemaseverler olarak böylesi duygu geçirimlerine pek alışkın değiliz sanırım, hem de ne olup biteceğini tahmin etmiş iken.

  tat.