*

şükela:  tümü | bugün
 • tekrar tekrar okuyup dafuq did i just read tepkisi vermeme neden olan tamlama. hadi bi de bilgi vereyim;

  evrenin homojen bir şekilde genişlediğini de doğrular bu ışıma.
 • adı konusunda fikir birliği olmayan bir fenomen:

  (bkz: kozmik fon radyasyonu)
  (bkz: arka plan ışıması)
  vb
 • tv de yayin alamiyorken ki karıncalanma, radyoda frekans değiştirirken çıkan hışırtıdır.
 • adamın feriştahını dağıtıyor lan bu. iflahım şaştı. iki tane burnum var şuan. ama hiç biri nefes alamıyor. yardı...
 • ingilizce'de cosmic microwave background (cmb) olarak adlandırılır. 1964'te; new jersey'de bell laboratuvarları'nda iki bilim-insanı (arno penzias ve robert wilson) kazara bir mikrodalga cızırtısı tespit etmişler ve cızırtıya antenlerdeki güvercin dışkılarının neden olduğunu düşünmüşler başta. daha sonra bu cızırtının büyük patlama'nın yankısı olduğu anlaşılmıştır. iki bilim-insanı 1978'de bu büyük keşiflerinden dolayı nobel fizik ödülü'nü de almışlardır. büyük bir keşif, zira, büyük patlamanın olduğuna dair en önemli kanıtlardan biridir bu. keşiften önce cmb'nin olması gerektiğini hatta gözlemlenebileceğini ileri süren birçok teorik ve deneysel çalışma vardır ve keşif bu çalışmaları doğru çıkarmıştır aynı zamanda.

  yeterince hassas bir radyo teleskobuyla arkaplan (yıldızlar ve galaksiler arası boşluk) incelendiğinde her yönde neredeyse aynı soluklukta bir parıltı görülür ve bu parıltı hiçbir yıldız, galaksi ya da bir başka nesne ile ilişkili değildir. parıltı, radyo spektrumunun mikrodalga bölgesinde en güçlü halde gözlenir ve bu gözlenen, evrendeki en yaşlı ışıktır.

  televizyonunuzu açarken gördüğünüz siyah beyaz parazitli görüntünün yaklaşık yüzde onuna evrenin doğuşundan geriye kalan fotonlar neden olmaktadır. büyük patlama'nın gerçekliğinin bundan daha büyük bir kanıtı olabilir mi? tv'de seyrediyorsunuz.
 • evrenin oluşumundan bu yana enerji kaybeden kozmik arkaplan ışımasının günümüzdeki sıcaklığı yaklaşık 3 kelvindir.
 • televizyondaki siyah beyaz parazitli görüntüye sebep olan, 160.2 gigahertz frekansındaki, büyük patlama sonrası evrene yayılan enerji.

  (bkz: white noise)
 • şöyle birşeydir: http://webmshare.com/gzywb
 • en havalı zincirleme isim tamlamalarından biri.
 • kozmik mikrodalga arkaplan ışıması haritasındaki bazı olmadık derecede soğuk kalan bölgelerden dolayı ortaya atılan teorilerden biri, başka bir evrenle kesişme olduğu yönünde.

  elimizde görülebilen evreni içerisine alan bir harita var ve bazı bölgeler raslantı olmaktan çok öte soğuk güzüküyor.
  harita şu

  özellikle sağ köşede kalan mavi leke küçük gibi görünse de bu haritanın basıklığından kaynaklanan bir durum ve ordaki mavi, soğuk nokta çok büyük bir boşluk/soğukluk içeriyor.

  bazı quantum teorisyeni fizikçilere göre bu soğuk nokta bir başka evrenle kendi evrenimizin çakışma yaşadığı bölge olabilir.
11 entry daha

hesabın var mı? giriş yap