şükela:  tümü | bugün
 • askeri bir terim. askeri birliklerin * * * içindeki bir binanın, -genelde karargah- kuytu sayılabilecek yerinde bulunur. çok gizli tabir edilen bir yerdir aslında. bu yüzden de herkes giremez. ani bir denetleme sırasında çavuş rütbeme rağmen, komutanın acil çağrısı yüzünden girmek durumunda kalmıştım. içinde hiçbirşey olmayan, sadece tavanda bir lambası olan bomboş bir odaydı.
  oysa adına bakınca insan heyecanlanıyor. içeride alien kafatasları, vaktiyle memlekete düşen ufo'lardan kalan parçaları filan görürüm sanmıştım. öyle değilmiş.
  sanırım savaş hallerinde içini ekipmanla dolduruyorlar.
 • bu odalara hakim efendi girmiş yalnızca.
 • kozmik oda ve kozmik çok gizli deyimleri nato jargonudur. bu kozmik odaların kuruluş amacı herhangi bir nato ülkesinin sovyetler tarafından işgali söz konusu olursa yapılması gerekenleri içerir. her nato ülkesinde bulunur. ayrıca şunu belirtmekte de fayda vardır bunlar öncelikle nato içersinde bulunan sırlardır. varşova paktına dahil olan ülkelerde ve ayrıca sovyet ülkelerinde kızıl oda olan bir yansımasını görebiliriz...

  şimdi bu kosmik odalarda ülkenin abd tarafından veya natoya üye olan bir ülke tarafından işgal edildiğinde nasıl kurtuluruz sırları barındırmaz. rusya'yı barındırır, iran'ı barındırır, kuzey koreyi barındırır ve hatta çini de barındırır... ancak abd ile ilgili planlar olursa o oda basılır... o oda içersinde ki nato sırları sonsuza kadar sır olarak kalacaktır. nato sırları olmayanlar ise kamuoyuna duyurulacaktır.

  (bkz: http://www.navysecurity.navy.mil/…securitybrief.pdf)
 • nato'nun soğuk savaş döneminde kurduğu gladyo tipi örgütlenmeler tüm avrupa'da tasfiye edilirken türkiye'de böyle bir sürecin yaşanmaması ile ilgili olabilecek odalar.

  seferberlik tetkik kurulu. bu yapıdan türkiye nasıl haberdar oldu, hatırlıyor musunuz? amerikalılar ödeneklerini kesip de 1974'te dönemin genel kurmay başkanı ecevit'ten para isteyince, bu yapının varlığı devleti yönetenlerce de öğrenilmişti. 1965'te özel harp dairesi sonra da özel kuvvetler komutanlığı adını alan bu yapılanmadan ülkeyi yönetenlerin haberi yok, kurduran masraflarını karşılayan amerikalılar. ondan sonra da 'yok efendim olmaz demeyinmiş, amerika türkiye'yi işgal ederseymiş. bık bık...', 'yok bu odada savaş harekat planları bulunurmuş...' doğrudur o odalarda planlar bulunuyordur ama kime karşı planlar? o kurumun kozmik odasındaki arşiv, eminim failsiz olayların faillerini ve türkiye halkına gizli saklı kurulan komploların planlarını barındırıyordur.

  bütün kozmik odalar açılsın, halkının arkasından başkalarıyla iş çeviren bütün kurumlar hesap versin.

  bu ülkenin yargı erki, bu ülkenin bir başka kurumundaki bir odaya giremiyorsa, o kurum türkiye'nin kurumu değildir. bu, bu kadar açıktır. o odalardaki belgeleri türkiye yargısı göremiyor ama emin olun başkaları görüyordur. okyanus ötesi birileri.
 • kozmik oda işin içine sokularak çok büyük hata edilmiştir. artık saldırılan tsk, yüksek yargı gibi devlet kurumları değil bizzat devletin kendisidir.

  kozmik oda, seferberlik, işgal gibi en özel durumlar için oluşturulmuş devletin en yüksek strateji birimidir.
  korunan tüm bilgilerin önem seviyesi en üst düzeydedir.

  örneklemek gerekirse türkiye bir işgalle karşılaştığında, yeraltında bulunan sığınakların, cephaneliklerin, erzak ve ilaç depolarının yerleri, milis kuvvetleri oluşturacak sivil-askeri birimleri, ordunun el koyacağı firmalar, hangi durumda ne gibi karşı harekatlarda bulunulacağı, yurt dışında bulunan istihbaratçılara verilecek görevler, gerektiğinde devlet kurumlarının hava saldırılarından etkilenmeden varlığını devam ettirebilmesi için onların taşınacağı yerler gibi tamamen devletin devamlılığına yönelik bilgiler vardır.

  böylesine kritik, devletin en mahrem noktalarının dahi siyasete alet edilmesi artık malum dava sürecini geri dönülemez bir noktaya sokmuştur...

  (bkz: #17624134)
 • içindeki çoğu bilginin, siviller tarafından okunduktan sonra hükümet görevlilerine ve oradan da yabancı kuvvetlere aktarılacağı/aktarıldığı oda.
 • tılsımlı bir kelime sanki. türkiyenin yatak odası, karakutusu olan odaymış. age of taki town center gibi sanki.
 • (bkz: room 101)
 • tsk bünyesinde zorunlu askerlik görevimi asteğmen (son 4 ayı kıdemli asteğmen) rütbesinde sürdürürken, her gün imzaladığım nöbetçi listesinin en tepesinde, en önemli nöbet görevini teşkil eden nokta.

  8 ay boyunca kozmik odası ne, kozmik ne demek diye hiç sormadım, sordurmadım. kozmik odanın önünden her geçişimde içeride sanki uzaya açılan bir kapı varmış ya da içerde shinny disco balls dönüyormuş, paşalar, subaylar, uzmanlar break dance yapıyormuş diye geçirirdim aklımdan.
 • bir kozmik odanin acilmasiyla maf olacak ulkeden hayir gelmez zaten birakin maf olsun guvenligini bir tane kozmik odaya endeksleyen ulkeye mustahaktir. o degil de guvenliginin kapi kulpuna asilmis "kilitli" (asagida kucuk harflerle komutan) yazan bir karton tabela ile saglanmis kozmik odalar gordum ben.
hesabın var mı? giriş yap