şükela:  tümü | bugün
 • hesiodos'un, "ilahlarin dogusu*" gorusune siddetle karsi cikan felsefe dusunurlerinin gelistirdikleri "kainatin dogusu" tafsilati/tasavvuru.
 • orfizm inançlarındaki kozmogoniye göre, her şeyin başlangıcında hiç aşınmayan ve eskimeyen zaman bulunmaktadır.bundan da iki tane prensip olan ''esir'' ile ''kaos'' meydana gelmiştir.
  ilk prensip olan 'zaman', sonradan 'esir' içinde, parlak bir yumurta yaratmış ve bu da, çatlayıncaya kadar esir* içinde dolaşmaya başlamıştır.işte bu yumurta kırılıp çatlayınca, onun içinden fanes * isimli bir parıldayan ilah çıkmıştır.dört tane göze sahip olan bu ilah'ın kanatları altındanmış.biri arslan digeri boga şeklinde iki tane de başı varmış.bu ilah, hem erkek hem de dişiymiş ve kendi etrafına, ateşler saçmaktaymış.dört ayrı varlık olan gece, gökyüzü, toprak ve ay bundan yaratılmış.daha sonra da, gökyüzü ile topragın birleşmesinden, çeşitli ilahlar meydana gelmiş.böyle bir inanç.
 • "hepiniz birer ateş topuydunuz"
  * o
 • kozmogoni sözcüğü türkçeye, fransızca cosmogonie sözcüğünden geçmiştir, bu sözcüğün ise kökeni latince cosmogonia sözcüğüne dayanmaktadır. cosmogonia da yunanca kosmogonia kökenlidir; yunanca kosmos "evren" anlamına gelirken, gonos kökü "döl, doğmak" anlamlarına gelir.
  ancak kozmoloji terimi ile karıştırılmamalıdır. kozmoloji, bir başka adıyla evrenbilim, evreni inceleyen bilim dalıdır. buna karşın kozmogoni illâ ki bilimsel olmak zorunda değildir...

  edit: typo
 • (bkz: evrendoğum)
 • "bati'da en son stephen hawking'in saziyla dinledigimiz bir kozmoloji masali. ben bu aralar deli mantarlar yiyen sibirya $amanlarinin masallarini daha gonlume gore buluyorum. gonul bu ya!

  'odunun iyisi mese,
  bilginin iyisi ne$e'dir ' diye fisildadi $eytan ve ekledi

  ne$esiz bir din, keyifsiz bir felsefe, kahkahasiz bir fizik, $ehvetsiz bir a$k gibidir. i$tahsiz bir sofra gibidir. doyurur ama tatmin etmez "*