• hani sektorde olursa olsun hazirlamasi en sikici ve zaman alici olan, sonucta da herkesin itiraz ettigi, kotuledigi bir rapor olan "key performance indicator" in kisaltmasi . bu kpi'ler yuzunden carsamba ve persembe gunlerini yasamdan silmek istiyorum...
 • stratejiler doğrultusunda belirlenen kritik performans göstergesi manasına da gelen ingilizce kelimenin kısaltması. balanced scorecard sisteminde departmansal ve bireysel performans değerlendirmesi dışında kurumun performansını da ölçümlemede (kurum hedeflerine ne kadar ulaşıldığı, strateji doğrultusunda ilerleyip ilerlemediği vs.) kullanılması sebebiyle kurum yöneticileri ile danışmanlar tarafından belirlenmesi daha faydalı ve etkin olmaktadır. önemli olan herşeyi ölçmek değil doğru şeyi ölçmektir.
 • anahtar performans göstergelerine örnek vermek gerekirse:
  - müşteri memnuniyeti
  - kampanya başarı oranı
  - stok devir hızı
  - tahsilat oranı
  - sepet derinliği
  - çalışan memnuniyeti
  - pazar payı
  - vs. vs. vs.
 • gördüğüm kadarı ile kurt bir yöneticinin elindeki kementleridir kpi.
  her ne yapıyorsan, kalem kalem, tek tek kement gibi hepsi için bir kpi'i şak diye takar boynuna.
  uzun paragraflı öznel raporlar ve savunmalar kalkanından bir anda sıyrılıp çırıl çıplak kalıverirsin herifin karşısında.
 • yalanin onde gidenidir.
  sirketlerin yoneticilerinin her durumda kilifidir.
 • her sektör hatta çoğu zaman her firma için değişkenlik gösterir. parametrelerin doğru belirlenmesi için ciddi bir bilgi birikimi olmak zorundadır.

  (bkz: key performance indicators)
  (bkz: balanced scorecard)
 • objektif sonuçlara varılamadığı için yerine competency kullanılan anahtar performans göstergesi.
 • kimileri bunların adını ve hedefini belirlemeyi çok sever, ballandıra ballandıra anlatır; fakat nasıl hesaplanıyor deyince "eee üüü şimdi tabi bu bilgiler hmm".

  bir de bunları sene başında belirleyip, insan kaynaklarına bildirip, sonra sadece seneden seneye durumunu takip eden yöneticiler vardır. gösterge bütün sene boyunca yerlerde sürünür, sonra bir bakarlar "aa hedef tutmamış, vay neden tutmamış, yok sana prim".
hesabın var mı? giriş yap