şükela:  tümü | bugün
  • big foura başvurmak isteyenleri ikilemde bırakan sorulardan biri.. kpmg nin çalışma ortamının rahatlığı ve çalışanına verdiği değer ön plana çıkarken pwc nin en iyi isim yapmış şirket olması cezbedici noktalardır..
  • big four'dan hangisi sorusunun bir alt kümesi. üniversiteden taze mezun arkadaş başvuru yaparken her bir şirkette çalışan arkadaşlarına danışır ve her arkadaşından da kendi şirketi hakkında övgü alır. kişi en ufak bir mesafe kaydedememiştir, yine kendi kararını kendisi verir ve göz önünde bulundurduğu en önemli kriter yine maddi olandır. son bir iki yılda şirketler arasındaki başlangıç maaşları yavaş yavaş farklılık göstermeye başlamıştır. sonradan yapılan seçim ile ilgili açıklamalarda söylenen "türkiye'deki en büyük şu, ama dünyada bu daha büyük" söylemleri bahanedir, önemsizdir, gereksizdir.
  • valla hangisi işinde daha iyi bilemem ama, pwc'nin ve kpmg'nin mülakatlarına gitmiş biri olarak şunu net olarak söyleyebilirim, pwc daha samimi geldi bana. her şeyden önce mülakata çağırdıktan sonra, bilgilendirme mailinde mülakatta neler ile karşılaşacağıma dair bilgi vermesi çok şık bir hareket. öte yandan mülakatta buranın çalışma saatleri bazı dönemlerde ağır bunu söylüyoruz çünkü size göre değilse ona göre değerlendirin demesi de hoşuma gitti. bunu derken de her insanın yapısı farklıdır, bazı insanlar daha stabil bir yoğunluk isterler bu yanlış bir şey değil zaten, sadece insanın yapısı ile alakalıdır, herkes aynı olmak zorunda değil dediler. yani mülakatlara bakacak olursak ben pwc'nin çalışanlarına daha çok önem veren bir firma olduğunu düşünüyorum. kpmg'ye gelirsek, yapmacık tavırlar ve sürekli bir açığını yakalamaya çalışan bir hr ile karşı karşıya kaldım. tavırları hoşuma gitmedi, ayrıca mülakat mailini de yanlış (telefonda söylenen mülakat tarihinden 2 gün önce olarak ve mülakata gideceğim gün mail attılar) olarak gönderdiler. bu sebeple pwc'nin daha iyi olduğunu düşünüyorum. he olumlu da olsa olumsuz da dönüş yapsalar fikrim değişmeyecek.