şükela:  tümü | bugün
 • 500'den fazla adayın eğitim bilimlerinde 120 net çıkardığı iddiasıyla şekillenen skandaldır. eğer doğruysa, bu adamlar yüzünden katsayılar alt üst olmuş ve sonucunda puanlarımız geçen yıldan 6-7 puan kadar eksik gelmiş, bu da bizleri 2009 puanını kullanacak olan adaylardan binlerce sıra arkaya atmıştır.abbas güçlü, fox tv, kanal d derken bugün de radikal manşetten sözkonusu kopya skandalını vermiş. ayrıca ayöp üyeleri de söz konusu skandalla, ücretli ve sözleşmeli öğretmenliği, kadro azlığını protesto adına ankara abdi ipekçi önünde süresiz oturma eyleminde... radikal'in bugünkü yazısı aşağıdaki gibidir:

  son kpss'den nahoş kokular

  yıllardır en güvenilir kurumlardan biri olan ösym karıştı. üniversite sınavından sonra kpss'de de sorun olduğu iddia edildi. yüz binlerce kişi sonuca itiraz etti

  ankara - devlet memurluğu için kpss’ye giren yüz binlerce aday puanlarının yanlış hesaplandığını iddia ederek, basın bürolarını e-posta yağmuruna tuttu. 2009 kpss’de sınav birincisinin bile 120’de 120 net çıkaramadığını belirten adaylar, bu yıl 500’den fazla adayın tüm soruları doğru yanıtlamasının bir açıklaması olması gerektiğini öne sürdü.

  türk eğitim-sen genel başkanı ismail koncuk ise adayların yüzde 70’inin puanlarının yanlış hesaplandığını savunduğunu belirterek, “ösym başkanı prof. dr. ünal yarımağan, neden sağır ve dilsizi oynuyor?” diye sordu. ösym başkanı yarımağan konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınırken, ösym kaynakları çok sayıda adayın tüm soruları doğru yanıtlamasının nedenini, soruların kolay olmasına bağladılar.

  üniversiteye giriş, tıpta uzmanlık ve polislik sınavlarında yaşanan skandallarla tartışma konusu haline gelen ösym, bu kez de kpss sonuçlarına ilişkin ortaya atılan iddialarla gündeme damgasını vurdu. memur olma hayaliyle 10-11 temmuz tarihlerinde yapılan kpss’ye giren yüz binlerce aday, sonuçların açıklanmasının ardından, puanlarının yanlış hesaplandığını iddia ederek, ösym’ye ateş püskürdü. adaylar, kpss’de standart sapma puanlarının değiştiğini, bunun puanlara yansıdığını dile getirdi.

  ‘sorular çalındı’ kuşkusu
  800 bin adayın katıldığı kpss’nin sonuçlarına göre 500’ün üzerinde katılımcının eğitim bilimleri sınavında 120’de 120 net çıkarması da tartışma konusu oldu. bazı adaylar, 2009’da yapılan kpss’deki sınav birincisinin bile tüm soruları doğru yanıtlayamadığını anımsatarak, ‘acaba polislik sınavında olduğu gibi sorular bazı kesimlerce ele mi geçirildi?’ kuşkusunu taşıdıklarını dile getirdi.

  netlerinin yanlış hesaplandığını ve puanlarının beklediklerinden daha düşük geldiğini öne süren adaylar, ösym’ye dilekçeyle göndermeye başladı.

  ösym başkanı sessiz
  ösym başkanı prof. dr. ünal yarımağan, “kpss’ye ilişkin yapacağım bir açıklama yok, bu yüzden bu konuda görüş belirtmek istemiyorum” diyerek soruları yanıtsız bırakırken, ösym yetkilileri, bu yılki soruların daha kolay olduğunu bu nedenle geçen yılki netleriyle bu yılki netleri aynı olan adayların puanlarının farklı olduğunu dile getirdiler. yetkililer, eğitim bilimleri sınavında çok sayıda adayın tüm soruları doğru yanıtlamasını da yine soruların kolay olmasına bağlayarak, “sonucuyla ilgili kuşkuları olanlar bize başvurabilirler” mesajı verdiler.

  türk eğitim-sen genel başkanı ismail koncuk, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kendilerine puanlarının yanlış hesaplandığını söyleyen çok sayıda adayın başvurduğunu dile getirdi:

  “standart sapmadan kaynaklanan bir değerlendirme değişikliği mi oldu, yoksa yanlış bir hesaplama mı yapıldı, onu bilmiyoruz. bu kadar insan benim puanım düşük geldi iddiasındaysa, burada bir pis koku olduğu muhakkak. adaylar mı yanlış biliyor, yoksa standart sapmayla alakalı bir durum mu, ösym’nin bu konuda kamuoyuna tatmin edici bir açıklama yapmak zorunda. 120 net yapan çocukların eğitim öğretim hayatındaki durumuna bakmak gerek, yapabilecek niteliktemiler, çünkü tam net çıkarmak çok zor. ösym’nin sağır dilsizi oynaması çok yanlış. çünkü sınava girmiş olanların yüzde 70’i ‘bu işte yanlışlık var’ diyor.”

  kılıç: iddialar var ama kanıt yok
  ösym yıllarca en güvenilir kurumlardan biriydi. ancak milyonlarca kişinin kaderini belirleyen kurum şimdi sık sık tartışmaların hedefine oturuyor.

  eğitim-sen genel başkanı zübeyde kılıç da kpss’ye yönelik güvensizliği artıracak bir dizi sorun yaşandığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

  “bu sorunlardan dolayı bazı kesimler, sonuçlara kuşkuyla yaklaşıyor. ösym’ye ve yaptığı sınavlara ilişkin her sonuç açıklanması sırasında, ‘acaba şimdi ne sorun çıkacak?’ sorusu akıllara geliyor. çok sayıda aday bize de gelip kuşkularını dile getirdi. ancak biz soruların çalındığına ilişkin net bir veriye sahip değiliz. bu bir olasılık dahilinde, polis koleji sınavında da bir şaibe olmuştu, sonra sınav iptal edilmişti. şimdi de bazı şaibeler ortaya atılıyor ama elimizde bunu kanıtlayan herhangi bir şey yok. elimizde kanıt olmadığı için bir şey söyleyemiyoruz.”
 • kopyacıların gerçek bir salak olduğunu gösterir.

  olm 120'de 120 ne demek ya? bari bilerek bir kaç soruyu yanlış yapsaydınız ya da boş bıraksaydınız. hiç mi kafanız çalışmıyor? hiç mi geçmiş sınavlardaki netlere bakıp ''full çekersem şüphelenirler.'' diye düşünemediniz? beyin bedava, ama sizde gram beyin yok sanırım.

  bu insanlar bi de bu ülkedeki çocukları falan yetiştirecek, eğitecek değil mi? bu gerizekalılar? aman allahım!
 • kopyacıların kopyayı sınavdan sonra çekip uyguladıklarını da gösterebilir.. sınava girenlerden bahsetmiyorum.
 • facebook grubu dahi kurulmuştur. işte adres;
  http://www.facebook.com/…gid=118257471560586&ref=ts
 • soruları ele geçirip bütün soruları yapan 500 kişi varsa; dur anlaşılmasın hepsini yapmıyayım diyen de bir 1000 kişi vardır. peki iyi kötü yıllardır sınava girerek bu sınavın kapısına kadar gelen bu kadar insan-500 kişi yahu hepsini yaparsam anlaşılır endişesini neden taşımıyor? çünkü eşeği sağlam kazığa bağladıklarına eminler. iç rahatlığı var. aynı evdeki karı-koca aynı sınavdan full yapıyor, geçen sene dökülen öğrenciler bu sene full çekiyor ama ösym başkanı bir sorun yok diyebiliyor. onlar da buna güveniyor.

  çünkü türkiye böyle bir ülke. herkesin yaptığı yanına kar kalır. ancak başarılı olursanız cezalandırılırsınız ama asla rezil olamazsınız. normal bir ülkede bu sınav sonucu üzerine yetkililerin istifa etmesi gerekirken onlar, sınav geçen seneye göre kolaydı yeaaa diyebiliyorlar.

  evet, adil olmayan bir düzen hep vardı, adam kayırmaca, torpil... fakat artık bütün bunlar bir kaç tık üst seviyeye çıkmış durumda. artık mülakatta yapılacak torpil dahi beklenmiyor, o fasla gelinmesi riski bile göze alınmıyor.

  bu olay normal bir ülkede skandal, cevapların satılabileceği bir ülkede çalışanların başarısı olarak yorumlanır.

  bu arada ben sınava falan girmedim, kpss taraklarınde bezim yok ama göz göre göre yapılan bir haksızlığa dair iki kelam etmemek olmaz.
 • yok böyle bir şey aslında. sorular çok kolaydı o yüzden 500 kişi bütün soruları yaptı. misal ben geçen yılın kpss sorularından 107 eğitim net yapmışken bu sınavda 90 zor yaptım ama bu tamamen benim mallığım. evet evet malım ben, bu kadar kolay sorulardan 120 net yapamayan maldır zaten.

  #20033910
 • 372 adayın 100 soruluk sınavda 120 net çıkarması sonucu patlak veren skandal.
 • henüz ortada ispatlanmış birşey yok, ondan belki biraz erken olacak fakat;

  bu kadar organize bir adam kayırmayı tezgahlamaya cürret edenler bu sefer kayırdıkları adamların denyolukları yüzünden yakalandılar gibi... siz bir de yakalanmamış kayırmaları düşünün....

  düşündünüz mü? bence düşünmediniz. büyük düşünün. daha büyük. evet? evet..
 • yıllar öncesinden girmişliğim var bu kpssye. eğitim bilimlerini bilmem ama 500 kişinin böyle bir sınavdan full çekmesi imkansıza yakın birşey. ve eğer eğitim bilimleri sorularını ele geçirmişlerse, mutlaka diğer alanları da ele geçirmişlerdir. bu tam bir rezalettir.

  burada önemli olan mahkemede delil olarak kabul ettirilebilecek bir şey bulmak ve sunmak. 120'de 120 yapamazlar demek bir delil olmadığı gibi, karı-koca yapamazlar demek de bir delil değildir. bunlar bir emaredir ancak tek başına bir anlam ifade etmez. benim önerim bu kişilerin soru kitapçıklarının ortaya çıkarılması. soru kitapçığı muhtemelen tertemizdir. ve 500 kişinin böyleyse hakimin kanaati bu yönde değiştirilebilir. ayrıca nasıl ve ne şekilde ele geçirdikleri çok daha önemli. bu 500 kişinin ortak yönü nedir? nereden almışlar? kim vermiş? savcılığa dolandırıcılıktan suç duyurusunda bulunabilir. osym'de herkesin telefonu dinlettirilir ve bir şekilde o kişi ortaya çıkarılır.

  umarım..