şükela:  tümü | bugün
36 entry daha
  • son girdiğim entry’den sonra hakkında çok fazla soru gelen sınav. madem öyle gelen sorulara göre detaylı cevaplayım burada.
    öncelikle işletme bölümünden mezun bir eşit ağırlıkçıyım. özel sektörde 5 sene çalıştıktan sonra, çalıştığım iş yerinin iflas etmesi sonucu kpss sınavına girmeye karar verdim. ilk aşamada tek derdim bir işe girmek olduğu için kpss b grubundan sınava girdim. malum a grubunda mülakat, kurumun açtığı sınav derken bunlarla vakit kaybedecek lüksüm yoktu.
    1-dershane konusu: dershaneye gitmedim. çünkü dershanenin bana disiplin sağlamaktan başka vereceği bir şey yoktu. bir süre araştırdım fiyatlara baktım ve gereksiz buldum. esasında hepi topu 5 ders var. 4 tanesi sözel. yani pamuğun adana’da yetiştiğini okuyarak öğrenebilirsiniz değil mi? veya türkçe paragraf soruları, imla soruları vb.
    bu arada bazı dershaneler sadece matematik dersi için kurs açabiliyor. eğer ki matematiğiniz zayıfsa sadece matematik için dershaneye gitmek mantıklı olabilir. bunu değerlendirin.
    2- planlama: planlama ve plana sadık kalma altın kurallardan birisi. dersler belli konular belli. sınav tarihi aşağı yukarı belli. yapacağınız şey konulara detaylı bakıp kendinize bir zaman planı oluşturmak.
    misal sınav mayıs sonu olsun. 8 ayınız var. 5 ay sonunda konuları bitirmiş olmanız lazım. kalan 3 ayın 2 ayı tamamiyle test çözümü ve ufak eksikliklerin giderilmesi. son ay bol bol deneme sınavı çözerek zaman kontrolünü sağlamak. formül bu. sizin sınava 3 ay kala dersleri bitirmiş olmanız lazım.
    3- eksikliklerinizin farkına varmak: çalışıp bitirdiğiniz konuyla ilgili test çözerken yanlışlar moralinizi bozmasın. fakat bunu göz ardı da etmeyin. örneğin türkçe imla sorularında yanlışlar çok çıkıyor hemen geri dönün konu anlatımına tekrar bakın. tekrar çözün, daha fazla çözün. soru çözmek bu işin her şeyi. örneğin michael phelps inanılmaz yetenekli bir yüzücü. madalya canavarı. ama onu iyi bir yüzücü yapan her gün saatlerce çalışması. sizi de hazır hale getiren şey soru çözmek. basit bir hesap yapalım: üstteki plandan yola çıkarak ilk 5 ay günde 100 soru çözmek 15.000 soruya tekabül ediyor. 2 ay full test dediğimiz dönemde günde 200 soru çözmek 12.000 soru yapıyor. son ay denemelerle 3.000 soru çözdüğünüzü farzedersek toplam 30.000 soru yapar. arkadaşlar 30.000 soru görmüş bir kişi olarak siz sınavda soruyu görürken nereye varacağını anlarsınız. özetle eksiklerinizi görün, sümen altı etmeyin. sorularda yanlışları azaltana kadar üzerine gidin.
    4-kitap, kaynak seçimi: kaynak seçiminde çok yardımcı olamayacağım çünkü hatırlamıyorum. (kitapları da başkalarına verdim) ben sınava yargı yayınlarının konu anlatımlı setiyle hazırlandım. beğenmiştim. onun dışında bir sürü yayından kitabım vardı. kafa karışıklığı yaratmaması için konu anlatımı tek kaynak, olabildiğince farklı soru görmek için çok farklı yayınlardan soru bankası kitaplarım vardı.
    5- denemeler: eylül ayında başladım ders çalışmaya ve sınava kadar 72 deneme sınavına girdim. excelde listem vardı her girdiğim sınavı kaydediyordum. değişimi görmek beni mutlu ediyordu. ilk aylar 70-80 net yaparken son dönemde gözle görülür artış vardı. bir kısmını evde kendim çözdüm, bir kısmı için dershaneye gittim. dershaneler genel deneme sınavları yapar. hatta takvimleri olur. dışarıdan sınava girer 5 lira verirdim o zaman. takvime göre takip ederdim. misal x dershanesinin sınavı cumartesi, pazarda y dershanesinin sınavı var ona girerim gibi. zamanı etkili kullanmak çok önemli her soru 1 dakika. denemelerde ilk türkçeden mi başlasam yoksa matematikten mi başlasam diyebilirsiniz. ama gerçek sınavda bunu deneyemezsiniz.
    6- kendinize vakit ayırmak: böyle anlatırken heralde ineklemek gerektiği gibi bir algı oluştu. 72 deneme, 30.000 soru gibi. hadi gelin tekrar hesap yapalım. günde 100 soru dedim. hadi 3 saatte yaya yaya çözün. o gün bir konu anlatımı çalışıyorsunuz. dolu dolu 3 saat çalışın toplam 6 saat. günde sadece 6 saat ayırdınız işte. (hesaplamayı çalışmayan kişilere göre yaptım. çalışan kişi içinde mantık aynı fakat zaman, süre, soru çözümü gibi konular farklılık göstermek durumunda.) inanın dizi de izledim, gezdim de, bazen bugün hiç çalışmak istemiyorum dedim. ama plana bağlı kalarak gittim hep. siz yıl sonu türkçe matematiği bitireceğim diyip, yıl sonu matematiğin ortalarındaysanız hala geçmiş olsun. plana bağlı kalırsanız kendinize de vakit ayırırsınız.
    7- son dönem sendromu: bence var böyle bir şey. özellikle nisan mayıs döneminde sıkılma başlıyor ki gayet normal. veya tarih konuları çok sıkabilir kişiyi. böyle durumlarda yapabiliyorsanız dışarıda çalışın. açık alanda. gidin bir parka oturun ara ara soru çözün ara ara manzaraya bakın. ben çok yaptım.
    8- dersler hakkında: son olarak dersler hakkında yazmak istiyorum. tarih çok kilit bir ders. en fazla hata yaptıran ders. çünkü çok fazla ikilemde bıraktırır. bildik konular diyip yabana atmayın. vatandaşlık ve coğrafya görece en kolay olanları. matematiğiniz benim gibi kötüyse en fazla zaman ayırmanız gereken derstir. türkçe de ise pragraf sorularının mantığını iyi kavramanız gerek.
    sonuç olarak:
    türkçe 27 doğru /3 yanlış
    matematik 21 doğru /1 yanlış/ 9 boş
    tarih 28 doğru / 2 yanlış
    coğrafya 14 doğru / 4 yanlış
    vatandaşlık 11 doğru / 1 yanlış ile 90 puan alarak ilk atamada yerleştim. emin olun hiç birinizden farkım yok. düz liseye gittim. 2.82 üniversite transkrip ortalamam. arkadaşlarım bana einstein demiyor. önce kendinizi inandırın. planlı ve disiplinli ilerleyin, bol bol soru çözün, kendinize vakit ayırın. diyeceklerim bu kadar. umarım hepiniz emeklerinizin karşılığını alırsınız.
    entry dışında yine sormak istediğiniz bir şey varsa mesaj atın arkadaşlar. hepsine dönüş yaparım. iyi çalışmalar.
40 entry daha