şükela:  tümü | bugün
  • bundan takriben 9 yıl sonra yapılacak sınav. tabii hala duruyorsa.
  • sanırım bu sene kazanamayıp seneye gireceğim sınav.

2020’de atansam da bitse bu çile.
  • hazırlanmaya başladığım sınav. korona sebebiyle özel sektörde imkanlar bitmiş durumda. en azından okuduğum ve sevdiğim mesleği yapmak için tek çıkış kapısı. bu entry'i şuraya bırakayım da 1 yıl sonra vay be koskoca bir sene bitmiş derim.

edit: internette kpss adına doğru düzgün yol gösteren bir kaynak yok. elimden geldiğince bu entry'i okuyanlara kaynak konusunda yardımcı olayım. hem hocalar hakkında hem de mobil uygulamalar hakkında konuşacağım.

kısaca mobil uygulamalardan bahsedeyim.

kolay sınav adında yks'ye hazırlık uygulaması var onu kullanıyorum. içerisinde çok başarılı öğrenciler var ve çok yardımcı oluyorlar. ayrıca bu tür mobil uygulamalar arasında en iyisi diyebilirim. soru çözüm kısmı da var ancak ben orayı kullanmıyorum.

soru çözümü için telegram grupları fazlasıyla işimi görüyor. zaten genellikle matematikte sıkıntı yaşadığım için matematik grupları fazlasıyla işimi görüyor. @ykssorucozum kanalında bazı gruplar var dileyenler girebilirler.

yapamadığım soruları tekrar çözmek için "soru hatırlatıcısı" adında bir mobil uygulama satın aldım 12 tl'ye. sorunun fotoğrafını çekiyorum dilediğim tarih ve saatte bana bildirim ile hatırlatma yapıyor. kitapları kesmekle uğraşmak istemeyenler için güzel bir alternatif.

derslere gelecek olursak;

türkçe'yi benim hocamdan dinliyorum. ancak önder hoca varmış çok övülüyor ona da bakmak istiyorum.

sözel mantık kesinlikle aker kartal'dan dinlenmeli. 8 videoluk uzun bir serisi var ancak mükemmel anlatıyor.

matematiği en başta benim hocamdan dinlendim ancak anlatım biçimi bana uygun değil ilyas hocanın. hocamız her konuda soruların çeşidini gösteriyor yani mantığı anlatmıyor. her konudan soru tipi izleyerek sınava mı çalışılır? önemli olan mantığı kavramak. (bkz: ilyas güneş)

coğrafyayı engin eraydın hocamızdan dinliyorum. hayatımda hiç coğrafya görmediğim halde çok sevdirdi ve konuları anlamama yardımcı oldu. ayrıca kpss'ye giren bir akrabam kendisini dinleyerek coğrafyayı fullediğini söyledi. bayram meral hocamızı da seven çok ancak hiç ondan dinlemedim yorum yapamam kendisi hakkında.

tarih kesinlikle aydın yüce'den dinlenmeli. derin bilgisiyle ve anlatısıyla beni hipnotize ediyor. sanki ders değil de sherlock'un 2. sezonunu izliyormuşum gibi hissediyorum, hep heyecanlanıp merak ediyorum.

vatandaşlık dersine emrah vahap özkaraca'dan çalışıyorum. anlatış tarzı hoşuma gidiyor.

eğitim bilimlerine gelecek olursam;

benim hocamın eğitim bilimleri derslerini beğenmediğimi söylemeliyim. çok karışık anlatıyorlar.

öyt ve ölçme dersleri için kesinlikle kpss'yi ösym'den daha iyi çözmüş olan üstad cüneyt iltuş hocadan dinlemek gerekiyor.

rehberlik, gelişim ve rehberlik dersleri için salih yıldırım hoca kesinlikle yeterli.

materyal-pg ve sınıf yönetimi için metin şar hocayı öneriyorlar ama deneyimlemedim.

bol şanslar arkadaşlar. kimseye kulak asmamalıyız. babam bile atama olmaz bpşuna kürek çekiyorsun falan diyor. başka şansımız olsaydı zaten hazırlanmazdık. yapmaktan başka şansımız yok !
  • şu sıralar öabt ingilizcesine çalıştığım, seneye mezun olduktan sonra gireceğim sınav. son yıllarda atanmış muallim arkadaşlar vakit ayırıp yeşillendirirse çok makbule geçer.
  • bir aydır çalışmaya başlamak istediğim sınav. neyse ki ufaktan giriş yapmaya başladım.
  • şimdiden çalışmaya başladığım sınavdır, ilk kez gireceğim umarım son olur.
  • yüksek lisans mı yapayım, yoksa buna mı çalışayım karar veremediğim sınav.

gerçi ben mezun olalı tam 8 yıl oldu ve hiç kpss'ye girmedim. nereden başlayacağımı, beni nelerin beklediğini bile bilmiyorum. ama atanmak istiyorsam 90 üstü almam şart bunu biliyorum.
  • coğrafya konusunda zorluk yaşayanlar için önerebileceğim harika bir eğitim kanalı olan sınav senesi. ücretsiz eğitim, süper kodlarla anlatım. tavsiye edilir.

https://www.youtube.com/cografyaninkodlari
  • özel sektörde gecesi gündüzü kalmayan biri olarak girmeyi düşündüğüm sınav.
  • bu sınava hazırlanan koca yürekli insanlara vereceğim tek tavsiye psikolojinizi sağlam tutup bir sene boyunca ertelemeyi ertelemenizdir.