şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: pareto maliye)
  • talep ettiğim tavsiyeler. muhasebe ve maliyede alt yapim biraz var. ama kış sonuna kadar tamamen yalayıp yutup ıktisat ve hukuga huzurlu başlamak istiyorum. en kritik kısım onlar çünkü sıfır alt yapı. bilale anlatır gibi anlatan kitap tavsiyelerine ihtiyacım olacak el atıverin gari. mevcutta çalışan ve tezsiz yüksek lisansı devam eden biri olarak inşallah hepsini bir arada goturebilirim. bir diğer sıkıntı genel kültür baya gerilemiş. genel kültür ve genel yetenek te 40 ar net cikarsam alanlarda 15 er net sanırım bana yetecek. haydi yollayın tavsiyelerinizi
  • memurlar.net'i okumayın. okursanız düzenli olarak kitapçılara kitap almaya gidersiniz. motivasyon namına bir şey kalmaz.

olayımız kpss değil önce bunu kavrayalım, kpss'den 85 alınca iş sahibi olacakmış gibi davranmayın, kendinizi kurum sınavlarına hazırlayın.

hiç altyapınız yoksa ilk sene çok zor. bunu başarıp başarmama ekseninde söylemiyorum mantık açıdan çok zor. daha maliye'nin ilk ünitesinde marjinal maliyetin fiyata eşit olduğu gibi kavramlar okuyacaksınız ama bunu iktisatta çok sonraları oturtacaksınız. ya da medeni hukuk'ta bazı şeyleri çalışırken olayın ne olduğunu borçlar hukukunda göreceksiniz. yani sadece soyut düşünüp ezber çalışacaksınız. ama karşınıza çıkan yüzlerce kavrama hakimseniz, yani üniversiteyi yata yata bitirmediyseniz ya da en az 1 sene alana hazırlanmışsanız, zaten çerez gibi çalışırsınız.

ben de insanlara vakit bulduğum sürece yardımcı olurum.

ya açıkçası yazmaya üşendim. şimdi hukuk iktisat maliye muhasebe, bunların her biri bir bilim ve okullarda 4 sene okutulan bölümler. kimse sizden totalde 12 seneyi alan bu bilim dallarına 1 senede vakıf olmanızı beklemiyor. zaten dershanede anlatılan dersler özetin özetinin özeti. ama her yıl ortalama 120.000 kişi bu sınava hazırlanıyor ve toplasan 6-7 bin kişi meslek sahibi oluyor. bu sebeple millet birbirinin üzerine çıkmak için insan dışı gayretle çalışıyor ve soruların derslerin kapsamı her sene daha da bi ayrıntıya doğru gidiyor. yani bu kadar büyük bir okyanusta ancak soru-cevap şeklinde yardımcı olabilirim.
  • zorlu süreç diye tanımlayabileceğim başlık. öncelikle aileniz ve siz yıpratıcı bir iki seneyi göze alın. iktisat için bıkana kadar soru çözün. hukuk kısmını ise yalnızca tek bir kitaptan defalarca okuyun, ki ezber edebilesiniz. muhasebe konusunda yardımcı olamam lakin maliye 2 haftada bitirebileceğiniz bir alan. sabır ve azim anahtar kelimeleriniz olsun.
  • eğer dandik bir anadolu üniversitesinden değil de yabancı dilde eğitim veren bir okuldan mezunsanız boşa kasmayın. türkiyenin en iyi üniversiteleri diye bilinen okullar kpss namına hiçbir şey öğretmiyor. dershanelerin de çoğu para tuzağı. alakalı alakasız bir sürü adamı her gün sabahtan akşama küçük bir sınıfa doldurup onlara bişey öğreteceklerini iddia ediyorlar. ha ben beynimin sulanmasına 1 sene sonunda zombiye dönüşmeye razıyım diyosanız zaten size havada karada ölüm yok çünkü beyin ölümünüz gerçekleşmiş. işin kötüsü kafayı kırıp inekleyip tam puana yakın alsan yine atanamama ihtimalinin olması.
  • mülakatlara hazır olun diye başlamak istediğim tavsiyeler. mülakatlara kalabilirseniz orada böyle durduğu yerde ağzını kapatamayan değişik tipte insanlar göreceksiniz. bu insanlarda gereksiz bir özgüven olduğunu fark edeceksiniz. ha işte oldu ya kuruma girdiniz bu kişiler sizin mesai arkadaşlarınız olacak. mülakatta size wxyz nolu kanunun 5.maddesinin c bendi sorulurken, ona haftasonu cimbom da ne yaptı be diye soracaklar. peki bu kadar torpil varken ben nasıl gireceğim diye mi düşünüyorsunuz? kamuya iş yapabilecek enayi pardon ay yani insan da lazım. şimdi bu arkadaşlar okumaktan bihaber oldukları için yönetmelikleri falan da anlamayacaklar, vatandaşın işi kalacak. o işi takip edecek birileri lazım. tabii bu arada siz iş yaparken sürekli chpli ya da hdpli falan olduğunuz için hor görülecek sürekli aşağılanacaksınız. peki her şey bu kadar kötü mü? değil mesela ayın 14'ünü 15'ine bağlayan gece maaşınız yatar. ben bunu hak ettim dersiniz. 5 kişini falan işi yapıyorsunuzdur çünkü. her kurum böyle mi? çoğu böyle. bakan'ın aklına bir şey gelir kalkar gemi alırlar gemi, sonra o gemide çalışacak donanıma sahipsinizdir ne alakaysa hep müdürün yanında cumaya giden adam gider gemiye (harcırah alır) siz de bakarsınız.

siz çok çalışıp hem vatana hem de kendinize faydalı olabileceğiniz bir yurtdışı fırsatı kazanırsınız. orada geçirdiğiniz her günün 2 katı kadar da zorunlu hizmet yapmayı kabul edersiniz. sonra bir gün genel müdürünüz der ki "herkes geri gelsin!" sebep? sebep yok azizim sebep yok. e 2 senedir buradayım ben devlet bana dünya kaynak harcadı ve bu benim 2 senem ne olacak? sorular uzay boşluğuna doğru gider. istifa dilekçesi nasıl yazılır ve kurumda ilk kime teslim edilir araştırmaya başlarsınız.

yetmez, yavaş yavaş türban mobbingleri başlar. dini dayatmalar gelir. alevi meslektaşlarınız zorla cumaya "davet" edilir vs vs. ben umudu kestim artık kamudan. gencecik çocuklar soruyorlar ne yapalım diye... ne verebilecek bir tavsiyem kaldı ne de söyleyebileceğim bir teselli cümlesi. tek vasfı partili olmak olanlar uzman olurken diğerleri boş kalmamak için stklarda görevler arıyorlar en azından bir işe yarıyorum diye hissediyorlar sanıyorum.

kpss kadar kul hakkı yenen başka bir sınav var mıdır bilmiyorum. gerçekten bilmiyorum. umarım bir gün bir şeyler düzelir ama hiç sanmıyorum. gerçekten ama gerçekten çok umutsuzum artık. belki biri insafa gelir de o kuruma girersiniz ve umarım ki hak ettiğinize kavuşursunuz.
  • a hazırlancam diye p3'ü ihmal etmeyin. iyi bir p3 diğer puanlarınızın da epeyce yükselmesini sağlar. ha bu de yds lazım, puan hesaplanması için. yds'ye girmeyi unutmayın.
  • kpss a grubu meşakketlidir arkadaşlar, hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranabileceğiniz bir süreçtir. bonus olarak maddi yıpranmayı da söylemek isterim. hazırlanmaya karar vermeden evvel etraflıca düşünmek gerek.

şimdi nedir bu kpss a öncelikle onu açıklığa kavuşturalım. onun için buradan

iktisat dersi için zeynel dinler’in 3’lü setini almanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. yüksel bilgili çıkmış sorular, biraz hafif kalıyor. zeynel dinler seti konu konu incelemiş çıkmış sorular ve özgün sorulardan oluşuyor. yüksel bilgili ise yıllara göre çıkmış sorulardan düzenlenmiş bir kitap. konu konu gitmek daha faydalı diye düşünüyorum. zeynel dinler'in yanına yüksel bilgili’nin karşılaştırmalı iktisat okulları kitabı daha faydalı olur. iktisatı bu iki kitap ile halledebilirsiniz.

iktisatı konu konu iyice öğrendikten sonra bol bol soru çözmek ve kesinlikle bırakmamak gerekiyor zira unutuluyor. bir de iktisat mezunu değilseniz işiniz daha zor daha fazla zaman alıyor. ayrıca pegem akademiden dilek doğan kurumlu’nun iktisat konu anlatımı da iyidir.

hukuk için ise temel konuları öğrendikten sonra bol soru çözmek farz. farklı kaynaklar ve farklı soru tarzları şart. çıkmış sorularda dönüşüm ve konsensus yeterlidir. ancak özgün sorularda sağlam kaynağı yakalamak önemli. veto, kahin gibi dandik yayınları boşveriniz özgünde en iyi kaynak themis kpss hukuk soruları isimli tek ciltlik tüm dersleri içeren bir kitap yeterli olacaktır. eğer ayrı ayrı kitap edinecekseniz, idare ve anayasa hukuku için ahmet nohutçu'yu tavsiye edebilirim diğer hukuk dersleri için bir şey öneremeyeceğim. dersane kaynakları hakkında ise pek net bilgim yok, hukuk alanında themis akademi bir adım önde, pegem’e ise bu alanda güvenmemenizi tavsiye edebilirim. hukuku iyi oturtmak gerekiyor, ezberden ziyade mantığını kavramaya çalışınız çünkü kamu yönetimi testinde de hukuk bilginize ihtiyacınız olacaktır.

maliyede 4t artık tırt arkadaşlar, paretodan takip ediniz. maliye dersi içersindeki vergi hukuku için ayrıca nurettin bilici’nin kitaplarına bakmak gerekir. iktisatı oturtursanız maliye size çerez gelecektir.

muhasebeye gelecek olursak: eğer alanınız değilse derslerinizi takip edip, sistemini anlamaya çalışınız ve arkasından bol bol soru çözünüz. hatta konu çalışmadığınız her gün 25-30 tane muhasebe sorusu çözmekte fayda var. yayın olarak ferhat yıldız muhasebe kitabı yeterli olacaktır.

düzenli ve programlı çalışmak elzem arkadaşlar. sosyal hayat pek olmayacak ama yine de sosyal hayatınıza ve yaşam tarzınıza göre bir program yapın ve mutlaka uyun. mümkün mertebe konuları erkenden bitirip sınava en az 2 ay kala soru çözme aşamasına geçmek gerekiyor. bol soru çözünüz. unutmayınız. bol bol çıkmış soru. son 1 ay ise sadece deneme çözmeniz lehinize olacaktır.

bu süreçte, tecrübe olsun diye banka sınavlarına vs. girmenin zaman kaybı olacağını değerlendiriyorum. sınav, bulunduğunuz şehirde değilse hiç boşuna gidip, vakit ve nakit kaybetmeyiniz.

yayınların orjinalleri pahalı olacaktır, temiz ikinci el almanızda bir mahsur yoktur. facebook’taki kpss a hazırlık gruplarına üye olunuz. her yaz dönemi öğrenciden öğrenciye kitap satışı gerçekleşiyor. değerlendirebilirsiniz. ha ‘’fotokopi de alırım ben be, ne olacak.’’ diyorsanız ankara’da bu işi yapan yerler var, telefon ile sipariş verip bulunduğuz şehre kargo ile fotokopi basımı kitaplarınız getirtebilirsiniz. o size kalmış.

dersane konusunda ise şunları söyleyebilirim, eğer taşrada yaşıyor iseniz gitmeyiniz. sadece vakit kaybı olacaktır. sivas, nevşehir, zonguldak, çorum, bitlis vb. şehirlerde kurslara 3-4 bin lira para gömmeyin. hocalar kof çıkar, zaman kaybı olur sizin için. alın kitapları evde çalışın, youtube’da bir çok yayının hemen hemen her ders ile ilgili konu anlatımlı videoları var onlara bakınız. olmadı dersanelerin online eğitimlerine kayıt olunuz lakin bulunduğunuz küçük şehirde dersaneye gidipte paranızı ziyan etmeyiniz. ama ankara, istanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyor ve themis, ankara kariyer vb. dersaneye gitme imkanınız varsa değerlendirin. bu işin piçi olmuş olanlar ankara hocaları oluyor. ayrıca hocalar ankara'da olduğu için anlamadığınız konularda hocalara ulaşmak daha kolay oluyor. ha ‘’benim yaşadığım yerde hocalar ankaradan geliyor kardeşim.’’ diyorsanız da dersane ile pazarlık yapın; 1 ay hatta mümkünse 2 ay kuruma şans verin, beğenmezseniz kaydı sildirmeyi teklif edin. öylesi sizler için daha iyi olacaktır. neyin ne çıkacağını bilemezsiniz. dersanelerin öğrenciler bizim velinimetimiz ama müşteri gözüyle bakmıyoruz safsatalarına inanmayın, sonuçta hepsi ticari işletme, ekmeğine bakıyor.

4 temel ders için verebileceğim tavsiler bunlar. kamu, ulus, işletme, çeko testleri için bir şey diyemeyeceğim. zaten genelde tüm adaylar önceliği 4 derse veriyor. ikinci sene hazırlanırsanız ya da ilk sene vakit bulabilirseniz diğer dersler ile dersanedeki hocalara ya da google’a sorarak kaynak edinebilirsiniz.

a grubu çalışırken genel kültür ve genel yetenek çalışmayı da ihmal etmeyiniz.

türkçe anadiliniz, bir zahmet yaparsınız artık. her gün yatmadan 40-50 sayfa kitap okuyunuz yeterli olacaktır.

matematikte bol soru çözün, konu falan çalışmayın, bu dar zamanda bu yaştan sonra taban aritmetiği bilmiyorsan öğrenecek değilsin ya.

tarih, zordur ve bilmiyorsanız yapamazsınız. her yıl bilgi ağırlıklı soru çıkarken bu sene saçma sapan sorular soruldu ve bilenle bilmeyen ayırt edilemedi. ama yine de tarih önemli ve ne sorulacağını kestirmek zor. tarihin pusulası çok ayrıntılı ama iyi de öğretiyor. video ders için de youtube’da bekir çelik diye bir babayiğit var onu takip ediniz. yanılmıyorsam, ankara’da hakimlik kurslarında tarih anlatıyor. her videosu ortalama 40-50 dk. ve iyi anlatıyor. kesinlikle tavsiye ediyorum. hoca anlatırken bir deftere not alınız ve sonra tekrar yapınız. son 1 ay tarihte mutlaka çıkmış soru çözünüz. ayrıca kpss tarihte ramazan yetgin de bayağı meşhur ama a grubu için biraz ağır geliyor, çok gereksiz bilgi veriyor, kafa şişiriyor, öğretmen arkadaşlar bakabilir. bekir çelik’in kitapları da mevcut, ben kullanmadım ama adam dersi iyi anlatıyor, kitabı da iyidir herhalde. o size kalmış artık.

coğrafya için de iklim, madenlere, limanlara bakın yeterli olur. dediğim gibi bu yaşa kadar türkçe, coğrafya, matematik öğrenemediyseniz bu yaştan sonra kpss sürecinde zor öğrenilir. boş vakit olsa oturur çalışırsın ama vakit dar arkadaşlar.

güncel bilgiler için ise kpss sürecinde ot gibi olacağınız için sosyal medya ve haberlerden uzak kalacaksınız. dersaneye giderseniz dersaneden bir güncel bilgiler fasikülü talep edebilirsiniz; onlar vermezse kpss kitapçılarında kpss’e doğru raflarda yerini alıyor bu küçük kitaplar. ama ordan da soru tutturmak zor, tamamen bilgi kirliği. yok şurda şu boğaz köprüsü açılmış, falanca zirve falanca yerde yapılmış, bu yıl bilmem ne yılı ilan edilmiş, olimpiyatlarda şu alanda bu kadar madalya almışız gibi bir ton bilgi.

bir kpsszede olarak naçizane verebileceğim tavsiyeler bunlar sevgili arkadaşlar. allah gönlünüze göre versin, emekleriniz karşılıksız kalmasın, iyi çalışmalar.
  • beklediğim tavsiyeler.

ilk aşama olarak sabırlı olmak önemli 4. günün sonunda ben bunu anladım.
  • hazirlanmayin.