şükela:  tümü | bugün
 • 1883 teki patlama 3.000 mil ötedeki mauritius'tan duyulmus.
 • thinkbox firmasının 3ds max, maya ve cinema 4d için ürettiği parçacık eklentisi. fume fx ile kullanılmış bir örnek

  krakatoa
 • bu vatandaş ilk 535'de patlıyor. basınç krakatoa'nın ~50x50 kilometrelik parçasını paramparça edip 50 km rakıma savurmuş. kraterin parçaları taa mezosfere kadar seyahat etmiş. tabi bunun bir de inmesi var. rüzgar ve coriolis etkisi ile dünya karanlığa gömülmüş. meşhur izlanda'da ismi patlamasından daha çok geyik mevzusu olan yanardağ, gaz çıkardığında neredeyse tüm avrupa etkilendi. krakatoa patlaması sonrası bazı bölgeler 1 yıldan fazla güneş göremedi. kuraklık baş gösterdi, 2. dalga kavimler göçünün tetikleyicisinin bu patlama olduğu söyleniyor. muhammed'in kuraklık zamanı doğduğu varsayılır. o yıllarda istanbul'da* bile tutulmuş kayıtları. bir çok tarihçi yazar filan kayıt altına almış "hava geceymiş gibi karardı, karanlık 1 yıldan fazla sürdü" diye. mısır'da buğday çok çok az çıkmış, bizans bahçelerinin tüm meyve ağaçları kurumuş, suriye'de üzüm bağları telef oluyormuş başka bir şekilde deva olmuşlar. kara veba filan gibi hastalıklar da cabası.
 • doğanın insana, “kendine gel” dediği en büyük volkanik kaynağa sahip yanardağın ismidir. 1883 yılındaki patlama dünyanın 10%’u tarafından duyulabilmiş ve bu ses hiroşimayı yok eden atom bombasının 13 katı kadarmış. 1000 yıl evvel tek bir patlaması ile 36.000 kadar insanı öldürdüğü kaydedilmiş. jeologlar bu dağın tekrar ne zaman büyük bir patlama yaratacağını araştırıyorlar ve çevresinde yaşayan 1 milyon kadar insanın risk altında olduğunu ifade ediyorlar. doğal afet kaynaklarının belgesellerini izlemeyi seviyorum. ne kadar büyük (aslında küçük) olduğunuzu hatırlatarak kibrinizi tertemiz yapıyorlar. tavsiye ederim :)
 • 1883’deki patlaması global sıcaklığı 3 derece düşürmüş ve şu ana dek kaydedilen en yüksek sesin duyulmasına* yol açmıştır.

  patlama sonrası 40m’lik tsunamiler oluşmuş diyolla.
 • "my heart is breaking like a krakatoa
  oh, krakatoa, east of java, molten bodies, fiery lava"

  (bkz: lava)
  (bkz: the b-52's)
 • 1883’te manyak bir şekilde patlamış volkan dağı. 2018’de aktif , 2019’da pasif belalar yılı 2020’de bir kaç saat önce patlamıştır. 1883’te patladığı zaman o kadar büyük bir sis bulutu oluşturmuştur ki dünya olması gerekenden daha karanlık günler geçirmiştir. açığa çıkan gazlardan ötürü atmosfer sıcaklığı 1.2 derece düşmüş sert yağmurların oluşmasına sebep vermiş ve bundan ötürü 1883 yılı “su yılı” olarak adlandırılmıştır.

  umarım 83 yılında yaşananlar tekrar etmez

  patladığına dair endonezya haber ajansı kaynaklı: götür beni
 • 10 nisan 2020 muazzam volkanik patlamanın gerçekleştiği tarih. etrafa saçılan küller deniz seviyesinden 13 km uzağa fırladı. patmalamanın sesi 150 km ileriden jakartadan duyulmuştur.
 • volkanik hareketlilik dünya da ki kritik deprem faylarını tetikleyebilir. covid19 üstüne bir de depreme ne dersiniz?
 • 137 yıl sonra patlayacak bu yılı mı buldun .

hesabın var mı? giriş yap