*

şükela:  tümü | bugün soru sor
  • peygamberin soyundan geldiklerini iddia eden hasimi ailesindendir. birinci dunya savasi'nda osmanli'ya ihanet eden hicaz emiri huseyin'in torunudur. abdulaziz ibn suud bunlari arabistan'dan surmus, bunlarin biri urdun'e biri de irak'a hukumdar olmuslardir. iste urdun'e olan kral abdullah'in ogludur kral huseyin.1935 dogumlu kral 1999'da kansere kurban gitmistir. yasadigi sure icinde 47 yil krallik yapmis, ortadogu'nun onemli siyasi figurlerinden biri olmustur.
  • çok kral bi adamdı. allah tahsilatını affetsin
  • resmi sayfası www.kinghussein.gov.jo 'da bulunan kral.
  • ürdün kralı olduğu dönemler, diş macununa zehir koydular, dişlerini fırçaladı ama ölmedi. bulunduğu yere bomba attılar, yanındakiler öldü ama o ölmedi. kral olmadan önce yakın mesafeden kendisine ateş edildi, kurşun madalyona geldi ve gene ölmedi. gargarasına cam tozu koydular, gargara yaptı ama ölmedi. uzak mesafeden ateş ettiler, gene ölmedi. kanser oldu, "2 hafta sonra ölür" dediler, 6 ay sonra sokaklardaydı, gene ölmedi. defalarca darbe yapmaya çalıştılar, son anda kurtuldu. israil - arap savaşının ortasında kaldı, gene de ona bir şey olmadı.

    suikastçilerin ve kanserin "tamam lan tamam, ölmüyorsun" diyip vazgeçtikleri dönemde ise, halkını selamlamak için sokaklara çıktığı ve 2500 kişiyle öpüştüğü gün gribal enfeksiyon kaptı ve bir kaç gün sonra öldü.

    bir süre öldüğü, hatta gripten öldüğü pek inandırıcı gelmedi ama literatüre "öldürmeyen allah öldürmüyor hüseyin" olarak geçen hüseyin'in 46 yıllık iktidarı mazi oldu.

    50. yıl kutlamaları yapılamadı ama 20. yy'ın en uzun süren iktidarına sahip oldu. sağlığında dünya genelinde pek seveni yoktu ama öldüğünde arkasında ağlayan bir dünya insan bıraktı. ölümünden 1-2 sene geçince, onlar da eşyanın doğası gereği sevmekten vazgeçtiler.