şükela:  tümü | bugün soru sor
 • koyu kırmızı kanatları olan üzeri siyah bantlı bir kelebek türü. çok uzun mesafeleri kolayca uçabilmesiyle tanınıyor. ayrıca bu kelebeğin tat alma duygusu insana göre 12.000 kez daha güçlüymüş.
 • ingilizce adi monarch butterfly olan, saniyorum bilim teknik dergisinde cokca gormus olmaktan dolayi tanidik gelen, klasik desenli kelebek turu.
 • hemcinslerine göre çok uzun ömürleri vardır. bunlara maaş bağlarlar emekli sandığından.
 • yaptiklari icgudusel kitasal goc den sonra ciftesir ve ölürler.

  ayrica kelebegin omru bir gundur diyenlere de ölmeden önce " sana girsin!!!" dedikleri bilinmektedir.
 • kral kobraya konunca pek hoş görünmezler.
  (ara: kelebek konmasi)
 • vico gutierrez adlı bilim adamı 2005 yılı kasım ayında kelebeği andıran "ultralight" hava aracıyla kral kelebekleri'nin yolculuğunu izlemiş.kanada'dan baslayip,meksika'da sona eren bu yolculuk tam 72 gün sürüyormus. göç yolculuğunun mesafesi 4 bin 800 kilometre.her yıl kanada'da kış mevsimi başladığında milyonlarca kral kelebeği, kışı geçirmek için meksika'nin michoacan eyaletine dogru kanat çırpıyor.elbette bu uzun yolculuğu tek nesil tamamlayamıyor.gidis ve dönüs yolunda dört nesil değişiyor.anne ve babalar kanada'dan yola çıkıyor. yolda ölüyorlar.ölmeden önce bıraktıkları yumurtalardan doğan çocukları devam ediyor yola. onlar da ölüyorlar ve bu defa da torunlar sürdürüyor yolculuğu. torunların ömrü de vefa etmiyor yolculuğu tamamlamaya ve torunların çocukları tamamliyor.
 • yönlerini dünyanın manyetik alanına göre bulup göç eden kelebeklerdir.

  kaynak: 10 mayıs 2009 ales
 • "kuzey amerika'dan yola çıkıp yaklaşık iki ayda 2000 km yol alarak meksika'nın 3000 metre yüksekliğindeki ormanlarına göç.. bu olay göçmen kuşlar için söylendiğinde çok da şaşırtıcı değil ama konu kral kelebekler olduğunda şaşırmamak elde değil. turuncu-siyah renkleri ve 10cm'ye ulaşan kanat açıklıklarıyla kelebekler arasında en görkemli görüntüye sahip bu tür, her yıl istisnasız bu uzun yolculuğa çıkıyor ve günde ortalama 80km yol alıyor.

  kas yapısı bu kadar narin olan bir canlının meksika'ya göçü bilim adamlarını uzun süredir düşündürüyor. şubat ayı geo dergisinde de yer verilen kral kelebeklerin göçü konusu benim de ilgimi çekti. göçmen kuşlar ya da diğer canlılar gibi gelişmiş bir sinir sistemine sahip olmayan on milyonlarca kelebeğin her yıl nokta vuruş bir şekilde meksika'daki 1000 kilometrekarelik alanda buluşmaları gerçekten kafa karıştırıcı. bu probleme çözüm arayan araştırmacılar kral kelebeklerle çeşitli deneyler gerçekleştiriyorlar. önerilen çözümler arasında kelebeklerin güneş'in konumuna ve manyetik alan çizgilerine duyarlı oldukları görülüyor. yapılan kontrollü deneylerde bu etkilerin sonuçları açık bir şekilde gösterilmiş.
  fakat en kafa karıştırıcı konu ise yolculuk boyunca hava koşulları nedeniyle milyonlarca kelebeğin de telef olduğu bu göçler evrim sürecinde nasıl oluyor da tür için avantajlı bir konum elde ediyor. bu konuda soru işaretleri hala giderilebilmiş değil.
  bu muhteşem canlıların davranışlarını yakından takip etmek için amerika'da amatör tutkunların da katkıda bulunduğu monarchwatch projesi her yıl bu göç hareketinin haritasını ve sonuçlarını yayınlıyor."
  kaynak:http://bilimgunce.blogspot.com/…erin-yolculugu.html
 • kuşlar gibi düzenli olarak kuzeye ve güneye göç eden tek kelebek türüdür.
  yetişkin bir kral kelebeği dört ya da beş hafta yaşarmış.