şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık sekiz senedir köpek eğitimi, köpek oteli gibi alanlarda hizmet veren köpek aşığı bir çiftin çiftliği. bir taraftan aydındaki çiftliklerinde ülkemizdeki köpek çiftliği standartlarını yükseltirken, diğer taraftan sosyal medya üzerinden köpek kültürümüzü arttırıyorlar.

zaman zaman köpek nüfusunun üç basamaklara ulaştığı çiftliklerinde, köpeklerle aynı çatı altında yaşarken kazandıkları deneyimler, onları bu alandaki en önemli kaynaklardan biri haline getiriyor.

ahan da, köpeklerle ilgili kafanızdaki çoğu soruya yanıtlar bulabileceğiniz youtube sayfaları: kral köpek ailesi.
  • tek kelimeyle mukemmel bir ortam. sahipleri, calisanlari, ortamin dogalligi ve tabi ki icinde barindirdigi hayvanlar... hepsi insana harika bir enerji veriyor. oraya gidip dolu dolu bir gun gecireceksin, zınk diye butun derdinden tasandan kurtulacaksin. terapi gibi vallahi.
  • ülke sınırları içerisinde bu işi iyi ve severek yapan sayılı insanlardan olan mükemmel bir çift tarafından hizmet veren çiftlik. hayvan besleyenlerin korkulu rüyası olan sömürücü kişilerin aksine buradaki insanlarla konunun en son geldiği yer paradır. facebook ve youtube'dan düzenli olarak bilgilendirici videolar çekerek köpek sahiplerini, köpek severleri dahası hayvan severleri bilinçlendiriyorlar. ekstra bir durum olmaması durumunda hemen her zaman online ya da telefon ile yardım alabiliyorsunuz. gerek hayvanlarla dolu güzel bir gün geçirmek adına gerekse köpeğinizi gözünüz arkada kalmadan eğitime, konaklamaya bırakabileceğiniz harikalar diyarı.
  • köpeğe olan ilgisi hayvan sevgisinden ziyade ego tatmini (güçlü olsun, güzel olsun, saldırgan görünsün vs.) olan bir millete sabırla aklın/bilmin ışığında yol gösteren çiftlik/ youtube kanalı.
  • köpek seçimindeki kriterler, köpek bakımında ve eğitiminde yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında birçok yararlı bilgi veren youtube kanalı.

https://youtube.com/user/kralailesitv adresinden ulaşılabilir.
  • bugün çağrı'yı evimizde misafir ettik. çok ilgili ve olaya hakim... kapıdan girer girmez dino üzerinde harika bir etki kurdu. kaybettiğimiz sürü liderliğiniyse bize geri verdi... köpek eğitiminden ziyade sahip eğitimi yapan ve sürünün huzur içinde, kurallar çerçevesinde mutlu mesut yaşaması olanağının önünü açan bir zihniyeti getirdi evimize, sağolsun...
  • 36 günlük bir pitbull sahiplendim.
    50 günlük iken oyun amaçlı dahi olsa elimi ısırma huyunu bir türlü yenemedim.

ilerisi için beni korkuttu bu durum.
    hemen profosyonel destek almak istedik ve kral köpek ailesi'nin kapısı çaldık.

çağrı evimize gelir gelmez inanılmaz bir enerji verdi oğlumuza. sadece ve sadece 1 dakika içinde(yanlış okumadınız yazı ile bir) benim 2 haftadır o kadar uğraşmama rağmen ısırma huyunu köpeğimden silip attı desem yeridir. bize nasıl yapmamız gerektiğini anlattı ve 1 günün sonunda bizim köpeğimiz tamami ile bıraktı.

ılk dersimiz mama seansları ve kafes eğitimi idi.
    nasil mama vermemiz gerektiğini ve mama verirken nasıl liderlik pekiştirmemiz gerektiğini öğrendik.

dün 2. dersimizi aldık. alan sınırlama ve tasma eğitimi ile ilgili.

kendileri ile tanıştığım için inanılmaz mutluyum.
    biz cahilmişiz resmen.
    ve siz köpeksever dostlarim siz de cahilsiniz.
    ve sizin köpeğiniz mutlu değil.
    henüz 2. dersimizi almamıza rağmen çevremizde köpek besleyen insanların bariz hatalarını o kadar net görebiliyoruz ki.

o kadar net doğru bilinen yanlışlar yapılıyor ki.

ımkanınız varsa çalın kapılarını.
    eğitim alın.
    köpeğinize verilmiyor o eğitim size veriliyor bu arada belirteyim.
    köpek ile işimiz yok desek yeridir.
    sadece ögrendiklerimizi ona uyguluyoruz.

ınanin bambaşka bir dünyanin kapılarını ardına kadar araladık.

köpeğimiz ile resmen konuşuyor olduk.
    onu anlıyoruz ve o da bizi anlıyor.
    bunu sadece 2 ders sonunda yapabildik.
    toplamda 8 hafta surecek bu eğitimden sonra nasıl olacak tahmin bile edemiyoruz.

3. dersi iple çekiyoruz..

şimdi o derse kadar ilk iki dersi pekiştirmek için çalışmalıyız.

bu arada bencil ve maddiyatçı insanlar değil.
    bize anlattıkları herşeyi youtube kanallarında da detaylı bir şekilde anlatıyorlar. paylaşımcılar.. ama inanın birebir ders kadar etkili değil.

ben köpekseverim diyen köpeksahipleri size sesleniyorum;

bu güzel insanların kapısını çalın.
    çalın ki daha bilinçli insanlar olarak çoğalalım ve köpeklerimize daha güzel bir dünya sunalım.
  • keske kopek sahibi herkes kendilerinden haberdar olsa. mesela bu aralar dikenli ve bogma tasmalarin zararlarini anlatiyorlar. hatta anlatmak da degil bangir bangir bagiriyorlar hakli olarak. bu ailedeki bilincin yuzde birine bile sahip olmadan kopek bakmaya calisan, hayvanlara hayati zindan eden o kadar insan var ki. ben izlerken kahroluyorum onlar bu isin icinde kim bilir ne sinir krizleri geciriyorlardir. mumkun oldugunca seslerini duyurmaya calismamiz lazim.
  • yaklaşık 6 ay önce bir pitbull sahiplendik. kardeşlerine kıyasla epey bir minyon olması ve hastalıkları dolayısı ile yüksek ihtimalle kimsenin istemeyeceği bir yavru idi. her an öldü ölecek diye bakarken, bize çok çektirdi.

ağustos doğumlu, anası kılıklı aslan burcu oğlum santino el kadar bebe olarak evimize geldi. bu zamana kadar sayısız köpekle, barınak tecrübeleri ve sokak canlarını besleme gibi aktiviteler üzerinden iletişim kurmuş bir hayvansever olarak, ona bakarken hiçbir problem yaşamam zannettim. en nihayetinde etrafımda köpek besleyen tecrübeli onlarca hayvansever arkadaşım ve gönüllü gittiğim barınaklarda tanıştığım bir o kadar da veteriner hekim dostum vardı. yabancı dil engelim olmaması dolayısı ile önümde de derya gibi köpek beslemek ile ilgili kaynaklar dururken, bir köpeğe hakkını vererek bakabilmek roket bilimi kadar zor olacak değildi ya?

bir can sahiplendiğimin bilincindeydim evet. her hareketini kontrol etmek zorunda olduğum, özellikle baskın bir ırk olması dolayısı ile hem kendisine ve hem de çevresindeki diğer canlılara vereceği potansiyel zararlardan yasal ve manevi anlamda yükümlü olduğum bir ev arkadaşı edinmiştim.

sağlık problemleri biraz hafifler hafiflemez problemler başladı. evin içinde koskocaman bir alanda hiperaktiflikten neredeyse tavana çıkan, bir türlü kontrol edemediğim, oyun oynamak için beni ısıran, o iğne gibi süt dişleri ile dahi kollarımı delik deşik eden, suratıma manasızca esneyen, dokununca huzursuzca yalanmaya başlayan, dokunmayı sürdürdüğümde beni ısıran, bulduğu her noktaya tuvaletini yapan, insanlarla iletişime geçerken kontrolsüzce üstlerine atlayan bir köpekle cinnet geçiriyordum. ve tüm bunlar için, kral köpek ailesi ile tanışmadan önce maalesef ki köpeğimi suçluyordum.

çünkü bunca zaman köpeklere yaklaşırken, onları severken, beslerken veya iletişim kurarken yaptığım her şeyin, o köpekleri ne kadar huzursuz ettiğinin farkında bile değildim. ta ki çağrı bana, bu zamana kadar "benim kullandığım beden dilini kullanarak köpeklerle iletişim kuran birisinin" hayatta kalması bir mucize diyene kadar.

ilk dersimizi hatırlıyorum. çağrı bana, "seni suçlamıyorum ama santino'nun (ki yakınları ona "sonny" der) hareketleri sana bu evde huzurlu olmadığını, senin hareketlerinden mutlu olmadığını anlatıyor, ona liderlik edemediğin gibi, bu evdeki sürünün liderliğini onun küçücük omuzlarına yüklemişsin. sana kulakları, kuyruğu, esnemesi, yalanması, silkelenmesi, kafasını yana çevirmesi yani tüm beden dili ile aslında bir yardım çağrısında bulunuyor ve sen anlamadıkça o daha da dengesizleşiyor. ama merak etme ben bu dili kan, ter ve epey bir gözyaşı ile öğrenmeyi başardım ve sana köpeğinle konuşmadan anlaşmayı öğreteceğim" demişti. bir sonraki derste sonny'nin ona her şeyi anlatacağını, söylediklerini yapmazsam bir daha ders yapmayacağımızın göz dağını da vermeyi ihmal etmedi sağolsun.

sonny'nin beslenme programından, onunla nasıl oyun oynayacağımıza, sevmek için dahi ona nasıl yaklaşacağımızdan tutun, nasıl iletişim kuracağımıza ve temel bakımlarını nasıl yapacağımıza kadar her şeyi, köpeğimizi istismar ve manipüle etmeden biraz olsun doğru yapabilmeyi onun sayesinde öğrendik.

ve tüm kalbimle söyleyebilirim ki sonny bugün, çağrı'nın sayesinde çok mutlu ve dengeli bir köpek. çünkü sonny bizimle yaşamayı seçmedi. ama en azından insanlarla insan olmaya çalışıp başaramadığı için suçlanmadığı, aksine kendisi ile köpekleşmeye çabalayan şapşik insanlar ile bir arada yaşıyor. eminim arada bize götü ile 'yemin ediyorum gerizekalı bu çocuklar' diye gülüyordur.

an itibariyle kendi yaşam alanında, sınırlarını/sınırlarımızı bilen, ha keza kendi sınırlarına saygı duyulduğundan emin, horul horul uyuyan oğlumun siz güzel sözlük okuyucularına selamı var. ço tatlı kerata. ^^

bu vesile ile çağrı'ya ve tabii ki 40 kiloluk bedeni ile 60 kiloluk köpekleri fino gibi gezdirme kudretine sahip çok sevgili eşi queen mother of dogs, her highness and majesty aslı'ya buradan minnet dolu bir teşekkürü borç biliyorum. iyi ki varsınız.

* rahat köpek oturuşu ile entry kasmak, 1845, belgrad.