şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sarı su)(bkz: ateş suyu)
 • royal water da ingilizcesidir.
 • insan derisi üzerindeki etkilerini bizzat test ettiğim; tanımlardan da anlaşılacağı üzere uzak durulması, evlerde denenmemesi gereken karışım.

  testin detaylarıyla birçok kişi ilgilenmeyecek de olsa ben izninizle anlatayım. şöyle ki ben henüz lise birinci sınıfta çiçeği burnunda bir öğrenciykene bir kimya dersinde laboratuarda asitlerle ilgili deneyler yapacağımız söylendi. biz de bekledik işte hoca, öğretmen, anlatan insan herneyse şu nitrik asit şu hidroklorik asit diyerekten bize gösterdi ve dedi ki önünüzdeki deney tüplerinde bunlardan örnekler var. ben laborant olacak o şahsa bu deney tüplerindeki asitleri karıştırdığımızda bişey olup olmayacağını sordum, o da bir türk umursamazlığıyla(!) 'olmaz, bişey olmaz' dedi. ben de 'ulan madem bi bok olmuyo' diye düşünerekten aldım deney tüpünün birini öbürünün üzerine boca ettim. şimdi diyeceksiniz 'sana batıyo mu o tüpler? elleme kalsın orada!' haklısınız ama haşarı biriyiz işte ne yapalım yedik bi bok.

  boca etmemle deney tüpünün içindeki asitlerin gaza gelip sağa sola fışkırması bir oldu, ben 'ulan ne oluyo' dercesine bakarken hain asit karışımı - ki bu kral suyu oluyormuş sonradan öğrendim- direk üstüme sıçradı. biraz boğuştuk az kalsın gözümü çıkartıyordu, allahtan o zaman gözlüğüm vardı da gözlüğe geldi, gözüme giremedi hain kral suyu ama üstderimin ağzına sıçtı.

  herkes 'böyle şey yapılır mı manyak mısın' derken yenilginin de acısıyla meraklı gözlerle laboranta (nefret ediyorum şu labo diye başlayan terimlerden) bakarken o ise bana az önce dediklerini unutmuş ve 'niye böyle yaptı bu mal, onu yüzünden laborutuavavavı temizlemem gerecek' dercesine yüzüme bakıyordu. ha ne oldu sonra gittim doktora krem yazdı sürdüm kral suyuyla yüz göz olmuş yerlerime, geçti zamanla ama bende bıraktığı yara sadece yüzümdekilerden ibaret değildi...

  işte bana o kral suyunun izini hatırlatan başlıktır bu aynı zamanda.
 • genellikle bire üç oranında konsantre hidroklorik asit ile nitrik asidin karışımıyla oluşan, aşındırıcı sıvı. tek başına altını çözemeyen asitler bir araya gelince bunu başarabilmektedir. en güçlü okdisanlardan biri olan nitrik asit altının çok ufak neredeyse ölçülemez bir miktarını eritip altın iyonuna dönüştürür. ortamdaki hidroklorik asit ise bu altın iyonlarıyla birleşir. altın iyonları eksildiğinden denge hali bozulur, bu da daha fazla altının çözünmesine yol açar.
  aqua regia simyacılar tarafından altını çözmek için, insan bedenini kemikleri dahil, tamamen çözebileceğinden dolayı da büyük olasılıkla mafya babaları tarafından kullanılır. bir kimyageri kızdırmamak için en geçerli nedenlerden biridir.
 • altını çözebilen tek sıvı olduğu rivayet edilir.
 • berrak kirmizi renktedir...
 • hiç bir şeyde çözülmeyen maddeleri çözmek için kullanılır
 • lisedeki kimya öğretmenimin kendisini aslan sütü ile karıştırdığı; altın, platin gibi değerli elementleri ziyan etmeye yarayan karışım.

  bu entry itüsözlük'te yazdığım bir girimden alıntıdır:

  (bkz: http://www.itusozluk.com/goster.php/@2466094)
 • kezzap ile tuz ruhunun uygun oranlardaki karışımıdır.
  mafyalı, katilli bir fim seyrederken, cesetleri ortadan kaldırmak için bir sıvının içine attıklarını görürseniz, işte o sıvı bu sıvıdır.
 • daha sık kullanılan ismi için (bkz: altın suyu)