şükela:  tümü | bugün
 • luksor yakınlarında bulunan; 18, 19 ve 20. eski mısır hanedanlarının kralları ile eş ve çocuklarının mezarlarının bulunduğu vadi. krallar öldüklerinde, cesetleri mumyalanıp servetleri ile buraya gömülürdü. öldükten sonra yeniden canlanacaklarına olan inançları nedeniyle façaları bozulmadan, servet transferini de yaparak, gelecekteki hayatlarında rahat etme amacını taşıyan bu eylem, batılı arkeologların 1800'lü yılların sonuna doğru vadiyi keşfedip yağmalamalarıyla sonuçlanamamış görünmektedir.
 • tutankamon'un mezarından sadece birkaç metre ötede yine afilli bir mezarın, tutankamonunkinden 84 yıl sonra, bulunduğu ortam.
 • geçen günlerde beş yeni mumya bulunan yer.
 • (bkz: kv5)
 • krallar vadisi ya da diğer adıyla “biban-el mülk” kral mezarları.bilinen en büyük ölüler kentinin gelişmesinin başlayışı kral ı.tutmosis’in kararıyla oldu.kendini görkemli bir türbeye değilde gizli bir kavuğa gömdüren ilk kraldı.bunun nedeni de mumyasının kirletileceğini düşünüyor olmasıydı.
 • dünyanın en zengin arkeolojik kazı alanlarından biri.

  vadinin resimlerine baktığımızda adım başı bir mezar girişi olduğunu görürüz. gerçi vadideki mezarların çoğu vakti zamanında mezar soyguncuları tarafından soyulmuştur, ama ünlü arkeolog howard carter tutankhamon'un mezarını el değmemiş halde bu alan içerisinde bulmuş ve som altından yapılmış tabutu da dahil olmak üzere tüm eşyalarını gün ışığına çıkarmıştır.
 • allah, firavun’un cesedinin daha sonradan gelen insanlara bir delil olsun diye bozulmadan saklanacağını söylemektedir. peygamberimiz’in döneminde, hatta ilerleyen asırlarda müzecilik diye bir zihniyetin gelişeceğinin, binlerce yıllık bozulmamış insan cesetlerinin, hem de firavunlarınkilerin bulunacağının tahmin edilmesine imkan yoktur. kuran’ın hem bu ifadesi bir mucize oluşturmaktadır, hem de bu ifadeyle beraber kuran’ın bu açık mucizelerine rağmen insanların çoğunun bunlardan habersiz olduğunun vurgulanması önemlidir. gözümüzle gördüğümüz bu tablo gerçek değil mi? gerçekten allah’ın delilleri çoktur, gerçekten de insanların çoğunluğu bunlardan habersizdir. kuran’ın geldiği dönemde, nil nehrinin kıyısındaki krallar vadisi’nde bütün firavunların cesetleri mumyalanmış bir şekilde saklı bulunuyordu. bu cesetler, günümüzde müzeciliğin en değerli parçaları olarak saklanmaktadır. bu mumyaların keşfedilmesi ancak 19. yüzyılda mümkün oldu. kuran’da bahsedilen firavun’un hangisi olduğu tartışılabilir ama bu firavun hangisi olursa olsun, bugün kahire müzesi’ndeki kral mumyaları salonu’ndadır ve ziyaretçilere açıktır. (hz. musa’nın yaşadığı tahmin edilen döneme daha çok ıı. ramses veya onun oğlu merneptah uymaktadır. merneptah’ın vücudunda öldürücü darbelerin izi vardır. bu darbelerin, bu firavun’un denizde boğulması sırasında oluştuğu, bu firavun denizde boğulduktan sonra, kıyıya vuran cesedini mısırlılar’ın diğer firavunlar’ına yaptıkları gibi mumyaladıkları tahmin edilmektedir. elimizdeki tarihsel veriler bu firavun’un nasıl öldüğünü söylemeye yetmez. fakat kuran’da bahsedilen firavun’un ölümü ile bu cesedin arasında bir çelişki de tespit edilememiştir.)

  krallar vadisi’nde firavunların cesetleri 3000 yıllık istirahatlerinden sonra keşfedildi (1881 ve 1898 yıllarında). kuran, firavun’un cesedinin delil olacağını söylediğine göre bu cesedin bulunması gerekmez miydi? gerekirdi… peki ne oldu? her zamanki gibi, gereken yine oldu… cesed bulundu… tam 3000 yıllık uykunun ardından… peki, kuran’ın “insanların çoğu delillerimizden habersizdirler” öngörüsü ne oldu? bunu da hem bu konuda, hem diğer konularda etrafınıza sorular sorarak siz test edin… acaba insanların çoğu allah’ın delillerinden ne kadar haberdar?

  (bkz: mısır bulguları ve firavun'un cesedindeki deliller/1)
 • deir el bahari olarakta bilinen nil'e yakın kıraç bir bölgede kurulu olan 18. hanedandan 20. hanedana kadar derin izler bırakmış 22 firavun mezarını barındıran açık hava müzesi olan eski mısır kültür eserlerinin mekanı.
 • luksor kentinin krallar vadisi (nam-ı diğer batı vadisi) ile “maymunlar vadisi” olarak da adlandırılan doğu vadisi’nde antik mısırdan kalan bir “sanayi bölgesi” keşfedilmiştir.
 • krallar vadisinde turist gezisi link.
hesabın var mı? giriş yap