şükela:  tümü | bugün
  • motorun devrini ölçüp ecu'ya devir bilgisini gönderen sensördür. diğer isimleri (bkz: devir sensörü) (bkz: crankshaft position sensor)
    bu parça arıza yaptığında marşa bastığınızda araç ateşlemeyi kestiği için marş almayabilir veya bizim başımıza geldiği üzere motor soğukken çalışır ancak ısındığında ateşlemeyi keserek durabilir ve motor soğuyana kadar tekrar çalışmayabilir.
  • büyük çoğunluğu elektromagnetik indükleme prensibine dayanarak çalışır.

(bkz: hall etkisi)
  • *tabir edilen bmw motosikletlerinde zamanla yalıtımı bozulup sorun çıkartan sensördür.

eski sensörü 1 liralık yanmaz kabloyla onarmak mümkün olduğu gibi, çekici, usta, borusan derken ikinci el bir scooter parası harcamak da mümkündür.
  • arizasi acemi birinin basina gelse buyuk kazaya yol acabilecek, 100tl'lik dandik plastik sensor. sehir icinde 50km ile seyrederken bir anda motor stop etti, direksiyon kazik gibi oluyor haliyle, fren yavas yavas sertlesiyor, zar zor saga cekip cekici cagirmaktan baska care yok cunku mars basmiyor bir daha.
  • devir sensörü de derler. motoru aniden stop ettirebildiği gibi devirde dalgalanma, gaz yememe ve rölanti sorunlarıyla kendini belli edebilir.
  • 4. jenerasyon öncesi renault marka clio ve megane model araç sahibi olanların kabusu olan sensördür (4 ü bilmediğimden böyle dedim belki halen devam ediyordur).

işini bilmeyen ya da fazla bilen bir ustaya denk geldiğinizde ise ocağınıza incir ağacı dikileceği garantidir.

şöyleki efendim;

bu fazla zeki fransız mühendislerimiz alırlar bu sensörü motorun dış kısmına, korunaksız öyle malak gibi koyarlar. salataya tuz döker gibi tasarlamış sanki kaputun altınıda sensör oraya denk gelmiş öylece bırakmış. artık alttan su mu alır, nemli havada ayazda üzerine nem mi birikir umurlarında değil. bu parmak kadar sensör oksitlernir ve arabanız saçmalamaya başlar.

sürüş esnasında saçmalarsa hızınızı almışken araç istop edebilir. direksiyon ve frenininizin hidrolik durumu allah la sizin aranızda tabi. ya da kenarda biyerde, ışıklarda duraksayıp rölantide bekletirken araç birden ara gaz verebilir ya da yine istop edebilir. son olarakta arkadaş krank milinin son konumunu ecu ya gönderdiğinden saçmalaması durumunda aracı çalıştırmak istediğinizde araç silkenenip çalışmayabilir. artık 3de mi çalışır 4 de mi 17 de mi bilinmez.

parmak kadar sensör için ne uzun yazı oldu dime. ders verir adama bu sensör. alman ya da japon, fazla fantaziye gerek yok u öğretir.
  • beni yolda bırakan lanet şey neyse ki yirmi dakika sonra biraz soğuyunca araba tekrar çalıştı da daha fazla mağdur olmadım.