şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "işte bu yüzden komünistleri öldüremezsiniz" deyişi çok seksi geldi bana.

ve fekat şöyle bir sorunumuz var: kendisinden farklı sosyalist, komünist, troçkist ya da anarşist komünist kişiler kendisini eleştirdiği zaman, sscb bürokrasisi ağzını kullanmak, salt sscb kaynaklarına başvurmak ve bunun dışındaki verileri görmezden gelmek ve tarihi gerçekleri kendi fraksiyonunun algısıyla yansıtmaya çalışmak komünistlik yapmak değildir. komünistlik yapmak başka bir şeydir; onu vakti geldiğinde anlatmıştık ziyadesiyle, yine anlatırız.

gerçi azmine hayranım, ama bu özeleştiri vermeme konusundaki azim pek hayra alamet gelmiyor bana. bu kimin hangi gizli serviste çalıştığına dair kesin bilgilerin kaynağını da merak etmiyor değilim. ursula k. le guin'in cia'ye, şahsımın mi5'a, myneminene'nin mossad'a çalıştığını da iddia etmeye başlar diye korkuyorum biraz açıkcası. doğru perinçek de böyle cia cia diye dolaşırdı, şimdilerde birçok yerde asıl onun ajan olduğu iddiaları dolaşıyor, ki biz böyle şeylere de itibar etmiyoruz. bırakın abi bu gizli servis ayaklarını, 1984'ün metnine bakın; eleştiri haklı mı değil mi? bence gayet haklı ve bir çok modern devlete uygulanabilir bu big brother olayı, hele içine bir de foucault'cu perspektifi koyarsanız. foucault da gizli servis ajanı ve küçük burjuva diyecek, evet, hissediyorum.

kendisine bir oturup soluklanmasını, bir miktar özeleştiri vermesini ve düşmanın kim olduğu üzerine uzun uzun düşünmesini tavsiye ediyorum. "bu yol, yol değil krasnoya"; kendisini sözlüğün beria'sı filan mı ilan etmemizi istiyor, anlamadım ki.
  • tartışmalarının üzerine az önce ispanyollar aradı " yeter artık ulan, bir boktu yedik. ayrıca hepimiz stalin'i çok seviyoruz" notunu iletmemi söylediler.
  • ya wikipedia'dan yararlanıyor ya da wikipedia'ya katkıda bulunuyor.

burjuva wikipedia'nın ispanya iç savaşı makalesi için tıklayınız. tıkladık mı? ne yazıyor: "the soviet union primarily provided material assistance to the republican forces. in total the ussr provided spain with 806 planes, 362 tanks, and 1,555 artillery pieces." dipnotun da üstüne bastık mı? kaynak şuymuş: "academy of sciences of the ussr, international solidarity with the spanish republic, 1936-1939 (moscow: progress, 1974), 329-30"

biraz aşağıda da, şu yazıyor: "the soviet union also sent a number of military advisers to spain (2,000[61]-3,000[62]" neymiş lan bu 62? tavşan mı çıkartacaz şapkadan. sulandırma lan, bas sen dipnota: "graham, helen. the spanish civil war. a very short introduction. oxford university press. new york. 2005. p.92"

şok eden belgeler ve ispanya'yı karıştıran büyük skandal için de tıklayınız. hazır eliniz değmişken karşılaştırın, (bkz: ispanya iç savaşı/@krasnoya). gözlerime inanamıyorum ama aslında ben karıştırdım sayfaları!

tanım: burjuva sözlükçü.
  • adama diyorsun ki, 1937'de edilmiş bir laf ilk sıkılmış kurşun olamaz, 1936'da bir sscb gazetesinde itiraf ediyorlar troçkistleri ve anarşistleri çoktan temizlemeye başladık diye; gazeteye o zaman düşüyorsa eylemlerin gerçek başlama tarihini sen tahmin et; yalan söyleme. cevap geliyor: esas sensin yalancı. bu da stalin'in çelik ayna politikası olsa gerek.

daha önce de soruldu: "ilerici hükümet" anarşistlerin kolektifleştirdikleri toprakları ve atölyeleri eski sahiplerine iade etti mi, etmedi mi? o sürekli etiket olarak kullandığın "burjuva"larla iyi geçinmeye çalıştı mı çalışmadı mı o "ilerici hükümet"? stalin müdahale ettikten sonra, anarşistlere "faşizme karşı savaşmanız yetmez; bizim yolumuzla, bizim kontrolümüzde savaşmak zorundasınız"ı dayattı mı, dayatmadı mı o en bi gerçek devrimciler? bu dayatma yeri geldiğinde silah çekerek, yeri geldiğinde anarşistlerin kazanımlarını geriye götürerek yapıldı mı, yapılmadı mı?

bak kaynak vermiyorum. vermiyorum ki inkar et. bu sefer printscreen'ini alalım, altına ayarı ye. sırf o yalancı halini afişe edebilmek için şimdilik göstermiyorum kaynak. ne olur inkar et.

1936'nın 1937'den sonra geldiğini bile ima edebilen bir insana niye hala ısrarla cevap vermeye çalışıyorsam... o da benim salaklığım olsun.
  • bence 39 kere daha aynı şeyi yazarsa, yazdıkları doğru olacak ve bütün bu "karşıdevrimciler" pamuk şekere dönüşüp eriyecek. bastır kras!
  • "komünizmi karalayan bir insan gönüllü olarak zaten cia için çalışıyordur." (krasnoya, 17.09.2010 23:28)

mükemmel bi ispat bu. neden daha önce aklımıza gelmedi! 1947'de kurulan siayey, 1932 yılında yayınlanan kitabın yazarına "bu kitapla birlikte gönüllü çalışıyorsun zaten, maaşa bağlanmana gerek yok" demiş herhalde. süper bi ispat. hepimizi allak bullak etti. "resmi belge yok, ahmak olmayın" argümanı sarfedilen bu sefer humphrey osmond olmuş. o da yazmıştır kesin komünizmi karalayan bişiler. durur mu? pis herif. amerikalı sosyalistler de kagebe için gönüllü çalışmışlardı zaten.

stalin'in kızı olarak takdir ediyorum. "biliniyor, ortaya konuldu" denilerek en az dört kere tekrar edilen büyük hakikat* bi kez daha ortaya çıktı. bu arada benim babam da okhrana için çalıştı. ben söylüyorum. al sana ispat.
  • "adamın biri de çalışanları hayvan, patronları insan olarak tasvir ederek hayvan çiftliği diye bir roman yazmış." krasnoya - 15.09.2010

(yarın öbür gün uçar, kaçar, siler, bir şey olur diye biz bu cümleyi ölümsüzleştirelim.)

tanım*: işçi sınıfına hayvanoğluhayvan demeye getiren orwell'e haddini bildirmiş, en hakiki komünist önder.
  • karşı devrimcilerin kendisine karşı asimetrik psikolojik savaş yürüttüğü şu günlerde, büyük devrimci the last mimzy* 'den de aldığı destekle dosta düşmana komünist nasıl olurmuş gösteren badişim.
  • zamanında sex addict ile alakalı yaşadığı sorunda bilmeden kendisi hakkında tartışma adabını/etiğini bilen biri diye zırvalamışım, vay anasını. (aslında gerçekten de öyleydi, sanırım içine stalin'in ruhu kaçmış.) her neyse, tarihte yapılan hataların muhasebesini yapmadan komunistçilik oynamak, tarih kitaplarından yapılan alıntılara tenten'li çokkomikli espriler yapmak, daha tenezzül edip okumadığın bir kitap hakkında kendini birinci dereceden bilirkişi ilan etmek, aynı işçilerin mücadelesini verdiğini iddia ettiğin insanlara böyle göte böyle yarrak çekmek vesaire, bunların hepsi olsa olsa seni küçük düşürür krasnoya. bak adamın biri tutmuş ispanya'daki altınlar için ayrı bir kitap yazmış, başka bir tarihçi iç savaşın gerçek yüzünü kendi kaleminden anlatmış, diğeri çıkmış salt "stalin ve iç savaş" adlı kitabı belgeleriyle yazmış. ben de üşenmemiş okumuşum sana alıntı yapıyorum, yönlendiriyorum bak, yararlan, kabullenmeye çalış. üstüne utanmadan bir de çıkıyor, -tartışmanın içinde wikipedia'dan tek alıntı yapan bizzat sen olmana rağmen,- wikipedia burjuva reröehh çekiyorsun. yahu nasıl olsa sıçtım iyice sıçayım da "ironi yaptım sansınlar" demeye mi getirdin nedir yani? bir de utanmadan ispat et filan diyorsun, ulan ispatı kitabın içinde zaten açıp okusana? benimki de laf anasını satayım, bilmiyorum sanki iç savaş hakkında 5 farklı şeyi anlatan 10 tane cümle bile kuramayacağını.. ha, ayrıca ek not olsun bu da, abi bak lütfen iç savaşta birebir mücadeleye katılmış adamlara ajan kalayı çekmeye çalışma, ulan önce eriğin eniği olabilmiş misin ölç bakalım, bir tart, bu adamların yaptığı hangi muhasebeleri yaptın, kaç söylemini okudun da ötüyorsun? hele bi otur soluklan yiğenim, bi sakin. bu ne aymazlıktır, bu ne yüzsüzlüktür. ya da bırak abi sen ben vazgeçtim, git stalin, sip, isim hırsızlığı başlığına filan yaz. orası boy ben ölçtüm, en azından yüzerken boğulmazsın.
  • krasnoya arkadaşımızın nickinin rusça dişil formda olmasına aldanmayalım, son derece delikanlı bir arkadaşımızdır. ayrıca biraz bağnaz olmakla birlikte sağlam bir solcudur. o bakımdan nickinin (bkz: kızıl) hakkını verir. haa kendisine sorsan bağnazlıktan da gocunmaz, ortodoks marksistim hacı der geçer, orası ayrı. ama her ne olursa olsun çakma tkp'cilere on basar kalitede bir adamdır. en azından milliyetçiliği yarı mahçup, yarı arsız komünizm diye yutturmaya kalkan şarlatanlardan değildir.

artı benim mesajın altına yazmayın. tik var bende. uyku tutmuyor sonra.