şükela:  tümü | bugün
 • yavşak fransızların gereksiz yere icat ettiği hiç bir boka yaramayan aptal aptal bağlamaya çalışılan ve onsuz bazı yerlere girilemeyen bazıları pağlı bazıları ucuz, çeşit çeşit desenleri olan dandirikten, püftürükten alet.
 • boyun bağı....
  cumhuriyetin ilk dönemlerinde medeniyet yuları olarak adlandırılırmış...
 • seciminde en cok zorlanilan erkek giyim esyasi
 • di$ardan bakildiginda, boynuna bir bez bağlayip karizma yaratmaya çali$mak gibi doğada hiç bi$eye benzemeyecek derecede anlamsiz zirzavat.
  insanoğluna eziyetlerin en büyüklerinden. bazi insan gruplari bu bez parçasi giyildiginde saygida kusur etmeyecek derecede yav$akla$ir.
 • adamdan sayılmanın en kolay yolu. boynunuza bir bez parcası baglıyorsuz, hop beyefendi oluyorsunuz bir anda. halbuki dunyanın papyondan sonra en gereksiz ve boktan aksesuarı.
 • okullarda zorla taktirilan, gomlek yakasina gecirilen, sekilli baglanmadikca cok cirkin duran, habire modasi degisen kumas parcasi.
 • ayrica bir takim restaurantlarin olmazsa olmazi. yaninizda yoksa size kendileri hemen bitane temin ediyorlar.
 • erkek modasının onemli aksesuarı.
  türkiye’de, osmanlılar’da ilk kravat takan padişah, sultan abdülmecid’dir.batılılaşma hareketiyle gelişen osmanli – avrupa ilişkileri sonucu, kravat önceleri aydın tabakalarca kullanılmıştır. padişah tarafından kullanılmasıyla da yüksek sivil memurların kravata olan ilgisi artmıştır. birinci dünya savaşı’ndan sonra devlet memurlarının çoğunluğunun kravat kullandığına dair bilgiler vardır.cumhuriyet sonrasında ise bu giyim eşyası herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir.

  400 yıllık bir geçmişe sahip kravatın hırvatistan kökenli olduğu artık hemen herkes tarafından bilinmektedir. 1600’lerde hırvat kadınları savaşa giden erkeklerinin boyunlarına başlarından çıkardıkları atkılarını özel bir düğümle bağlarlardı. bu düğümün onları koruduğunu düşünür, uğur getirdiğine inanırlardı. ayrıca bu atkıyla her zaman onların yanında olduklarını hissettirirlerdi.zaman içinde bu boyun bağı hırvat askerlerinin üniformasının bir parçası olmuştur.

  hırvat askerlerinin kendi kurdukarı özel birklikle fransız ordusunda yer almaya başlamalarıyla, kravat da fransa’ya girmiştir. süslerine düşkünlükleriyle ünlü fransız kadınları, bu özel düğümlü boyun bağlarına büyük ilgi göstermiş ve bu aksesuvara ‘a la croate’ (hırvat usulü) demişlerdir.fransa’da çok tutulan ve moda olan bu aksesuvar dünyaya kravat adıyla yayılmıştır.
 • insanı boğmak ve sıkıntı yaratmak için icat edilmiş boyun bağı.takıldığını müteakip 10 sn içerisinde vücudu ter ve afakan basar.bu nedenle mümkün mertebe takılmamaya çalışılır, takılsada en kısa zamanda çıkarılmaya çalışılır.
hesabın var mı? giriş yap