şükela:  tümü | bugün
 • gomlegin uzerine yelek ya da kolsuz kazak giyip de bunu kullananlara halk arasinda yuh denir.
 • kravatla birlikte set halinde veya tek başına satılanları mevcuttur. vakko vs. gibi yerlerde bulunur pahalı olanları, bilmemkaç ayar altın kaplama olanları. bunlar gereksizdir. aynı görüntüye sahip daha ucuz olanları da gayet şık durabilmektedir. zaten kimse kravatınızı çekiştirip iğnenin neden yapıldığını anlamak için kalite kontrol yapmaz. yapmaya kalkışan olursa da cıs denir.
 • kravat takan kişi öne doğru eğildiğinde kravatının kendisinden önce davranmasını engellemek için kullanılan aparat. özellikle kravatların üç santimden kalın olmasının yasak olduğu 80'ler boyunca son derece modaydı. bu aparat aynı zamanda süslü bir ruha sahip olan ama nerelerini süsleyeceklerini bulamayan erkekler için de süs olarak kullanılabildiği için işlevseldir. ancak yüzük, kol düğmesi ve zincir takabilen erkekler böylece süs takabilecekleri bir alana daha sahip olurlar.
 • düz adamlar bunu kravatın tam ortasına takar, kırolar ise kravatın alt kısmına takar; ama aslında kravatın üst kısmına takılır, düğümün 5 hadi bilemedin 6cm altına, çünkü aslında kravat iğnesi bir aksesuardır, artislik olsun diye takılır... kravat gömleğe yapışsın da yürürken, eğilince vs. oynamasın isteniyorsa; o iş için kravatın arkasından takılan, önden gözükmeyen iğneler var, o tercih edilir.

  hemen 2 örnek verelim:
  http://artofmanliness.com/…oads/2008/07/tie-bar.jpg
  http://marenda.biz/…/uploads/2009/01/agentsmith.jpg

  gerek amca olsun, gerek smith abi olsun; ikisi de işi biliyor.
 • ilkokul öğretmenimizin artık bir öğretmenler günüde;
  -çocuklar artık lütfen bana kravat iğnesi almayın, hatta hediye de almayın gerek yok
  diye isyan ettiği gereksiz aparattır. ucuz olduğundan ve öğretmeni hep kravatlı gördüğümüzden alırdık belki de. ne bilelim hiç düşünemedik her yıl 35 tane kravat iğnesinin bir öğretmene fenalık geçirtebileceğini. *
 • yıllardır demode olan erkek takısı. moda olduğu dönemlerde erkeklere hediye edilecekler listesindeydi. ve ne güzel günlerdi o günler. erkeklere hediye alma sorununu minicik de olsa hafifletiyordu.

  not: baktım erkeklere hediye almanın zorluklarını anlatan bir başlık bulamadım.

  (bkz: aramaya inanmak)
 • (bkz: frenzy)
 • baba özentiliğinde yetişen ve babalarının kravat iğnesi hazinesinin farkında olan öğretmen çocuklarının, bir zaman boyunca mutlaka ortaokul veya lisede taktığı iğnelerdir.
 • zamanla yok olup giden aksesuar. kravat kullanımının azalmamasına rağmen bu aksesuarın ortalardan kaybolması çok ilginç. bu durumu açıklayan iki neden olabilr; ya artık insanlar eğildiğinde kravatları sorun çıkarmıyor ya da kravat iğnesi gerçekten gereksizdi ve bu yüzden de piyasadan silindi.

  geçen babamın kravalarından birisini kullanayım derken kutu içinde onlarca kravat iğnesi gördüm de oradan aklıma geldi. altını, gümüşü yan yana ve mahsundular. zamanında onlar için verilen paralara yazık diyeceğim de paso biz aldık babalar gününde falan.
 • takılmıyor artık. halbuki babamın çeşit çeşit vardı.
  takıyor musun hala baba? sen yokken, onları saçıma takıp, annemin fırçasıyla odanızdaki aynada şarkılar söyleyeli çok oldu.
  sakalların çok uzadı baba. kes hadi. ben seyrederim sağında seni. burnumun ucuna sür köpüklerinden. sonra odaya geç ve tak kravat iğneni.
  zincirli olanı tak baba.