• bir bankayı, ona kesinlikle ihtiyacınız olmadığına ikna edemedikçe alamayacağınız maddi destek.
  • (#152001995).

asgari maaş almıyorsanız kesinlikle bir şekilde kredi döndürmeyi öğrenmeniz gerekli.
    türkiye'de bu asla öğretilmiyor ve kimseden de duymuyorsunuz.

varsa yoksa kredi kötü, kredi kartı kötü zart zurt.
    ulan dingil herif aldığın maaş (2023 mayıs şartlarında konuşuyorum dolar 20 ve asgari ücret 8500) zaten asgari ücret. kredi kartı, 50-100-150k kredi senin neyine amk diye sorarlar adama.

şimdi gelelim hikayemize. hatrı sayılır bir bölümden lisans mezunusunuz ve en kötü 1.5x asgari ile başladınız iş hayatınıza (ben 2x ile başlamıştım, şimdi gelip burda asgari ile de başlanır naraları atacak gavatlar hiç mesai harcamadan entryimi okumadan s*ktir olup gidebilirler) ve sizde yerinizde saymıyorsunuz tabii, bir şeyler öğreniyorsunuz, etkinliklere katılıyorsunuz, yeni işler kovalıyorsunuz zart zurt.

buradaki önemli nokta asgari ücretli çalışan olmamanız ve kariyeriniz ilerleyeceği ve maaşınızın da artacağı.

bu şekilde bir profil bankadan çatır çatır kredi de çeker, nakit avansını da taksitlendirir, esnek hesabından da kendince ödeme planı yapıp para çekip kullanır.

1-) kriz anlarında belirli riskleri alıp kredi ile dolar-altın-gümüş-zart-zurt almak.
    2023-05-05 itibari ile 100k kredi çekilirse ödemesi aşağı yukarı 120 oluyor.
    100k çekip seçimden önce 5k usd alıyorsun arkadaşım (serbest piyasadan alacaksın bankadan alırsan zaten al-sat'ta 7k içerdesin).
    bunun aylık ödemesi 9.5k.

1) riskimizi 5 ay olarak alalım (ki bence seçimden sonra 2 ayda dolar 25'i görür).

2) 5* 9.5 = 47.5 | 5 aylık bekleme riski göze alındı ve cepten 47.5 çıktı (yine tekrar ediyorum, asgari ücretli çalışan değilsin ve paran sana kalıyor, lütfen 0'dan bir insan bunu nasıl yapar kafasında düşünmeyin, öyleyseniz veya o kafadaysanız zaten afedersiniz 2 adım ileri gidemezsiniz zaten)

3) 120k tl - 47.5k tl = 72.5k tl kalan kredi borcu.
    ve geçen 5 aydan sonra dolar 25 oldu.
    4) 5k usd * 25 = 125k tl
    5) dön serbest piyasaya dolarını bozdur. cepte 125k tl var.
    6) kalan krediyi kapat.
    125k tl - 67k tl = 58k tl(72.5'lik bir krediyi erken kapatmadan dolayı bir faiz indirimi olur ki bundan daha yüksektir ama yine de düşük aldım)
    7) totalde cebimizden çıkan para: 47.5k tl + 67k tl = 114.5k tl
    8) 125k tl - 114.5k tl = 10.5k tl

az para mı? kesinlikle az fakat bundan alacağınız tecrübe ile aşağı yukarı yapamayacağınız iş yok ki büyük firmalar ve şirketler de buna benzer mantıkla ilerler, aradaki tek fark şirketler katma değer oluştururken siz sadece kendinizi zengin etme çabasına girersiniz.

şu mantığı alıp ilerletip babanızdan hiçbir şey kalmasa dahi 2 ev, 2 araba sahibi olmamanız için bir sebep yok fakat dediğim gibi bazı koşullar var ve bunlardan ilki asgari ücretli bir çalışan olmamanız ikincisi ise kirada oturmamanız.

ki buna bile "len ben kirada oturmasam zaten şunu şunu yapardım zart zurt." diyecek dallamalar çıkacaktır eminim, hayır kardeşim kirada oturmasan da senden bir b*k olmazdı.

yine yazıyorum. enflasyonist ülkelerde kendinize finansal açıdan kazandırabileceğiniz en iyi yetenek kredi kullanmaktır.

edit: kapalı çarşıda an itibari ile dolar 21.5, belki 5 ay olmadan da olur.
  • peşimizi bırakmıyor amk. lisedeyken gsm hattında kontör biterdi "krediniz bitti" mesajı alırdık. üniversiteye girdik yok 3 kredilik ders yok 5 kredilik ders uğraştık durduk. mezun olduk öğrenim kredisini geri ödemeyle başladık. sonra vay efendim ev araba kredileri derken ağzımıza sıçıyor. kredi kartı zaten değinmeye gerek yok. patron müdür şirket kredilerinden bahseder. manito "sana olan kredim tükeniyor" diye tehdit eder. çık lan hayatımızdan!

kredi derecelendirme kuruluşlarının anasını değerlendirme başkanlığı diye oluşum kurak mı?
  • gelecekteki kendinizle muhtemelen aranizin acilmasina sebep olacak kazik atma muessesesi.
  • güven kıraç ve emre karayel'in şahane performanslarına laf yok ama uyarlama olarak sıkıntılı bir oyun olmuş kredi, bankalar üzerinden kapitalizmle dalga geçiyor gibi gözükse de birkaç nokta atışı espri hariç iki erkek arasındaki aslında çok daha egosal bir meseleye odaklanıyor, hatta evlilik kurumuna da dokundurmadan edemiyor. ferrer metni yazarken sokrates'e iyi çalışmış gibi. para, güç, psikanaliz üçlemesine hiç girmeyeceğim lakin izlerken; "becermek" meselesine bankalar üzerinden çok daha cesur repliklerle gidilebilirmiş diye düşünmeden edemedim. çünkü oyundaki iki mesele de bu köprüyü çok elverişli ve davetkar kılıyordu. neyse bu da ferrer'in meselesi zaten, prodüksiyonun değil.
  • türkiye'nin %90'ınını döndüren yegane tek şey. kredilerle dönüyor kanımca bu ülke.
  • ray dalio şöyle tanımlamış; kredi, gelecekteki kendinizden borç almaktır.
  • bugün izlemeye nail olduğum tiyatro oyunu. çok uzun malesef bu oyun da. hayır niye bu oyunları 3 saate yakın yapıyorlar anlamıyorum. tadında olsa herşey çok daha güzel olacak.

güven kıraç gibi bir ustaya laf yok tabi ama bu oyunun konusu biraz şey olmamış mı? o şey kısmını siz doldurun artık...
  • kredi, gelecek karşılığında bugünü inşa etmemize imkan sağlar, gelecek kaynaklarımızın bugünkü kaynaklarımızdan çok daha fazla olacağı varsayımının üstüne kuruludur.

sapiens
    yuval noah harari
  • hayatını marksizme adamış biri , işyerini ve evini kaybetmek üzereydi . tanıdığı tüm yakın arkadaşlarının , dava arkadaşlarının kapısını çalıp borç istemişti . borç istediği kişilerin kiminde gerçekten de yardım edecek güç yoktu ama bazıları yardım etme gücü olduğu halde yardım etmemişlerdi. bu zor durumumdaki marksist arkadaş , bankaya başvurup kredi almış ve girdiği bunalımdan çıkmıştı.
    kredi ve kredi kartları şüphesiz ki sömürü düzeninin bir ürünüdürler ama hesabını , kitabını bilen için bir kurtarıcıdır.
hesabın var mı? giriş yap