şükela:  tümü | bugün
 • geçenlerde karşılaştığım uzun zamandır görmediğim artık da görmek istemediğim bir arkadaşımın yaptığı eylem.

  30 bin lira birikmisim var yaklaşık 50 bin daha kredi çekerek 1.6 110 beygir bir golf almayı düşünüyorum dedi.
  nedir abi bu golf merakı dedim yani 50 bin kredi çekeceksin 15 bin faiz vereceksin 5 yılda.
  olsun abi değer dedi.

  insanları anlamak gerçekten zor. ne ara bu hale geldik. bir arabaya bineceğim diye 5 yılını heba ediyor 15 bin lira faiz ödemeye razı oluyor.
  gösteriş diye kendini becerecek adamlar arkadaş.
 • dertsiz başını derde sokmaktır.

  kredi faizi, trafik sigortası, kasko, benzin, mtv, muayene...

  (bkz: göte giren şemsiye açılmaz)
 • finansal olarak en berbat tercihlerden biri.

  niye? kredi çekerek başka şeyler yapmaktan ne farkı var:

  1. kredi çekip ev, arsa alırsanız... bunlar zaman içinde değerlenen varlıklardır. ödediğiniz faiz, sermaye ve rant getirisi ile beraber düşünüldüğünde önemsiz kalır.

  2. kredi çekip iş kurarsanız... benzer şekilde, işin getirisi ile faiz karşılanabilir.

  ama... yurtdışı gezisi, iphone 8slx veya dodge viper almak için kredi çekerseniz; bunlar finansta "değer kaybeden" varlıklardır ve ödediğiniz faiz bu değer kaybıyla birleşerek mali refahınızı rencide eder.

  özet: çook elzem değilse, araba veya diğer tüketim mallarını krediyle almayın. biriktirin, kendi paranızla alın.
 • böyle ekonomiye sahip ülkede gayet normaldir. sanki herkes avrupadaki gibi 8-10 maaşıyla sıfır araba mı alabiliyor. alırken araç kadar devlete haraç veriyorsun vergi adı altında, 2 araba parasına geliyor. maaşlar zaten düdük gibi. hemen her konuda dünyanın en pahalısını kullanıyoruz. maaş oluyor mu sana soğan cücüğü. ondan sonra sen biriktirebiliyorsan biriktir bakalım araba parası. kafanda saç kalmaz. millet de mecburen çekiyor kredisini, alıyor aracını. yeni aracın da sorun çıkarmama, garantili olma gibi avantajlarıyla olay iyice mantıklı hale geliyor. ha senin iş yerindeki durumun muallaksa riske girmezsin, ama düzenli bir iş durumun varsa başka çare yok böyle yönetimle. çekip ödeyen de ödüyor, bize girip çıkan olmadıktan sonra sıkıntı yok. herkesin hayatına kimse karışamaz.
 • ben yurtdisinda yasiyorum, 2400 euro kredi cektim 2002 model ford fiesta aldim. 1.4 lpg bakimli 150binde cici bi araba. manyakmiyim lan ben gidip sifira dunyanin parasiyla borca gircem. carpsam parcasini hemde cikma satiyorlar arka mahallede, hatta tampon falan alayim koyayim kenara dursun diyorum. araba dedigim ayagimi yerden kessin dort hava yastigi kima abs olsun, daha ne istiyim, yeminlen sifir araba almak fakir isi degil haci. tamam maasin 4-5 bin liradir veya evliysen evin geliri 5-7bin liradir, isin saglamdir, baska borcun yoktur eyvallah, mercedese bin. ama 3 bin lira memur maasiyla sifir arabayla ne isin var be kardesim... aaah ah...
  edit; geçen hafta arabayı 2008 model 140bin de 1.6hdi motorlu citroen c4 grand picassoya güncelledim, bana maliyeti 4600 euro oldu... türkiyede aynısı 50bin den aşağı yok...

  tanim: gelire gore degisiklik gosteren yorumlara haiz onerme...
 • arabanın ihtiyaç olduğu durumlarda olabilir.

  ayrıca hayal durumlarında da bence sıkıntı yok.

  misal veriyorum benim shelby cobra hayalim var. bu aracı amerikadan getirtip istanbulda kullanmak boğazda tur atmak. havanın güzel olduğu günlerde onunla gezmek... (bkz: orgazm) böyle durumlarda makul olabilir.

  ama hiç yoktan sırf daha iyisini almak için böyle bir borca girmek gereksiz bence de.
 • canı çekmiş ne yapsın?? taahhütlü telefon alırken birşey yok, araba alınca mı saçma oldu? parayı öbür dünyada arsa alarak kullanmayacaksan eğer alacaksın tabi ki, araba bir lüks değil, bir ihtiyaçtır.
 • türkiye şartlarında kredi çekilerek araba alınacaksa golf ideal tercih gençler. yarın bigün sakata gelirseniz zarar etmeden satar (golfün 2. eli malum) kredinizi kapar, ödemiş olduğunuz faizle de arabayı kiralamış olursunuz. aynı paraya guiletta ds4 falan alırsanız yan basabilirsiniz. yatırım tavsiyesi değildir.
 • yan geliri varsa olabilecek eylem neden olmasın. amma velakin bir asgari ücretli kredi çekip araba alıyorsa aklı yok demektir. arsa alsa, ev alsa belli bir süre sonra faizini karşılar satar kiraya verir falan. araba almak ne ya mazotu var vergisi var muayenesi var var oğlu var. gösteriş olsun diye zor geçinen insanlar var türkiye'de anlamıyorum sizi.
 • 65bin tl çekerek çok daha extremini yaptığım eylem.

  çünkü sheer driving pleasure