şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşlar,

bildiğiniz gibi tcmb 2 gün önce kur baskısı sebebiyle geç likidite penceresi faizlerini %13.5’ten %16.5’e 300 baz puan arttırdı. `:http://www.businessht.com.tr/…asi-nda-acil-toplanti`

bu aslında basit olarak ne demek; bankalar artık tcmb’den daha maliyetli borçlanacak ve piyasaya daha yüksek faizle borç vermeye başlayacaktır demek.
    fakat, zaten şu an maliyeti senelik %14-14.5 olan bir parayı devlet bankaları zarar yazarak %11.5-%12’ye motgage kredisi olarak vermeye başladılar.

peki, bir kurum neden zararına kredi verir? kpmg’nin şuradaki raporunu okursanız, çok iyi anlarsınız. aynen şu cümle geçiyor: “yarattığı katma değerle ülkenin en önemli ekonomik sektörlerinden olan inşaat; gsyh içindeki yüzde 9’luk paya ilave olarak dolaylı olarak etkilediği sektörler ile ekonomideki payını yüzde 30’a eriştiriyor.”
    kaynak

benim merak ettiğim konu, faizler ne kadar böyle kalacak?

sonuçta abd’nin para sıkılaştırma politikası devam ettiği sürece ve tr’deki yabancı borçları ödeyecek döviz stoğunuz olmadığı sürece dolar artmaya devam edecektir. eğer, dolara bağlı enflasyon gelişsin istemiyorsanız, faiz arttıracaksınız. faiz arttırsanız, dolaylı yoldan gsyh’nın %30’unu oluşturan bir sektörü tıkar direk krize dalarsınız.

benim tahminim; zarar yazmak uğruna -eğer rte ve ak parti devam ederse- mortgage kredi faizlerinin uzun bir süre böyle devam edecek olması. elde biriken konut stoğu bir şekilde eritilmeli ve müteahhitler, tuğlacılar, demirciler vs. de para kazanabilmeli. sonuçta devlet bankaları hiçbir şey yapmasa 7-8 milyar tl kar ediyorlar ve bunun 2 milyarını faaliyet zararı (kardan zarar) yazabilirler. (piyasanın bir kısmı da mortgage faizlerinin aylık %2-%2.5 bandına oturacağına inanıyor seçimden sonra)

peki sizce, tüketici kredisi, mortgage vs oranları ne olur 1 yıllık sürede?

dönem dönem girip editleyeceğim faiz oranlarını.
  • güncelleme: tcmb faizi 17.75 ki ben yakın zamanda (muhtemelen seçim sonrasında) bir faiz artışı daha bekliyorum.
  • kesin yükselir
  • şimdiden bankalar kredi faiz oranlarını 1.99’a yükseltmişler ve bu yükseliş pek duracak gibi değil.
  • ticari krediler için söylüyorum yıllık yüzde 40’ı geçecektir. şu an bu rakam 32’dir.

ama zaten bu faizle kredi çeken bir işletme olmayacak.
  • haftalık bile değişiyorken yüzde iki milyon artacaktır.
  • yardırır gider.