şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kobilere ve girişimcilere alacakları kredilerde kefil olan fon. büyük ortakları tobb (%50.99)ve kosgeb'tir(%48.54), küçük ortak tesk(%0,43). kredi üzerinden %1-2 arası komisyon alır. o da belli orandaki kredilere kadar bankanın ipotek masrafının altında kalır. yetkili bir isimden alınan bilgiyiye göre, kefalet başvuru - onay oranı ortalama %50'miş. yani başvuran her dört kişiden ikisine kefil olmuşlar. ülke üzerindeki yayılımı zayıf olarak algılansa da kobiler için önemli bir kurum bence.
 • hazine de ortak olmasa da 1 milyar dolar tutarında uzun vadeli borç vererek söz konusu kuruma katkı sağlamaktadır.
 • firmaların bankalar nezdindeki kredibilitesini arttıran kurum. firmaların bankalardan kullanacağı krediye kgf %80 kefil olur. evrak işinin fazlalığı nedeniyle bankacıların kgf kelimesini duyduğunda kaçmasına rağmen, evrak işini göze alarak kgf karşılığı kredi kullandıran banka için karlı bir iştir. öncelikle kullandırılan krediye kredi garanti fonu %80 kefil olduğu için firma kredisini ödemese dahi banka kullandırdığı kredinin %80 ini kgf'den alır ve minimum kayıp yaşar. ayrıca firma, kendisi adına kgf'ye başvuru yapan bankadan kredi kullanacağı için yüksek faizi de kabul etmek durumunda kalır.
 • kredi garanti fonu mu bir daha asla. sakın. uzak durun. adını duyduğunuzda kaçın. edit: meger ne buyuk konusmusum
 • halk bankın ilk adım kredisine başvurdum. ilk entryde baya bi yazdım. top kgf de diye beklerken çat aradılar, başvuru ücreti 100 lira istediler, yatırdım. proje inceleme bedeli de 300 gayme istediler sonra. 50bine kadar olan kredilerde 200 gayme imiş ama benimki 50 üzeri olduğu için 300müş. komik esasında, banka bırak dosya masrafını kredi faizini bile düşürüyorken bi asgari ücretin yarısını çaat yatırmanı istiyolar. sanki kgf ortakları tobb filan yeterince varlıklı değilmiş gibi.
  la havle diyerek o parayı da yatırınca hemen çorlu müdürü kalktı geldi. bu sıralarda çok yoğun olmadıklarını, bir önceki sene bu zamanlarda kafalarını kaşıyacak zaman bulamadıklarını ama bu senenin farklı olduğunu, çoğunlukla gelen cafe, lokanta gibi kefalet taleplerinin sorgusunu telefonda bile yapabildiklerini ama benim projenin bir çok açıdan incelenmesi gerektiği için kalkıp geldiğini belirtti. tüm çorluya bakan birinin parayı yatırdığının ertesi günü gelmesi tabi işlerin hızlı gitmesi açısından sevindirici, ama piyasanın durgun olduğunu anlamak açısından üzücü.

  benim iş yerim henüz olmadığı için görüşmeyi şubede yaptık. 3 saat kadar sürdü. numune götürdüm. müdürün elinde sorular vardı oradan başladık. iş kurma fikri ilk ne zaman düştü aklıma, ortak almayı hiç düşünmedim mi, neden almadım ortak, korkuyo muyum, batarsam ne yaparım, ne kadar parayı riske ederim, alacağım parayı nereye harcayacağım, şimdiye kadar ne kadar harcadığım, bu parayı nerden bulduğum, kredilerim ve kartlarımın durumu, ne kadar finans ve muhasebe bildiğim, ürünlerin özellikleri filan filan klasik proje sorgusunun dışında benim girişimcilik durumumu, ayaklarımın ne kadar yere bastığını ölçen sorular vardı.

  top ankarada iken yazdım yukarıdakileri. çorludan ankaraya gitti dosyam. pazarlama açısından eksiklerim olduğunu belirtince bir sunum daha yaptım yarım saat kadar. soru işaretlerini tamamen kaldırınca ortadan krediye onayım çıktı. yaşadığım stresin haddi hesabı yoktu tabi. şimdi gülmekle ağlamak arasında gidip geliyorum. allah utandırmasın diyorum hep.
 • 250'den az işçi çalıştıran küçük ve orta büyüklükteki işletmelerimizin (kobilerimizin) kredi talepleri kapsamında talep edilen teminatların -kredi büyüklüğü ve riski kapsamında % 1-2 arasında değişen bir komisyon karşılığında- % 80'ine kadar kefalet sunan fondur.

  evrak vs. işi fazladır. doğrudur. ancak, istediğiniz kredilerin % 80'ine kadar kefaleti babanızdan isteseniz babanız da sizden böyle bilgileri ister. normaldir. yok öyle yağma & armuz piş ağzıma düş. talep edilen evrakları&bilgileri eleştiren insanlara da yaranılmıyor hakikaten.
 • 28 şubat 2015'te yürürlüğe giren 2015/7331 sayılı bakanlar kurulu kararıyla yararlanıcı başına kredi garanti fonu'nun sağlayacağı kefalet tutatrı 1.000.000 tl'den,
  - imalat sanayinde yararlanıcı başına 2.500.000 tl'ye (risk grubuna ait yararlanıcılar için 3.000.000 tl'ye),
  - gemi inşa sanayiinde bir gemi içinse 70.000.000 dolara (risk grubuna ait gemiler için 200.000.000 dolar'a)
  - seyahat acentaları için yararlanıcı başına 100.000.000 tl'ye ((risk grubuna ait yararlanıcılar için 120.000.000 tl'ye),
  çıkarılmıştır.
 • feyenoord - fenerbahçe maçının devre arasındaki yayımlanan reklamıyla ayarımı kaçırmış, sinirim tepeme çıkartmış fondur.

  şimdi ne desem gg olacak ama reklamdaki o salak hareketleri falan geçtim, o patron rolündeki herifin söylediği "pazarlamacı, reklamcı alma demedim mi" geyiği güzel olmuş. reklam sektörü olarak daralan piyasanın işlerimizi nasıl kestiğini anlatamam sana salak herif. reklam sektörü dünyada ekonomik krizlerde yükselip daha fazla iş yaparken bizim memlekette bu aptal bakış açısı nedeniyle küçüldükçe küçülür.

  ha bi de bu reklamı yapan da bizim meslektaşlardan anasını satayım. sizin yapacağınız işin de bacağına sıçayım.

  edit: bugün kendilerinden bir mail aldım. reklamı onlar değil denizbank çekmiş. biz prodüksiyonunda yok diyorlar. kendileri de kullanılan dil vesaireden rahatsızmış. neyse hadi bu sefer affettim sizi sevgili kgf.
 • reklamında bariz bir şekilde mesut yar'ın oynadığı ten10 reklamı replik ve isim esintisi olan, bu sebeple iticilik barındıran garanti bankası fonu.