şükela:  tümü | bugün
 • diyelim ki almak istediğimiz ev 500.000 tl. bunu kredi ile almak için 100.000 tl nakit çıkartmak geriye kalan 400.000 lirayı da 10 yılda ayda 5.093 tl ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. toplamda 400.000 tl için 10 yılda 611.000 tl ödersiniz. ev size 711.000 tl ye mal olur. (evi aldığınız anda belirsiz olan tl nin değer kazanma/kaybetme, ya da evin değerlenme durumu yok sayılmış durum için konuşuyorum tabi ki, bu arada evin değerlenmesinin satmayacaksanız bir anlamı da yok açıkçası bence, en az peşinat+faizli kredi kadar artması gerekmete ki kafa kafaya çıkasınız). yaklaşık ilk dört sene sizden faizi alınıyor, yani ana parayı ödemeye 41. aydan sonra başlıyoruz.

  aynı eve kiracı girelim. bugün istanbul anadolu yakasında 500.000 tl lik bir eve kiraya girmek isterseniz, 1.500-2.000 tl arası bir kira ödersiniz. 100.000 liranız cebinizde kalırken, 100.000 lirayı hiç bir şey yapamıyorsanız faize yatırır ordan ayda yaklaşık 700 tl gibi bir para kenara koyarsınız.(edit: uyarılar geldi hiç bir yerden 100.000 liraya 700 tl faiz alınmaz diye, haklılar. 400-450 diyelim o zaman) kabaca 2.000-400=1.600 tl gibi aylık gideriniz olacaktır. evin hiç bir zaman sahibi olamayacaksınız ancak bir aksilik olmadığı sürece de oturacaksınız.

  şimdi iki durum için bence en mantıklı yol kenarda 500.000 tl veya tercihen üzeri bir paran var ise, kredi ile evi almak olacaktır. çünkü "bir aksilik olmazsa" kısmı kredi ile ev aldığınız zaman ve bu evi gerçekte finanse edemeyecek güçteyseniz, aldığınız risk tüm varlığınızı tehdit eder. kiracılık durumunda ki aksilikler ise sizi en fazla başka bir ev aramaya itecektir.

  özetle günümüzün en gözde laflarından biri olan "ben para biriktiremiyorum yeaaaaa" sözünü söyleyerek "borçlanmadan birikimim olmuyor" kafa yapısındaki insanların öncelikle kendi ölçeklerini, yaşadıkları hayatı, finansal durumlarını doğru analiz edip doğru noktalara varmaları gerekiyor. ancak 2.000 tl maaş alıp bu maaşın 200 tl sini iphone taksitine yatıran zihniyetin yarın öbür gün eline biraz fazla para geçince hayatını riske etmesi çok normal.

  bence kazanan kirada oturmaktır. ayrıca şu andaki ev fiyatı / kira bedeli oranı inanılmaz şekilde manasızdır. bir ev alsam, kiraya versem 25 senede kendini amorti edecektir. ya kira düşük bu durumda ya satış bedeli fazla. kredi devreye girdiği için alım çoğaldığından fiyatların fazlalığını da krediye bağlıyorum.

  özetle paran yoksa krediye de yanaşmamak şart.

  edit: rakamlarla uyarılar üzerine oynandı
 • bu versusun optimumu yaptığım zibilyon tane araştırma ve danışmadan sonra şu şekildedir;
  *alacağınız, gözüne kestirdiğiniz evin en az yarı parasının cepte olması.
  *krediyi 60 ay, bilemedin, maksimum 72 ayda geri ödemek. 72 ayda ödeyeceğim diye de kendine zulmetmemek, iki ekmekle günü geçirmemek, sosyal aktivitelerden geri kalmamak.
  bu şartları sağlıyorsanız gönül rağatlığıyla ev sahibi olabilirsiniz.
 • (bkz: rağatlık hemi?)

  kredi ile ev almak [caps]ve[/caps] kirada oturmak şeklinde level atlattığım eylem. nasıl becerdim bunu 4-5 sene boyunca bilmiyorum ama şu anda kredisi bitmiş olan evden aldığım kirayla kendi kiramı, aidatımı, faturaları ödüyorum ve üstüne 3-5 bişeyler kalıyor. şans işte.
 • eğer kalifiye bir iş sahibi iseniz kredi ile ev almanın her türlü avantajlı olduğu karşılaştırma.tabi ki kenarda bir miktar peşinatla beraber,kredi ödeme miktarı dengeli bir biçimde ayarlanmalıdır.akarken biriktir mantığıyla; evlenmeden önce yapılması gereken öncelikli işlerden biri ev almak kanımca.
 • (bkz: istanbul'da 150 bin liralık ev)

  çöplükte yaşarsın anca. birilerine laf sokayım derken cahil cühela konuşup bir de göt olmuyor musun, daha bi komik oldun şeker oğlan.
 • ortalama bir semtte dandik bir eve sahip olmak için yıllar boyu 2000-2500 tl kredi borcu ödeyeceğime, en kral semtin en iyi evlerinde daha azına kirada oturmayı tercih ettiğim versus.
 • kredi dinen uygun olmuyor diye biliyorum diyeceğim karşılaştırma.. ev gibi oturulacak, araç gibi kullanılacak menkul ve gayrimenkullerde akılda şüphe olmaması için ben şahsen eminevim e başvurmayı düşünürdüm. kullanıp ev alanlar memnun mu bilmiyorum.. ama sistemini bir ara araştırmıştım. şu an araba olmadan önce de araba için düşünmüştüm.. kira çok zor iş.. kirada olanlara sabır ve ev nasib etsin..
 • ederi 200 bin tl olan evlerin 500 bin tl'ye satıldığı bir ülkede ev almak hayattan çok şeyleri alıyor ne yazık ki. yoksa ev almak tabi ki her türlü mantıklı. adam 700 bin tl'ye ev satıyor 2 bin tl kira getirisi var diyor! kafayı mı yediniz lan.