şükela:  tümü | bugün
  • eger 0,74 gibi bir faiz orani yakalarsaniz, kredi ile ev almak diyorum. 1500 tl lik bir evde kiraci oldugunuzu ve kiraniza yilda ortalama yuzde 12 zam geldigini farz edelim. 15 yilin sonunda 671.000 tl odeme yapmis oluyorsunuz.

yuzde 10 pesinatla 365.000 tl lik ev icin 15 yilda, pesinat dahil odeyeceginiz miktar 635.000 tl. yani 36.000 tl kar ediyorsunuz birde mulk sahibi oluyorsunuz.

yazar arkadaşın eline sağlık. böyle net bilgi, hesap içeren, laf kalabalığı olmayan entry yazan çok az insan kaldı sözlükte.

ama eksik maalesef, bu entry deki örnekte temellendirme; 1500 lira kira verilen evin satış fiyatının 365.000 tl olduğunu var sayıyor. yani 200 çarpanın az üst civarında zaten.

ama sizin oturduğunuz ev 1500 lira ve satış fiyatı mesela 550.000 liraysa almak mantıklı değil. dolayısıyla hedefiniz ucuz kira veya 200 çarpan civarında alacak ev bulmak olmalı.

not: bir de ilgili entry de 10 yıl için, ki az bir zaman değildir, evin amortisman gideri ve kredi dışında vereceğiniz peşin rakamın faiz geliri bulunmamaktadır.
  • yaşadığı ülkeden bihaber insanlar gelmiş burada kiracılığı savunuyor. ekşi sözlük gerçekten çok ilginç bir yer olmaya başladı.

adam demişki ailenizden kalan ev neyinize yetmiyor, en az bir tane ev düşer. sanıyor ki herkesin ailesinin 3-4 tane evi var. inşallah ironidir, inşallah şakadır.

lan ben 30 yaşımda anne babama ev aldım yaşlılıklarında rahat etsinler diye ne ev kalması? hiç mi ülke şartlarını görmüyorsunuz? hiç mi etrafınıza bakmıyorsunuz? bu kadar mi bi habersiniz ülkeden?
  • para birikiminin varsa ev sahibi olursun
    para birikimin yoksa kiracı olursun

sanki herkes ayda 10k kazanıyomuş gibi iyimser, boş bir versus.
  • 15 yıl kredi mi ödenir diyenler 50 yıl kira ödemeyi göze alıyor. sanıyorlar ki ömür boyu aynı gelirleri olacak, sürekli terfi edecekler, hiç emekli olmayacaklar. herkes genel müdür, ceo olacak 65 yaşına geldiğinde.

görürsünüz emekli olup da geliriniz üçte birine düşünce kira ödemenin nasıl koyacağını.

anlarsınız 60-70 yaşına geldiğinizde ev sahibi çık evimden diyip sizi kapının önüne koyunca taşınmanın ne kadar zor olacağını.

sorsak hem deli gibi yiyecek gezecek içeceksiniz hem de emekliliğe yatırım yapacaksınız. kaç tane emekli varsa türkiye’de bu romantiklerin anlattığı hayatı yaşayan?

kredi çekip ev alan 15 yıllık gelirini heba etmiyor. aksine bugünkü gelirini emeklilik yıllarına saklamış oluyor. emekliliğe yapılacak en iyi yatırım ev almaktır.
  • şöyle bir kıyaslama yapayım.

şuanda avcılar'da bir sitede 1.300 liraya kirada oturuyorum ama aidatlarla o ücret yaklaşık 2.000 lirayı buluyor. tabi bu ay kontratım bitti ve ödeyeceğim ücretler daha da çoğalacaktı.

60 bin tl nakit, 160 000 tl kredi ile, 220 000 liraya ufak bir ev aldım metrobüs yakınında. 160.000 liraya karşılık bankaya 10 yılda 2.200 lirayla 265.000 lira ödeyeceğim.

2,200 10 yıl boyunca sabit kalacak ama kiralar sürekli artacak. ayrıca, ev sahiplerinin çeşitli istekleri nedeniyle bir buçuk sene içinde 3 daire değiştirmiştim. birinin oğlu evlendi, biri evi başkasına sattı, biri evini daha çok kiraya vermek istedi vs vs.

ömürlük kira yok ne yazık ki. mantıklı olabilecek bir hareket yaptım kendimce.
  • ev almak ülkemiz şartlarında kesin yapılması gereken ama orta ve alt sınıfın erişmesinin çok çok zor olduğu bir olaydır. bu sınıflar ev almaya niyetlendiğinde de zaten bir çakal çıkıp ya faizden ya evin fiyatından belini büküyor garibanın.

orta ve alt sınıf için kirada oturmak seçeneği, üst sınıf(siyasiler, dayılar, torpilliler) için ise ev almanın -ama kaç tane?- kazanacağı versustur.
  • bu versusun optimumu yaptığım zibilyon tane araştırma ve danışmadan sonra şu şekildedir;
    *alacağınız, gözüne kestirdiğiniz evin en az yarı parasının cepte olması.
    *krediyi 60 ay, bilemedin, maksimum 72 ayda geri ödemek. 72 ayda ödeyeceğim diye de kendine zulmetmemek, iki ekmekle günü geçirmemek, sosyal aktivitelerden geri kalmamak.
    bu şartları sağlıyorsanız gönül rağatlığıyla ev sahibi olabilirsiniz.
  • diyelim ki almak istediğimiz ev 500.000 tl. bunu kredi ile almak için 100.000 tl nakit çıkartmak geriye kalan 400.000 lirayı da 10 yılda ayda 5.093 tl ödeyerek gerçekleştirebilirsiniz. toplamda 400.000 tl için 10 yılda 611.000 tl ödersiniz. ev size 711.000 tl ye mal olur. (evi aldığınız anda belirsiz olan tl nin değer kazanma/kaybetme, ya da evin değerlenme durumu yok sayılmış durum için konuşuyorum tabi ki, bu arada evin değerlenmesinin satmayacaksanız bir anlamı da yok açıkçası bence, en az peşinat+faizli kredi kadar artması gerekmete ki kafa kafaya çıkasınız). yaklaşık ilk dört sene sizden faizi alınıyor, yani ana parayı ödemeye 41. aydan sonra başlıyoruz.

aynı eve kiracı girelim. bugün istanbul anadolu yakasında 500.000 tl lik bir eve kiraya girmek isterseniz, 1.500-2.000 tl arası bir kira ödersiniz. 100.000 liranız cebinizde kalırken, 100.000 lirayı hiç bir şey yapamıyorsanız faize yatırır ordan ayda yaklaşık 700 tl gibi bir para kenara koyarsınız.(edit: uyarılar geldi hiç bir yerden 100.000 liraya 700 tl faiz alınmaz diye, haklılar. 400-450 diyelim o zaman) kabaca 2.000-400=1.600 tl gibi aylık gideriniz olacaktır. evin hiç bir zaman sahibi olamayacaksınız ancak bir aksilik olmadığı sürece de oturacaksınız.

şimdi iki durum için bence en mantıklı yol kenarda 500.000 tl veya tercihen üzeri bir paran var ise, kredi ile evi almak olacaktır. çünkü "bir aksilik olmazsa" kısmı kredi ile ev aldığınız zaman ve bu evi gerçekte finanse edemeyecek güçteyseniz, aldığınız risk tüm varlığınızı tehdit eder. kiracılık durumunda ki aksilikler ise sizi en fazla başka bir ev aramaya itecektir.

özetle günümüzün en gözde laflarından biri olan "ben para biriktiremiyorum yeaaaaa" sözünü söyleyerek "borçlanmadan birikimim olmuyor" kafa yapısındaki insanların öncelikle kendi ölçeklerini, yaşadıkları hayatı, finansal durumlarını doğru analiz edip doğru noktalara varmaları gerekiyor. ancak 2.000 tl maaş alıp bu maaşın 200 tl sini iphone taksitine yatıran zihniyetin yarın öbür gün eline biraz fazla para geçince hayatını riske etmesi çok normal.

bence kazanan kirada oturmaktır. ayrıca şu andaki ev fiyatı / kira bedeli oranı inanılmaz şekilde manasızdır. bir ev alsam, kiraya versem 25 senede kendini amorti edecektir. ya kira düşük bu durumda ya satış bedeli fazla. kredi devreye girdiği için alım çoğaldığından fiyatların fazlalığını da krediye bağlıyorum.

özetle paran yoksa krediye de yanaşmamak şart.

edit: rakamlarla uyarılar üzerine oynandı
  • başlıkta yazılanların hepsini okumadım, belki daha önce de yazanlar olmuştur ama unutulmaması gereken bir nokta var. insanlar tamamen rasyonel tercihlerde bulunan canlılar değiller. behavioral economics (davranışsal iktisat) denen alan da bu nedenle ortaya çıktı. insanlar çoğu zaman mantığıyla değil, duygularıyla hareket ederler. konuya giriş bakımından dan ariely tarafından yazılan akıldışı ama öngörülebilir ve akıldışının mantığı adlı kitaplara bakabilirsiniz.

konuya gelecek olursak, pek çok hesapla ev almanın rasyonel olarak mantıklı olmadığını hesaplamak mümkün olabilir. ancak kötü komşu insanı ev sahibi yapar
    gibi bir atasözü boşuna çıkmamıştır. ya da üç taşınma bir yangına bedeldir.başka atasözleri de var: ev başına, hayat uşağına, ev satan bir yıl bey olur, ev alan bir yıl züğürt, evi olmayanın günü olmaz gibi. nitekim taşınma derdi, ev arama derdi, huysuz ev sahibi derdi gibi duygusal etkenleri düşündüğünüz zaman gönül mantık dinlemiyor. hesap kitap ta bir yere kadar. kemal sunal'ın kiracı ya da kılıbık filmlerinde karikatürize edilene benzer bir ev sahibiniz varsa lanet olsun amortismanına da faizine de deyip krediyi çekersiniz ve belki zarar edersiniz ama rahat edersiniz (mesela yani). kısacası hayat hesap makinası ile idare edilmiyor.