şükela:  tümü | bugün
 • kart aidatına yılda 1 milyar ytl ödüyoruz

  kredi kartlarından alınan yıllık üyelik ücretleri tüketiciyi çileden çıkarıyor. tüketiciler, 'kart aidatı veya ücreti' adı altında alınan ücretlerin yasal olmadığını savunarak bankalara itiraz dilekçeleri gönderirken, kart başına alınan ortalama 30 ytl'lik aidat, kredi kartları pazarının toplam büyüklüğüne bakıldığında toplam 1 milyar ytl'yi buluyor.

  türk bankacılık sektöründeki toplam kredi kartı sayısı 30 milyon adet. bankaların kredi kart müşterilerinden kullanım bedeli olarak aldıkları ortalama aidat ise 30 ytl. kart pazarının toplamında ise tüketicilerin kart ücreti olarak cebinden çıkan para 900 milyon ytl, yani yaklaşık 1 milyar ytl.

  tüketiciler isyanda

  son günlerde kamuoyunda yıllık kart aidat ücretlerinin yasal olup olmadığı sorgulanıyor. tüketici derneklerine ve bankalara konuyla ilgili her gün yüzlerce şikayet gelirken, tüketicilerin ortak tepkisini, 'kartı kullanarak zaten bankalara yeterince para kazandırıyoruz. oysa bankalar kazandırdığımız parayı yeterli görmeyip bizden ekstradan para alıyor. bu ücretin hiçbir yasal dayanağı yok' şeklinde özetlemek mümkün. her gün bu konuda dernek merkezine yüzlerce telefon geldiğini belirten tüm tüketiciyi koruma derneği (tükoder) başkanı ali er, kart ücretlerinin hiçbir yasal dayanağının olmadığını ileri sürerek tüketicilere, 'ödemeyin' çağrısında bulundu.

  hukuki gerekçesi yok

  bankanın, kart ücretinin tahsilinde ısrar etmesi halinde kartını iptal ettirmesini öneren er, 'enflasyonun düşmesi sonucu bankaların kar marjları daraldı. örneğin; 100 liralık bir havale işleminden neredeyse 30-40 lira masraf ve komisyon alıyor. kredi kartında da haksız bir kazanç söz konusu. bankalar tıpkı tekeden süt çıkarma mantığı ile karlılıklarını artırma çabasında. hiçbir hukuki gerekçesi yok' diye konuştu.

  bankacılar ise bu konudaki eleştirilere katılmıyor. kredi kartı sözleşmelerinde tarif edilmiş olması koşuluyla yıllık aidat veya başka bir adla alınan herhangi bir ücretin yasaya aykırı olması gibi bir durumun söz konusu olmadığı görüşünde.

  akşam gazetesi haberi

  http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=56991,6
 • eskiden yaptığınız borçlanmanın dışında gelirken artık o ayki harcamalarınız içine sıkıştırılmış olarak geldiğinden ödememeniz durumunda o aylık ekstrenizin faize ve dolayısıyla başka yerlere girebileceği aidattır.. insanların kredi kartı taşımasının sebebi nakit taşıma zorluğu değil, bu kartın kredilendirme yapmasıdır.. nakit taşımak istemeyen insan bankanın kendisine verdiği atm kartlarıyla zaten bu işlemi yapabilmektedir.. yıl boyunca kişi başına milyarlarca lirayı üstünden geçiren insanlara bankaların biraz daha geçirme çabasıdır.. biraz üsteleyince almamaları da bankaların aslında olayın tek taraflı yontma olduğunun farkında olduğunu göstermektedir..
 • içeriği kart plastiği ve basım ücreti ile visa/mastercard'a ödenen yıllık aidattan oluşmaktadır. ancak bu ikisinin toplamının kart sahiplerinden her yıl istenen miktarın yanında devede kulak kaldığını size garanti ederim (kaldı ki kartlar her sene yenilenmez, yani yeniden basılmaz). müşterilerin asıl sorunu bu ücreti ödememek değil, ücretin abartı boyutlardaki yüksekliğidir.
 • kartin plastik maliyeti 5-6 usd civarinda iken, uzerinde gelistirilen yeni uygulamalar ve kart sahiplerine verilen hizmetler nedeni ile maliyet artabilir. priority pass gibi... alisveris ve kayip calinti sigortasi gibi... kart sahibi bu hizmetlerden yayaranmiyor bile olsa, karsilik ayrılacagi icin bunlar ilgili dönemin maliyet kalemlerine girer.

  kart ucreti ile kart (uyelik) aidatini karistirmamakta fayda var... biri donemsel-genelde yıllık- alınır digeri tek seferlik alınır. ornegin yenilemelerde...
 • finansbank bana ayda bir kere yeni kredi kartı çıkarıyor, visa, master, gold visa, gold master, cipli, puanlı, pöti kareli, susamlı...
  bazen internet bankacılığını kullanamıyorum, bir bakıyorum bin tane kart olmuş, hepsini iptal edin, bi tane kalsın diyorum. her bir iptal için yalvarıyorlar;

  "nolur iptal etmeyin, gidin 1'er ytl' lik 3 alışveriş yapın 50 ytl hediye edicez" diyorlar. olanca samimiyetimle "iyi ama 50 ytl' yi yerim öbür ay gene iptal ederim. "diyorum ısrar ediyorlar.
  en son patladım; sizin çıkardığınız, benim haberim olmayan ve teslim almadığım kartın aidatını, öyle bir aidattan haberim olmadığı için ödemedim ve buna da faiz işletmişsiniz. hayvanlarrrr!!!! çıkın hayatımdan diye kükredim; höykürdüm bi nevi.
  orada öttü müşteri temsilcisi; yıllık aidat gelince bankayı arayıp, ben bunu ödemeyeceğim deyince kabul ediyorlarmış.
  arayıp; "bunu ödeyeceğime kartımı iptal ederim" diyorsunuz ve bu masraftan yırtıyorsunuz.

  ha benim için bişey değişmedi. çip çup gold bronz hepsini iptal ettirdim o ayrı konu.
 • axess: 30 ytl
 • hsbc 30 ytl. kartı iptal ettirmek istediğinizde para tekrar hesabınıza yatıyor.
 • hsbc'de itiraz edince para tekrar hesabınıza yattığı gibi, kartı iptal etmek istediğinizde de 10ytl hediye çeki ve ısrarcı olursanız 30-40 ytl'likl otobüs bileti öneriliyor.