şükela:  tümü | bugün
 • dün akşam başıma gelmiş şok edici hadise.

  her şey akşam saatlerinde cep telefonuma gelen bir sms ile başladı.
  garanti bankasından gelen mesajda 64 tl'lik alışverişinizi taksitlendirelim mi minvalinde bir şeyler yazıyordu.
  ne oluyor dememe fırsat kalmadan bankadan 2. sms geldi. hollandlodge 6,77 usd işlem tarafınıza ait değil ise bankamızı arayın.

  hemen bankayı arayıp kartı iptal ettirdim. kart döviz ile işleme kapalı olduğu için herhangi bir çekim olmamış fakat ttnet'ten 64 liralık işlem gerçekleşmiş.
  hemen harcama itiraz formu doldurup mail attım artık sonuç ne olur bilemiyorum.

  bilinmedik sitelerden hiçbir zaman bir şey satın almam. kartım hep yanımdadır bi yere bırakıp gitmem. buna rağmen nasıl böyle bir durum oluşabiliyor gerçekten hayret verici.

  tüm bunlara rağmen verilmiş sadakam varmış diyorum çünkü internetten biraz araştırmamla insanların kartından binlerce liralık işlemler yapıldığını okudum.

  ve tüm bu olanlar karşısında en vahimi bankanın tutumu. kart bilgilerim çalınmış diye çağrı merkezini arayıp bildirimde bulunuyorum. yapılan işlem provizyonda görünmesine rağmen iptal edemiyorlar her nasılsa. itiraz formu doldurun, internet şubesinden işlem yapın vs. şeklinde oyalayıp duruyorlar insanı.
  sen müşterinin tarafında mısın, dolandırıcıların mı belli değil.

  umarım iadeyi yaparlar 3-5 kuruşun hesabını yapıp geçinmeye çalışırken dolandırıcılara para kaptırmak gerçekten çok sinir bozucu.

  edit: birkaç dakika içerisinde çok sayıda mesaj aldım eksik olmayınız.
  öncelikle hiçbir şekilde herhangi bir fake siteye cep telefonu ödeme, iddaa sitesi vs. kart bilgi girişim olmadı.
  son aylarda alışveriş yaptığım tek site trendyol.

  edit 2: garanti bankası tutarı kartıma iade etti.
  mesaj atıp yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.
 • iadeniz olacaktır merak etmeyin.
  3d bypass denilen yeni bir teknik bulunduğu için 3d kısmı rahatlıkla geçilebiliyor. bunu bilen kişi sayısı bir elin parmak sayısını geçmez.

  şimdi kredi kartı dolandırıcılığının en can alıcı noktasına gelelim. birçok kişinin mağdur olduğu kısım hakkında biraz bilgi verelim. belki insanlar artık salaklık yapmayı bırakırlar.

  bu işe ömrünü adamış piç kuruları kredi kartı ödeme, kredi kartı borç sorgulama, kredi kartı borç öde, avea fatura ödeme, fatura ödeme, vodafone fatura ödeme gibi kelimelerde sitelerini kasıyor. bizim salak insanımız da internet bankacılığı, telefon bankacılığı ya da fatura ödeme merkezleri yerine gidip bu kelimelerde arayarak resmi siteler yerine bu fake sistemleri kullanıyorlar.

  bu olaya 3 sene önce şahit oldum. yakın bir arkadaşım bu işlerle uğraşıyordu. yapma etme insanların parasına göz dikme dememize rağmen dinlemiyordu. adam öyle kazanıyordu ki kaç kere cezaevine girmesine, yurt dışına kaçmasına rağmen bu işi yapıyordu. akıllanmıyordu kısacası.

  şimdi x kişi avea fatura ödeme yazarak fake siteye girdi. ödeme yapmak için bilgilerini girdi. aynı anda diğer taraftan panel başında bekleyen y kişisi başka bir siteden hemen bilgilerinizi kullanarak başka bir alışveriş ya da fatura ödeme işlemi yapıyor. haliyle sizin telefonunuza 3d işlem şifresi geliyor. siz de bunu armut gibi fake sayfanın 3d kısmına giriş yapıyorsunuz. y kişisi panele düşen 3d şifresini gidip diğer sitede kullanıyor. etti mi size 1 alışveriş. siz giriş yaptıktan sonra lütfen tekrar deneyiniz yazısı geliyor. e bizim salak vatandaş da tekrar aynı işlemi yapıyor. y kişisi de 2. alışverişi yapıyor. böyle 2-3-4-5 artık kaç kere yolabilir ise adamı yoluyor.

  demem o ki salak olmayın. gidip resmi yerlerden yapın şu işlemleri. bu adamlara salaklığınızla para kazandırmayın.

  not: geçmiş olsun hocam.
 • öncelikle geçmiş olsun.bankalar dolandırıcılık konuları ile ilgili sürekli gol yiyor.ben hiç bir bankaya güvenmediğim için kartlarımı mail order işlemine tamamen kapattım.internetten alışveriş yapacağım zaman hemen düşük limitli bir sanal kart oluşturuyorum ve alışverişimi yapıyorum.kartınız mail order'a açık olduğu müddetçe risk altındasınız.
 • geçmiş olsun.mart ayında aynı şey başıma geldi; iş bankası kredi kartımla akşam 22'de apple store'dan çekilen 2.699 tl ve morhipo sitesinden yapılan 479 tl'lik alışverişten sms yoluyla haberdar oldum. apple store'dan kullanıcısi olmadan alışveriş yapabilmek mümkün üstelik aldığın ürünü hediye gönder secenegiyle.banka kredi kartını kapatmasına rağmen ertesi gün yeni bir sms daha geldi moka ödeme kuruluşu tarafından değişik isimlerle borç ödenmeye çalışılmış ancak kart kapalı olduğu için işlem başarısız olmuş.neyse fazla uzatmayayim sonuçta savcılık olaya el koydu;hala beklemedeyim
 • birçok yazarın tarafıma ulaşıp bilgi vermesi sonucunda şöyle bir şeyden de haberdar oldum. aynı dertten muzdarip arkadaşlara yardımcı olmak adına;

  (bkz: kredi kartından ttnet adına izinsiz para çekilmesi)

  ayrıca şunu da belirteyim hayatım boyunca türk telekom üyeliğim olmadı.