şükela:  tümü | bugün
  • nasıl bir sistem kurdularsa artık, ödüyorum ödüyorum tam diyorum bitecek, bir süre sonra bakıyorum o bitirmeye çalıştığım borç iki katına çıkmış. işin içinden bir türlü çıkılmıyor arkadaş.

ama her şey o ilk asgari tutarı ödeyince başlıyor bunu iyi anladım. *
  • ben kredi kartı kullanmıyorum. hiç kullanmadım. en iyi kredi kartı arkadaşının kredi kartı. tefecilik resmen. eli açık bir insansanız eğer erkekliğe bok sürdürmemek adına tefeciden rajon için borç alıyorsunuz. paran yoksa parana göre takıl.

yaramıyorsa içmeyeceksin kardeşim.
  • kredi kartı borcunun hiç bitmemesi kredi kartından kaynaklanan bir problem değildir, insanın arzularının, isteklerinin ve doyumsuzluğunun bir sonucudur.

mesela benim de hiç bitmiyor. çünkü aç köpeğin tekiyim.
  • maalesef öyle. pranga olmuş ayağa kurtulmak mümkün değil. emeklerimiz,, hayatlarımız kumar üstüne ve kasa (banka) her zaman kazanıyor. hiç başvurmadığınız halde bile kredi kartı gönderirler, iptal etmek istedeğinizde vazgeçirmek için kırk takla atıyorlar. sonrasında kart borcunu ödemek için kredi çektirme teklifi alırsınız, ben aldım. yapmadım tabi. sizde yapmayın. sakın kredi kartı borcunu kapatmak için kredi çekmeyin. bir ay sonra hem kredi ödemeniz hem de kart ödemeniz üst üste biner.
  • bunun bir de maaşı aldığın gibi kredi kartı borcunu ödeme şekli vardır. sonra ay sonuna kadar tekrar karttan harcar durursun. döngü böyle devam eder.borca faiz binmez bu şekilde ama nakit para da kalmaz elinde.
  • (bkz: asgari tutar) ödediğiniz sürece bitmeyen borçun bitmeme durumu. ne zaman asgari tutar ödemeye başladım işte o zaman bu borçtan kurtulamadım.
  • hele birde aldığınız maaştan fazla limitli kartınız varsa komple boku yediniz demektir.
  • sittin sene sürebilecek borç sarmalı. (bkz: sürdürülebilir borçluluk)
  • 3000 liralık kredi kartımın borcunu ödedikten sonra yavaş yavaş, limitini 1000 liraya kadar düşürüm, bu şekilde kontrol altına alabilirsiniz, daha öne 1500 tl kredi kartı borcu öderken şimdi fiks 500 tl ödüyorum, o da genelde otomatik ödeme faturalar için, yakında onları da mevduata bağlayacam.
  • nakit harcama yapmak ile kredi kartı ile harcama yapmak arasındaki farkı bilen bankacılar için sevindirici haber.
    o kart zaten harca diye var elbette bitmeyecek.
    ama her şeyini nakit öde bak o zaman nasıl bir otokontrol geliştiriyorsun.