şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: tefecilik)
  • yasal tefeci sistem şöyle işliyor 1000 lira kart borcun var diyelim adamlar senin önünde borcunu ödeyip pos makinesinden 1200 lira çekip 12 taksite bölüyor yani 6 ay için %20 faiz alıyor , senin zaten bankadan kredi çekmek gibi bir durumun olmadığı için mecbur kalıyorsun böyle insanlara bunu telefoncular değil yasal tefeciler kontör satışı altında yapıyor çünkü kontör satışında vergi düşük gibi bir durumlar var. bildiğim kadarı ile yeni bir mevzu değil 2-3 senedir bu adamlar var piyasada allah kimseyi bunlara düşürmesin.
  • yasal tefecilik filan değil. bunu yapan ispatlanırsa türk ceza kanunundan yargılanır. tabi tck ya uygun olarak suç işlemeye yasal diyorsanız o ayrı...
  • (bkz: phishing)
  • geçenlerde kartımı kopyalatarak istemeden tabiii... alet olduğum iğrenç sistem.bir gün içinde 3400 ytl girmesine sebep oldu. bankaya dilekçe falan. kamera görüntülerine bakıp geri veriyorlarmış ama iki üç ay sonra. banka da akbank. şubede farkettim. koskoca akbankta konuyla ilgilenen kimse yok. oraya buraya dilekçe faksladık tabi bi yellozlandım. göreceğiz bakalım hanyayı konyayı... sen bana selamet sözlük.

edit: çok sonra şakırt diye verdiler parayı ama savcılık vs. epey bi dolaştık. üç ay sonra aldık parayı hadi bakalım.
  • ilgili entrymde yaşadığım başa bela bir durum.
    32043412
  • geçenlerde başıma gelmiş.bir zat benim kart numaramla alışveriş yapmış.sonuçta ödemesi bana gelecek.o gün bana bir mesaj yolladı sevgili bankam*alla alla neden kartım kullanıma kapanmış ki diyerekten aradım yaklaşık yarım saatlik bir görüşmenin ardından müşteri hizmetleri yetkilisi ''malesef oluyor böyle şeyler internet ortamında çok normal ilk siz değilsiniz faks çekip bankaya talimat vermeniz gerekiyor'' cümlesini gayet sıradan bir şekilde aktardı.şaştım kaldım valla ne yapayim uyguladık hatunun dediklerini harfiyen.bekliyoruz...
  • bir kaç gün önce benim de başıma gelen dolandırıcılık şekli;

işten yeni gelmiş, üstümü değiştirirken cep telefonuma bir mesaj geldi, "231,10 tl'lik alışverişinizi 13 tl ücretle 6 takside bölebilirsiniz", ulen ben bugün böyle bir harcama yapmadım ki diyerekten hemen internet şubesinden dönem içi hareketlerden harcamalarımı kontrol ettim, bir harcama gözükmüyor, belki de yanlış mesaj göndermişlerdir, bazı harcamalar ekstreye bir gün sonra geçiyor, sabah tekrar kontrol ederim diyerekten müşteri hizmetlerini aramadım, sabah baktıgımda yine bir hareket gözükmüyordu, nolur nolmaz diye aradık iş bankası müşteri hizmetlerini, görüştüğüm temsilci, dün akşam kartınızdan paypal ile oyun alındığını söyledi, harcamayı ben yapmadığımı söyleyince, hemen kredi kartınızı iptal edip yeni numaralı bir kart gönderelim, harcamaya da itiraz edersem 15 gün içerisinde paramın iade idilebileceğini söyledi, formu doldurup verdikleri numaraya faxladım, bakalım bekliyoruz, allah'tan ergenin tekine denk geldim ve erken uyandım, 10 bin liralık limiti olan karttan 231,10 tl harcamış...

şimdiye kadar sanal kart kullanmaya üşeniyordum, ama bu olaydan sonra netten sanal kartsız çöp bile almam, siz de ihmal etmeyin...

zamanın ötesinden gelen edit : 20 gün sonra para iade edildi...
  • gecenlerde gittigim bir restaurantta post makineleri bozulmus. uzerimde hic nakit yok. mudur ancak eski usul transaction yapabilecegini soyledi, yanima 90`lardan kalma ilginc bir aletle geldi. ilk defa gordugum icin merak ettim, nasil calistigini da gormek icin icinde genelde cok az para tuttugum debit kartimi uzattim.
    adam karti makinanin icine yerlestirdi. makine dediysem tamamen manuel. kurma kolu ceker gibi, bir kolu ileri dogru itti cekti ve karti cikarip bana uzatti. sonrasinda makinenin alt bolmesinden cikardigi karbonlu kagidi bana uzatti. tek aksiyonu kurma kolu olan o makina tum kartimin fotografini cekmisti karbonlu kagida, tabi kabartmalari kullanarak.
    boylece neden kart numarasinin ve isimin sadece cool gozuksun diye kabartilarak yazilmadigini da ogrenmis oldum.
    diyecegim su ki, adam sak diye butun kart detaylarimi aldi, goz ucuyla arkadaki iki guvenlik koduna da baksa tamamdir. her turlu alisverisi yapabilir. hala karttaki bilgilerden baska bir sey istemeyen onlarca web sayfasi ve tele satis sirketi var.
    eskiden daha cok kredi karti dolandiriligi yapildigina sasilmasa gerek.
    neyse siz yine de yaniniza kalesnikofa benzeyen bir post cihaziyla gelen birine vermeyin kartinizi.
  • çalıştığınız banka bir banka gibi davranabiliyorsa çok zor bir dolandırıcılık türüdür. şöyle ki; diyelim bilmediğiniz bir harcama ekstrede gözüküyor ve siz itiraz ediyorsunuz. benim bankam* "ödeme yapmayın, donduruyoruz" diyor. karşı taraf bu hizmeti kendilerine sipariş verdiğinizi ispat etmek zorunda. ispat edemezse sizde ödemek zorunda değilsiniz. ortalama 3 haftada hayat normale dönüyor.
    1997 yılından beri internetten alışveriş yapıyorum (dilimi ısırıp,tahtalara vurarak) henüz vukuat yok.