şükela:  tümü | bugün
 • kredi kartindan istenen ve genellikle %3 ila %5 arasinda degisen komisyon. bu sayede nedense kucuk esnaf yurdumda kredi karti kullaniminin yayginlasmasinin onune gecmek istemektedir.
 • bazı mallarda * peşin ödeme yapan küçük esnafın almak zorunda kaldığı komisyon. işletmelerle banka arasında bir akit vardır. bu anlaşmaya göre eğer işletme kredi kartı ile yaptığı satışın karşılığını satışın hemen ertesi günü hesabında görmek isterse satış değerinden (bankasına göre değişmek suretiyle) yaklaşık %4 kesinti yapılmasına boyun eğmek zorundadır. eğer söz konusu meblağın 20-30 gün sonra hesabına yatırılmasına razı olursa işletme sahibi bu kesinti uygulanmaz banka tarafından.
  işte satıcıların uyguladığı kredi kartı komisyonunun sebebi budur. sorumlusu satıcı değil bankadır.
 • bazı esnaflar ise kredi kartı komisyonunu müşteriden talep ederler. bu tip esnaflara göz açtırılmamalı, derhal ortam terk edilmelidir. zira kredi kartı komisyonu satıcıya aittir. bunu müşteriden istemek, müşteriyi kazıklamakla aynı anlama gelir.
 • benzinciler disinda zaten yasak olan uygulama. maruz kalindiginda visa ya sikayet edildirse kesin sonuc alinacaktir.
 • herhangi bir işletmenin, kredi kartı ile ödeme durumunda açık şekilde komisyon talep etmiyor görünmesi o komisyonu tahsil etmediği anlamına gelmemektedir. perakende hizmet veren birçok marka, ürün fiyatlandırmasını yaparken tüm ürün maliyetlerinin üzerine %3 ile %5 arasında kredi kartı komisyonu eklemektedir.
 • diş hekimine gittim bu gün. malum diş tedavisi pahalı adama her fiyat sorduğumda kredi kartı olursa yüzde on komisyon diyor! yani beş bin liralık işlem yaparsa beş yüz tl de komisyon alacak taksit yaparsa... bu derece yüksek komisyonun bu rahatlıkta üst üste belirtilmesi hele ki bir sağlıkçının ağzından çok itici ve güven sarsıcı. mantıklı bir yanı var mı? yasal mı?
 • serbest meslek mensupları kredi kartı ile tahsilat yaptıklarında, otomatikman %17-%20 gelir vergisi de ödemiş olurlar. pos cihazı sadece ödeme almaz; gelir vergisini de içeren serbest meslek makbuzu çıkartır. yani; kredi kartıyla ödeme ve nakit ödeme arasında ciddi bir fark yaratır dişçilere / doktorlara (ve benzeri çalışan meslek erbabına). olay kk komisyonu (%2-3) değil yani. "fiş almasam kaça olur" muhabbeti var burada.

  (nakit ödeme alıp gelir beyan etmeyenler de; vergi kanuna göre suç işlemiş olurlar)