şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir dolandırıcılık türü.

  dün akşam babamın başına bu hadise geliyor. daha dogrusu ekstrede farkediyor. işlem ayın 15'inde yapilmis. bankanin soyledigi kadariyla internetten turkcell faturasi odenmis iki defa. biri yüz küsur biri iki yüz küsur lira. kullanilan kart nadir olarak kullanilan arada ucak bileti arada giysi falan alinan bir kart. babam biraz takik biri oldugu icin bu konularda guvenlige oldukca dikkat eder.

  neyse, internette arastirinca bu durumun 1-1,5 senedir sıklıkla oldugunu, forumlarda ve sikayetvar sitesinde 2015 başlarından beri konusuldugunu farkettim. birileri kart bilgilerini ele gecirip turkcell ve vodafone faturasi oduyor.

  simdi 2 sorum var:

  1-kart bilgileri calinan insanlarin ortak noktasi ne? bir alisveris sitesi mi misal?

  2-kart bilgisi calip fatura ödeyenler kim ve bu isin mantigi ne?
 • benzeri kredi kartını online alışverişlerde hiç kullanmayan, hatta sadece düzenli olarak bir iki yerde kullanan babamın başına da gelmiş olan hadise.

  birkaç ay önce kredi kartından 55 küsür liralık ttnet faturası ödendiğini gördüydük. ilk önce arada bir kartı ödünç alan amcamdan şüphelendik*. kimse sahiplenmeyince ttnet ve bankayla iletişime geçtik. banka sorumluluk almayıp ttnete iteledi. ttnet de bildiğimiz ttnet işte.

  sonuç? para gitti. risk alıp kartı yenilemedik bir daha da böyle bir şey olmadı. nedeni, nasılı muamma hala.
 • (bkz: fatura ödeme merkezi)

  bu tür yerler parayı gişeden nakit alıp çalıntı kredi kartı ile ödemeyi yapabilir, bana en mantıklısı bu geliyor. bu saatten sonra işlem sizinle faturası ödenmiş kişi arasındadır.

  ödemeyi yapan kişinin ip numarası (proxy kullanmıyorsa) ile ödeme yapan yer tespit edilebilir.
 • karttan para çekmenin en güvenli yöntemidir.

  şöyle ki, çaldığınız kartı fiziksel olarak kopyalamak kalpazanlık bilgisi ve ağır teknolojik cihazlar gerektiri, zordur, o çipleri falan zaten yapmaları imkansıza yakın.

  fiziksel olarak klonlamış bir kartı kullandığınızda kimliğiniz ortaya çıkar. mesela gidip bankamatiğe sokup para çektiniz diyelim, hop güvenlik kamerasına yakalandınız. gidip mağazada alışveriş yaptınız diyelim, hop güvenlik kamerasında suratınız kabak gibi ortada. polis kamera kayıtlarını takip edip ev adresinizi bile bulabilir. sakat iş.

  kart kopyalayanlar için en güvenli para çekme yöntemi, kartın bilgilerini bir kağıda yazıp gidip onunla tanımadıkları birinin telefon faturasını ödemektir.

  gidersin bağcılarda bir internet kafeye, çoğu sahte kimliklerle hat almış veya kontürlü hat almış, amele karanlık tiplere dersin ki, hocu senin telefona 200 liralık yükleme yapayım, sen bna 150 lira var.

  zaten ya esrar, hap map satan ve telefon hattı üzerinden müşterileriyle iletişim kuran, polis dinlemesine takılsa bile hattı sahte isim üzerine kayıtlı olduğundan kimliği ortaya çıkmayacak bu karanlık tipler, müptezeller de işlerini yürütmek için telefona muhtaçtırlar. günde 10 saat telefonla konuşurlar. telefon faturası önemli bir masraf kapısıdır.

  dizi oyuncusu, ünlü selebriti arar, macit bana biraz mal getir der. bu ada torbacısını arar, tedarikçisini arar, mal alırlar, organizasyon yapılır, dizi oyuncusu süper ünlü kızın semtine gidilir, kızı arar, ablam geliyorum sen kapıya çık denir. kız kapıya çıkar, kızı kapının önünden arabasıyla alır, arabanın içinde alışveriş olur, oradan da kızı yine evin önüne bırakırlar. misalen konuşuyorum, bi bok bildiğimden değil.

  neyse telefonun önemini anladınız sanırım.

  bu sizin kartı çalan çakal, internet kafeye girip, o telefonla karanık iş yapan bağcılarlı hamdi'ye derki, hocu ver bana 150 lira, ben sana 200 lira yükleyeyim... hamdi de seve seve verir. hemen o tanıdık internet kafeden yükleme yaparlar. kafede de kayıt kuyut hak getire. kameraların açısının dışında kablosuz mablosuz işlem yapılır, vpn'den alım satım yapılır.

  böylece çalınan kart bilgileri ile nakit para kazanılır. kimse de ortaya çıkmaz. sadece yükleme yapılan telefonun kayıtları vardır. onu da zaten siz değil, polis bile yakalayamaz. adamın adresi, kimliği şusu busu yok. gerçek sahibi bulup telefonu kapattırsanız, hemen yeni bir sahte kimlikli hat açarlar. sorun değil.

  peki ne yapacaksınız?

  kart şifrenizi kimseye göstermeyin... kredi kartlarınız için bankayla konuşun. internette alışveriş için kartlarınızı telefon sms'i olmadan işlem yapmaya kapatın.

  yükleme yapılan telefon numaralarının peşine düşmeyin. numarayı aramayın, buluşmaya, görüşmeye kalkışmayın, sosyete semti bebelerinin götünü kesen adamlar bunlar.

  peki kartlarınızı kim çalıyor?

  kapıya yemek getiren kurye, mahalle arasında iş yapan küçük esnafın piç çırağı... kaşla göz arasında kartın arkasındaki ccv numarasına bakıyor, son kullanma tarihine bakıyor veya kart bilgileri koplayamak için özel bir cihazdan geçiriyor. bir şekilde bilgileri çalıyorlar. ya da bankalardan sızıyor. kartınızın arkasındaki ccv numarasını cüzdanınızda bir kağıda not edin, kartın üzerinden silin. karalayın. şifreyi göstermeyin, kartı adamın elinde fazla bulundurmayın, hemen alıp cüzdanınıza koyun. inetrnet bankacılığından sürekli kartlrınızın işlemlerini kontrol edin. kartla yapılan işlemler hakkında telefonunuza bilgi gelmesini isteyin.
 • çalıntı kartın aktif olup olmadığını doğrulamak içindir. rastgele kafadan numara sallayıp fatura borcunu öderler. genelde bu olaydan faturası ödenen şahısın bile haberi yoktur onunda başı ağrır.
 • hem benim hem de eşimin bi hafta arayla kart bilgilerimiz ele geçirildi, çağrı merkezinin dediğine göre cvv numaramı da biliyormuş bu yüzden bilgisayarıma sızan bir trojandan şüphelendim. her neyse kart bilgilerini çalan şahıs gidip türk telekom faturası ödemiş şaka gibi:) normalde dikkatimi çekmezdi mailler, ben de karttan ödediğim için, detaya bakınca miktardan anladım... ben anlamıyorum ne alaka, kart çalmışsın ama fatura ödüyorsun, bir boklar var bu işte ama... banka parayı geri iade etti bu sırada.
 • kredi kartını mail order + internet alışverişine kapatarak önüne geçilebilecek olay.

  ha, fiziksel kopyalama vakası varsa zaten adliye yolları görünür size.

  not: kartın arkasındaki üç haneli (cv3) numaranın üzerini de kapatın.