şükela:  tümü | bugün
 • enteresan bir dolandırıcılık türü.

  dün akşam babamın başına bu hadise geliyor. daha dogrusu ekstrede farkediyor. işlem ayın 15'inde yapilmis. bankanin soyledigi kadariyla internetten turkcell faturasi odenmis iki defa. biri yüz küsur biri iki yüz küsur lira. kullanilan kart nadir olarak kullanilan arada ucak bileti arada giysi falan alinan bir kart. babam biraz takik biri oldugu icin bu konularda guvenlige oldukca dikkat eder.

  neyse, internette arastirinca bu durumun 1-1,5 senedir sıklıkla oldugunu, forumlarda ve sikayetvar sitesinde 2015 başlarından beri konusuldugunu farkettim. birileri kart bilgilerini ele gecirip turkcell ve vodafone faturasi oduyor.

  simdi 2 sorum var:

  1-kart bilgileri calinan insanlarin ortak noktasi ne? bir alisveris sitesi mi misal?

  2-kart bilgisi calip fatura ödeyenler kim ve bu isin mantigi ne?
 • benzeri kredi kartını online alışverişlerde hiç kullanmayan, hatta sadece düzenli olarak bir iki yerde kullanan babamın başına da gelmiş olan hadise.

  birkaç ay önce kredi kartından 55 küsür liralık ttnet faturası ödendiğini gördüydük. ilk önce arada bir kartı ödünç alan amcamdan şüphelendik*. kimse sahiplenmeyince ttnet ve bankayla iletişime geçtik. banka sorumluluk almayıp ttnete iteledi. ttnet de bildiğimiz ttnet işte.

  sonuç? para gitti. risk alıp kartı yenilemedik bir daha da böyle bir şey olmadı. nedeni, nasılı muamma hala.
 • (bkz: fatura ödeme merkezi)

  bu tür yerler parayı gişeden nakit alıp çalıntı kredi kartı ile ödemeyi yapabilir, bana en mantıklısı bu geliyor. bu saatten sonra işlem sizinle faturası ödenmiş kişi arasındadır.

  ödemeyi yapan kişinin ip numarası (proxy kullanmıyorsa) ile ödeme yapan yer tespit edilebilir.
 • çalıntı kartın aktif olup olmadığını doğrulamak içindir. rastgele kafadan numara sallayıp fatura borcunu öderler. genelde bu olaydan faturası ödenen şahısın bile haberi yoktur onunda başı ağrır.
 • hem benim hem de eşimin bi hafta arayla kart bilgilerimiz ele geçirildi, çağrı merkezinin dediğine göre cvv numaramı da biliyormuş bu yüzden bilgisayarıma sızan bir trojandan şüphelendim. her neyse kart bilgilerini çalan şahıs gidip türk telekom faturası ödemiş şaka gibi:) normalde dikkatimi çekmezdi mailler, ben de karttan ödediğim için, detaya bakınca miktardan anladım... ben anlamıyorum ne alaka, kart çalmışsın ama fatura ödüyorsun, bir boklar var bu işte ama... banka parayı geri iade etti bu sırada.
 • kredi kartını mail order + internet alışverişine kapatarak önüne geçilebilecek olay.

  ha, fiziksel kopyalama vakası varsa zaten adliye yolları görünür size.

  not: kartın arkasındaki üç haneli (cv3) numaranın üzerini de kapatın.
 • geçtiğimiz hafta babamın da başına gelen durum. uzun yıllardır süren kredi kartı kullanımı geçmişime rağmen, ben de kıllandım ve yeni gelen kartı internet alışverişi + mail ordera tamamen kapadım. bazı çözüm önerilerini de kendimce yazdım. siz de elinizden geldiğince toplumu bilinçlendirmeye ve bu kan emicileri durdurmaya çalışın.

  https://www.rosencruz.com/…kredi-karti-sahteciligi/