şükela:  tümü | bugün
  • asgari ücretin 1300 tl olduğu bir ülkede, maaşın 4 katı kredi kartı uygulaması nasıl zorunlu olur anlamadığım durum. bu adamın ev kirası falanda verdiği düşünülürse aslında maaşının 8 katı falan bir harcama limiti veriyorsun. bu maaşla çalışan kişiler genel olarak eğitimsiz kitle, dolayısı ile zaten hesap kitap bilmiyorlar. sonra mutsuz ve gırtlağına kadar borca batmış insanlar. yönetmesi daha kolay olsa gerek.
  • saçmalıktır. ben neden maaşımın 2 katı limitli kart kullanmak zorunda olayım ki ?
    borcunu da benimle birlikte mi ödeyecek sayın yetkililer ?
    ben şahsen 1500 tl limitli kartımla çok mutluyum,sadece internetten alışveriş yaparken mecbur kaldığımda kullanmak için bulunduruyorum.
  • çok mantıklıdır. maaşımın onda biri limit ancak minimum limit olabilirdi.

(bkz: sözlük yazarlarının maaşları)

yavaş vurun.
  • anlamadığım durum.

şimdi benim 1000tl limitli kredi kartım var. senelerdir arayıp duruyorlar limitini arttıralım diye ben de yok kullanmıyorum, ihtiyaç da duymuyorum diyorum. şimdi otomatik olarak limiti 5200 mü olacak?

ekonomimiz nasıl bir durumdaysa artık, para harcatmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
  • kredi kartının neredeyse bedava alışveriş demek olduğunu düşünen ve o paranın borç olduğunu kavrayamamış halkımıza yaramayacak uygulamadır. borçlar içinde yapılandırmadan söz ediliyor ancak yapılandırma daha çok zarar ziyan demektir. umarım herkes bu üçkağıtı okuyabilir ve kimse mağdur olmaz.
  • bir bankacı ile aramda şöyle bir diyalog gerçekleşmişti sene 2013.

ben: 900 lira limit mi olur yuhu? taksitli alışveriş nasıl yapacam ben?

bankacı: valla ona genel merkez karar veriyor, geçenlerde iş yeri sahibi geldi limiti asgari ücretle işyerinde çalışanından azmış.

ben: işi biliyorsunuz.
  • 5200 yapacaklar tabii ki. piyasa durgun, milletin alışveriş yapması lazım ama yapamıyorlar. bunun için öncelikle taksit sayısını arttırdılar ama limiti arttırmayınca taksidin hiçbir anlamı kalmıyor.

örneğin adam 1500 tl limitli kredi kartıyla evine 1200 tl' ye televizyon aldı ve 12 taksit yaptırdı. kredi kartında kaldı 300 tl limit. bu 300 tl' ye her ay ödeyeceği 100 tl tv taksidi eklenecek ve adam o kredi kartıyla hiç harcama yapmasa dahi, bir çamaşır makinesini(800 tl diyelim mesela makineye) en erken için 4 5 ay sonra alabilecek. taksit sayısı ile beraber limiti de arttırmalısın ki millet para harcayabilsin, ''aman canım nasıl osla taksitle alıyoruz'' diyerek 1200 tl' yi verip peşin alamadığı için 12 taksitle ayda 100 tl ödeyerek alacağı televizyonun yanına, telefon, çamaşır makinesi, bilgisayar faland a alsın ve 12 ay boyunca her ay 500 tl ödesin mesela. tabii büyük ihtimalle ödeyemeeycek bunu ama diğer yandan zaten böyle de olmayacak. insanlar o limitleri kredi çekmek için kullanıp ödeyemeyecekler. bu daha yüksek ihtimal bence.

edit: bir arkadaş gelmiş haberi okumalısınız değişen şey kullanabileceğiniz kredi limiti demiş. kredi kartı limitiniz aynı kalacak yazmis. belki de ben yanlış biliyorumdur, olabilir. benim anladığım bildiğim şu; eski den banka kabul etse dahi asgari ücretli biri 4000 tl üzerinde borclanamazdi bankaya yani banka ona 4000 tl üzerinde kredi ya da kredi kartı vermezdi. şimdi bu rakam 5200 ol du. adamın 2 kredi kartı var ve limitleri 2000, 2000 iken şu an onu 2600 2600 yapabilecek.
  • 1300 tl maksimum limittir.
    bir çalışana bütün bankalardan aldığı kredi kartlarının toplam limiti olarak en fazla 5200 tl tahsis edilebilir. yani herkese en az 5200 tl limit gibi bir saçmalık elbette yok.

siz yine de düşük limitli kredi kartı kullanın ve kredi kartı borcunu aylık olarak düzenli ödeyin. hayvani faizlerle mağdur olmayın.
  • editos: rte'nin bir zamanlar kredi kartı isyanı
    editos: rte'nin kredi kartı kullanmayın çağrısı

ekonomiler harcamalarla var olurlar. krizler harcamalarla aşılır. ashahahaha tabi akepe bakış açısı bu.
    kilitlenen tıkanan ekonomiyi nasıl aşacaklar. maaşlara zam yaparak mı? öyle bir şey mümkün değil. elbette vatandaşı borçlandırarak bu krizden kurtulmayı düşünüyorlar.
    bankalar vatandaşın anasını siksin umurlarında olmaz. yeterki egonomi iyi olsun.
    daha önce vatandaşın bankalar tarafından sıkıştırıldığı cendereyi ortadan kaldırmak için akepe bir dizi önlem almıştı.
    1- kredi kartı limitlerine sınırlama getirmişlerdi
    2- kredi kartına taksit sınırlandırması getirilmiş, gıda ürünlerine taksit uygulaması kaldırılmıştı
    3- kredi kartı borçlarından dolayı icra mevzuatında yapılan değişiklikle haciz işlemleri zorlaştırılmıştı.

şimdi akepe bu politikasından çark ediyor. çünkü harcama olmayan ekonomi çıkmaza girmek üzere.
    hani hiç kimsenin aklına yahu şu vatandaşın gelirini nasıl yükseltiriz gelmiyor.
    neden gelsin ayrıca, vahşi kapitalizm hem nalına vurup sikecek hem mıhına vurup sikecek.

kredi kartı limitlerini de arttırırlar, bireysel kredi taksit sayısını da. ama vatandaşın gelirlerini yükseltmek akıllarına gelmez.

peki bu yeni dönemde kredi kartları krizi ne zaman patlar? bence 2017 yılı haziranında kredi kartı mağdurları çığ gibi büyür. yeniden intiharlar, kredi kartı borçlarını ödemek için hırsızlıklar başlar. sonrasında akepe yine kredi kartı piyasasını daraltma yoluna gider.

ulan apple i-phone'a dünya kadar para ödüyoruz bu nedenle parası olan alsın bu telefonu, asgari ücretli de i-phone ne arıyor diyen rte değil miydi?

ayrıca akepenin tek olumlu politikası kredi kartları ile borçlanmaya engel olmaktı, bankaları dizginlemeye çalışmaktı. şimdi bu aç vampirerin tasması açıldı.
    dikkat edin ya da etmeyin. bana ne amk.
    akıllı adam parası kadar yaşar..