şükela:  tümü | bugün
 • kredi kartlarının nakit çekimlere uyguladığı komisyon ücretinden kaçınmak için bir yöntem.

  örneğin 5 bin lira nakit çekecekseniz, internet bankacılığından ''kredi kartıyla düzenli fon alış'' talimatı veriyorsunuz. 5 bin lira için talimatı verdikten sonra kredi kartınızın son ödeme tarihinde 5 bin liralık fon otomatik olarak alınmış oluyor. fon satın alınınca hemen talimatı iptal edip eldeki 5 bin liralık fonu satıp mevduat hesabına 5 bin lira göndermiş oluyorsunuz.
 • bankaların bu durumu nasıl gözden kaçırdığını anlamadığım işlem. bankanın adını duyandan komisyon aldığı bir dönemdeyiz.
 • kredi kartından fon alımı var mı var, en azından benim bankamda otomatik talimat ile alınabiliyor. velakin fon satımında da bildiğim kadarıyla hisse senedinde olduğu gibi iki günlük bir bekleme süresi, üstelik bir de alış - satış arası fiyat farkı ve işlem komisyon zavazingosu var.

  yani sıfır maliyet değil. ha kol gibi girecek olan nakit çekim maliyetinden hallicedir her halükarda ama bunun da bir bedeli var.

  gerçi 5 bin liraya ihtiyacı olan adam niye kredi kartına abanmak yerine kredi çekmez, zaten aynı kredi hesabına bağlı 5 ayrı kartı yoksa o parayı ancak 5 günde çekebilecekken... o da ayrı mevzu, ayrıntılara takılmamayı deneyeyim ben.
 • 3 ayda bir hesap saklama ücreti ve diğer vergiler nedeniyle ancak bir gerizekalının yapabileceği eylem.
  tabi bunu yapan iettnin metroya paralel ve her semte giden gece hatlarıyla dolu olduğunu sanan biri olunca şaşırtmadı.
  (bkz: #19853661)**
 • vergileri sadece fondan kazanılan para üzerinden kesildiği için kuruşlarla ifade edilebilecek, bankanın maaş müşterisiyseniz de saklama ücreti ödemeyeceğiniz yöntem.
 • yöntemin diğer yoluysa ''kredi kartıyla düzenli fon alış talimatı'' verip nakit gerektikce kredi kartından nakit çekip komisyon ödemek ya da kredili mevduat hesabından para çekip faiz vermek yerine fon bozdurup sadece kazanılan para için yoka yakın bir oranda vergi vermektir.
 • teorikte mumkun olarak gozukse de, pratikte mumkun degildir.

  kredi karti ile fon aldiginizda, kredi karti borcunuzun son odeme gunu gelene kadar, fonlariniz hesabinizda blokajda durmaktadir. blokajda bulunan bu yatirim fonlari satilamaz.
 • kredi kartıyla 5.000 liralık fon almak için kartın son ödeme gününde 5.000 tl yatırmak gerektiğinden gereksiz bir şeydir.