şükela:  tümü | bugün
 • geçen hafta içinde iş bankasına ait olan kredi kartımla tecrübe ettiğim olay.

  hiçbir ttnet üyeliğim bulunmamasına ve bahsedilen siteden hiçbir online işlem yapılmamış olmasına rağmen, kartımdan aynı gün içinde, toplamda 135 tl olacak şekilde peş peşe iki kez www.ttnet.com.tr adına para çekimi yapılmış. ne için olduğuna dair hiçbir açıklama da bulunmuyor işlemlerin yanında. durumu fark eder etmez kartı iptal ettirip şubeden harcama itiraz formu doldurdum.

  buna benzer şikayetleri olan başka kredi kartı kullanıcıları var mı diye internete göz attığımda aynı durumdan şikayetçi çok fazla kişinin olduğunu gördüm.

  1
  2
  3
  4
  5

  sadece bir bankadan değil hemen hemen tüm banka müşterilerinden aynı şikayete sahip olanların bulunması,
  izinsiz çekilen tutarların 50 tl ile 80 tl arasında parça parça yapılması,
  bankanın gönderdiği kartlarını zarftan dahi çıkartıp kullanmamış bazı kişilerin de aynı şikayete sahip olması,
  yapılan izinsiz çekimlerin sürekli aynı site adıyla yapılması vb. durumlar insanın farklı düşünmesine sebep oluyor ve kafa karıştırıyor. kaygı uyandırıyor.

  sonuçta ne banka kabul ediyor bir hatayı ne de ttnet çekimlerin kendisine ait olduğunu.

  bu şikayetler benim gördüğüm kadarıyla neredeyse bir yıldır söz konusu. bu bir anlamda bir güvenlik açığıdır. bu sebepten bankalar bu şikayetleri gözardı etmeden üzerlerine düşeni aciliyetle yapmış olmaları gerekirdi. bir de bunun ttnet tarafı var ki onlardan kaynaklı bir güvenlik açığı olması da muhtemel.

  bakalım süreç nasıl işleyecek.

  sonraki sürece dair edit: ben hem bankama harcama itiraz dilekçesi verdim hem de bankadan ttnet adına çekildiği görülen işlemlerin dekontuna referans numaralarını da yazarak durumu açıklayan bir faks gönderdim türk telekoma. önemli olan nokta, bankaya verdiğiniz itiraz dilekçesinde haksız çekilen tutarı kuruşu kuruşuna doğru yazmaya dikkat etmelisiniz. bir kuruş eksik ya da fazla olsa bile işlemler uzuyor. bu işlemleri yaptıktan sonraki bir ay içinde parayı hesabımda yansıttılar.
 • bunun ttnet fatura ödemesi adıyla yapılanları da çokmuş.
 • 1 ay önce başıma gelendir.

  söz konusu banka (bkz: finansbank) müşteri hizmetleri 45 gün içerisinde paranın iade edilebileceğini(!) söyledi. kimin faturasına ödeme yapıldığını sorduğumda "ttnet isim vermiyor majesteleri" dediler. toplamda 200 tl çekilmiş 3'er dakika arayla. para iadesi olmazsa tüketici mahkemesine başvuracağım.

  edit: finansbank paramı iade etti. ttnet üzerinden yamulmuyorsam fatura ödeme olarak çekilmiş. bunun sebebi ise büyük ihtimalle kart kopyalanması. kim adına çekildi sorusuna cevap vermiyorlar. ttnet isim vermiyormuş. diyeceğim o ki; tanımadığınız işletmelerde kart ile ödeme yaparken çok dikkatli olun, mümkünse nakit alış veriş yapın.
 • faturanızı 5 lira 10 lira indirimle ödüyorum diyen dolandırıcı orospuçocuklarının tezgahı kaynaklı yaşanan olaydır.

  bu şahıslar tahmin ettiğiniz gibi çalıntı kartlarla ödemeleri yapıyor, fatura sahibi garibanda ohh ohh 5-10 lira ucuza kapattık diye seviniyor. birkaç ay sonra kart sahibi durumu fark edip ters ibraz başlatınca, ödenen faturalar geri gelmeye başlıyor, dolandırıcı ortadan kaybolurken, kart sahibi de parasını bir şekilde geri alırken, herşeyden habersiz şekilde faturasını 5-10 lira ucuza ödeten kişi göte geliyor. hem para gidiyor, hem faturalar geri dönüyor hem de duruma göre kredi kartı dolandırıcılığı suçlamasıyla dava dosyasında adı geçebiliyor.

  aman ha siz siz olun tanımadığınız kimseye fatura falan ödetmeyin.
 • maximum kredi kartım ile benimde başıma gelen olaydır, bir kaç saniye arayla yapılan 3 çekimde toplamda 200 küsür lira hiç etmişlerdir, farkettiğimde kredi kartını doldurup itiraz ettim, bir kaç ay içinde tarafıma banka tarafından iade edildi, tüm fatura ödemelerimi online hesabımdan yaptığım halde nasıl bilgilerime ulaştığını bilmediğim çakallardır.
 • benim de başıma gelen olay. bankadan mı yoksa ttnet ten mi kaynaklanıyor bilmiyorum ama bankaya yaptığım itiraz sonucu çekilen para geri ödendi.
 • vakıfbank worldcard'ımdan toplamında parça parça 240 tl çekilmiş.

  ttnet düzenli ödeme peşin

  ttnet fatura ödeme peşin

  superonline

  diye geçiyor.

  benim kredi kartı bilgilerime nasıl ulaşıldı? türk telekom ve superonline çekmediğini söylüyor...

  edit: şubeye dilekçe veriyorsunuz ve üç ay sonra geri yatıyır kredi kartına.
 • kredi kartı dolandırıcılığı.

  2 ay önce başıma geldi ve hukuk yollarına başvurdum kazandım. birisi kartınızı kopyalayıp ufak ufak hesabınızı kullanıyor size hayatta msj yollamayan bankanız msj atıyor " ttnet ve kontör yükleme işlemi için işlem yaptınız " diye.

  hemen bankanızı arayıp kartınızı iptal ettirin, çıktı yapılan hesap dökümünü anında bankaya imzalı olarak " bu çıktılar şahsım tarafından yapılmamıştır " deyip imzalayın ve faks çekin sonra o faksın ulaşıp ulaşmadığını arayıp kontrol edin.

  yakalşık 45 günlük bir süreç sonucunda size dönüş yapacaktır banka, eğer dönüş yapmaz ya da çalınan paranız hesabınıza yatmazsa mahkemeye verin.
 • yaklaşık 5 ay önce yaşadım aynı olayı.

  telefonuma birden "57,00 tl ttnet fatura ödemesi hesabınızdan tahsil edilmiştir." diye bir mesaj geldi.

  anında arayıp kartı kapattırdık ama şanslıyım ki daha büyük bir meblağ kullanılmamış. daha sonra faks maksla uğraşıp geri aldım parayı. ttnet'in bu konuda yapması gereken şeyler var. örneğin bu faturalar kime ait bunu paylaşmali en azından.
 • bugün iş bankası maximum kartımla ikinci kez yaşadığım durumdur. normalde güvenlik konusunda çok titizimdir. kredi kartımı büyük kurumsal yerlerde kullanmaya çalışırım. internet alışverişlerinde genelde sanal kart kullanırım vs. ancak buna rağmen başıma gelince yeni gelen kartta çok temkinli davrandım. kart zarftan çıkar çıkmaz güvenlik kodunu sildim. sonrasında fiziksel yapılan harcamalarda kartı çok kısıtlı bir alanda kullanmaya çalıştım. internet harcamalarını sanal kart üzerinden gerçekleştirdim. dolayısıyla elimden geldiğince özenli davrandım. ayrıca şimdiye kadar ttnet veya telekom'la ilgili bir aboneliğim olmadı. önceki olayda ttnet'i aradığımda bizimle alâkalı değil, ödeme itirazında bulunun denilmişti. problem itiraz ederek bu ödemeyi yapmaktan kurtulmak değil. mesela kart iptaline denk geldiğinden adsl ile ilgili otomatik ödeme talimatım gerçekleşmemişti. o yüzden 20 tl ceza yedim. şimdi yine yok ödeme itiraz formu doldur gönder yok yeni kredi kartı ne zaman gelecek onu takip et; git bankamatikten şifre belirle; sanal kartı aç; mail orderı aç vs. bir ton iş çıktı. burada bankanın da ihmali olmakla beraber ttnet ile ilgili pis kokular alıyorum. neden türkiye'de o kadar şirket varken yalnızca ttnet ile ilgili yaşanıyor bu durum?

  edit: arkadaşlar bazı görüşmelerim oldu. adli bir durumla karşılaşmamak için detay vermiyorum. ancak şunu söyleyebilirimki: bu olay türkiye cumhuriyeti'nin gelmiş geçmiş en büyük siber skandallarından birisi olmaya aday. hatta uluslararası literatüre geçebilecek potansiyele sahip. olayın patlamamasının sebebi %90'ının işbankası ve ttnet arasındaki tek çeşit işlemle sınırlanmış olması ve bu işlemlerin değeri nin düşük limitlerde seyretmesi. bu durum mağdur sayısının hızlı bir şekilde artmasını engelliyor. ayrıca banka durumdan haberdar olduğundan hiçbir sıkıntı çıkarmıyor. net bir şey söylemem gerekirse: bu konuyla ilgili başta iş bankası kredi kartı sahipleri olmak üzere hiç kimse güvende değil. sadece sıra size gelmedi. tavsiyem ivedilikle başta iş bankası kredi kartları olmak üzere bütün kredi kartlarını iptal ettirip yeni kart talebinde bulunmanız. zaten bankaların güvenlik birimleri ttnet'in t'sini duyunca kendileri iptal etmek istiyorlar. ikinci olarak ise bu süreç geçinceye kadar kredi kartınızı mail ordera kapalı tutmanız. işlemlerinizi sanal kartla gerçekleştiriniz. çevremde aynı durumda olanların sayısı gittikçe artıyor. dediğim gibi durum güvende olup olmama meselesi değil henüz sıranın size veya yakınlarınıza gelmemiş olması meselesi.