şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bolca küfür ettiğim bakkal çeşididir. işin yoksa git para çek ya da yukarıdaki süpermarkete yürü.
  • sigara satmadığı vatandaşın tek çaresinin kredi kartıyla sigara almak olduğunu gözardı ediyordur.
  • sigarayı dü$ük bir kâr payı ile pe$in alan ve kredi kartıyla vadeli satması kârlı olmayan bakkaldır.
  • yasadışı olmasına rağmen 25 kuruş komisyon alarak satan bakkaldır. neymiş efenim onun suçu yokmuş banka da ondan kesiyormuş. bana ne olm bekle 45 gün sonra al paranı bankanın sana soktuğunu sen niye bana saplamaya çalışıyorsun ki?
  • banka, ertesi gün hesaba geçen paralar için %2 bile komisyon uygulasa bu adama -ki bakkal eminim ki onun da pazarlığını yapmıştır bankayla, %1'dir ama hadi sizi mi kıracağım- 7 tl'ye marlboro bile alsa ertesi gün hesabına 6,86-tl olarak geçer. 25 kuruş da komisyon alsa 7,11 tl yapar. sigaranın maliyetine bilmiyorum ama komisyonculuktan daha fazla para kazandığına eminim.

(bkz: hesaplayan adamlar)

2close2'nun bilgilendirmesiyle gelen edit: marlboro'nun bakkallara maliyeti 6,75 tl'ymiş. yaaani amca 25 tl kazanacakken peşin satıştan, komisyon alarak toplam 36 tl kazanıyor. bu bilgilere göre, bakkalın banka ile olan anlaşması 45 gün blokeli ve sıfır komisyonlu olacak şekilde olsaydı ilk duruma göre yüz kaç kar ya da zarar ederdi?
  • bana hiç hesap kitap yapmayın, kar-zarar anlatmayın arkadaş! düpedüz insanlıktan nasibini almamış, halden anlamayan bakkaldır. oruç da tutmasındır efendim, nasılsa açın halinden de muhtemelen anlamayacaktır.
  • muhtemelen "abi bi ekmek bi winstın" deyip bütün alışverişini migros veya bim'den yapan insanlar sebebiyle azcık sıyırmış bakkaldır.

genelde bakkalların sigara satma nedeni de elde ettikleri minnacık kar değil sigara içen müşterinin başka bakkala kaymaması. "bir kartondan bir lira kar yapıyorum, toptancıya iki yüz lira ödüyorum, bıktım hesabından kitabından" diye az bakkal derdi dinlememişimdir muhtelif bakkallardan.
  • satsa bile kredi kartından 25 kuruş fazla çekmeyi teklif eden bakkaldır.
  • öğrenciyken bana bu şekilde satış yapmayan adamlardan ben de şu an alışveriş yapmıyorum. bir de bunun sigara zamlanacağı zaman satış yapmayan esnaf versiyonu mevcut.

tanım: köylü çakalı esnaftır.
  • daha düne kadar çok büyük süpermarketlerin bile kredi kartıyla sigara satmadığı hesaplanırsa çok yadırganmayacak olaydır.
    %5 kar oranı olan ürüne bir de %2 banka alsın. kurtarmaz o bakkalı.