• tekel bayii işletiyorum..

başlıktaki bütün küfürleri sineye çektim ve bu tartışmaya artık bir nokta koymak istiyorum.

şok, migros, carrefour gibi büyük marketler ve benzinlikler dışında hiç bir market; bankalarla 45 günlük anlaşmalar yapamaz.

affınıza sığınıyor ve kendi iş yerimi baz alarak anlatıyorum.
    bugün dükkanın yaptığı toplam ciro: 8000 tl.
    ve işin en boktan kısmı bu 8000 tl'nin 6000 tl'si kredi kartı. (yemin ederim kimsede para yok.)
    geriye kalan 2000 tl'lik nakit ise yarın sabah mal getirecek olan tuborg kamyonuna verilecek. üstelik bu kamyona 2200 lira daha vermem gerek, çünkü ödemem gereken miktar 4200 tl.

eğer tuzu kuru bir migros sahibi olsaydım; kenarda mutlaka trilyonlarım olurdu ve bankayla "benim paramı 45 gün sonra versen de olur hacı" anlaşması yapabilir ve komisyon kestirmezdim ama benim sike sike yarın sabah tuborg kamyonu ve sigaracılar gelmeden bu parayı çekmem gerek. yoksa dükkana ne sigara, ne de bira koyabilirim.

sadece eti puf satan tekel bayii mi olur amk?

işte burada da hesap kitap devreye giriyor.

banka bana "paranı hemen veririm ama yüzde ikisi benim olur kardeş" diyor.
    philip morris amca da sağolsun; "sattığın her sigaradan 40 kuruş kazanırsın." gibi bir fiyatlandırma belirlemiş.

afedersin ama sen götünü kaldırıp atmye gidemediğin için; ben neden bülbül çükü kadar olan kârımı yapı kredi bankası'na kaptırayım ki?
    piyasanın salağı ben miyim amk?
    benim 40 kuruşluk kârıma göz koyan müşterinin, 50 kuruşuna göz koyarım. bu kadar net.

o sigaradan 40 kuruş kâr yapmam lazım benim, yoksa batarım.
    ama sen götünü kaldırıp atm'ye ya da en yakın benzinliğe gitsen; inan bana ölmezsin.

bir de şu var tabi.
    sen benden kartla sigara almak istiyorsun ama; sigaracı bana o sigarayı nakit parayı görmeden göstermiyor bile.

o kadar parayı başka türlü nasıl vereyim ben? katar şeyhi değilim ki amk.

(bkz: bakkalım ben bakkal)
  • kendi topuğuna sıkan esnaf. en sevdiğim.

tek tek açıklamaya üşenmekle beraber ilgili maddeler alttadır. özetle pos cihazına el konması, bir yıl pos sözleşmesi yapmasının yasaklanması ve 1000 güne kadar adli para cezasına çarptırılacaktır. adli para cezası ise hakimin takdirine göre günlük 20 tl - 100 tl aralığındadır. bu da kredi kartından çekimi reddeden ya da komisyon isteyen yetkiliye 100.000tl'ye kadar para cezası verilmesi demektir.

tabii buradaki ince nokta şudur, sadece suç duyurusunu savcılık genellikle dikkate almıyor - ki alması da imkansız ortada kanıt yok. bunun için ya ret sırasında yanınızda bir şahit bulunması, ya da satışın reddi anında açık bir şekilde kamera kaydı alınması ve delil olarak sunulması gerekir. yalnız gidip de gizli görüntü kaydı yapmayın, başınıza iş almayın.

eğer gerçekten kafayı kırdıysanız direkt çıkartın telefonu, bakkalın yüzüne tuta tuta kredi kartını uzatıp sigarayı satın almak istediğinizi belirtin. iki seçenek var; 1. bakkal ne olduğunu çözemeyip korkacak ve la havle diyerek size satışı yapacak. 2. bakkaldan dayak yiyeceksiniz. ancak her iki ihtimalde de bakkalın ceza alacağı kesin. risk size ait, sonra "bakkal beni dövdü :(" diye gelmeyin.

burada araya girerek bir örnek vereyim. geçen sene istanbul'da bir semt içi shell benzin istasyonu'nda kredi kartı ile sigara almak istedim. kasadaki arkadaş ara duvarında asılı bir kağıdı gösterdi, kağıtta "kredi kartı ile sigara satışımız bulunmamaktadır" yazmaktaydı, inanamadım. burada bir fotoğraf çekip, hadi katmerli olsun diye üstüne bir de telefonla kayıt alarak satışın reddini delile dökseydim o shell benzin istasyonunun tüm pos cihazlarına bir yıl boyunca el konulacaktı. yani bir benzin istasyonu bir yıl boyunca kredi kartı ile işlem yapamayacak. tek bir fotoğraf/video ile o benzin istasyonunun kapısına kilit vurmak zorunda kalmalarına sebep olabilirdim.

özetle, bizim cahiller hala durumun ciddiyetinin farkında değil.

--- spoiler ---

(bkz: banka kartları ve kredi kartları kanunu)

kartın kontrol ve kabulü
    madde 17 – üye işyerleri, kart hamillerinin yapmış oldukları mal ve hizmet alımlarının bedelini banka kartı ya da kredi kartı ile ödeme taleplerini kabul etmek zorundadır. bu zorunluluk indirim dönemlerinde de geçerlidir. üye işyerleri, kart hamilinden kartın kullanılması dolayısıyla komisyon veya benzeri bir isim altında ilave bir ödemede bulunmasını isteyemez. bu hükme aykırı davranılması halinde, üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar tarafından üye işyeri sözleşmesi feshedilir ve bir yıl süreyle yeni bir sözleşme yapılamaz.

üye işyerlerinin cezaî sorumluluğu
    madde 40bu kanunun 17 nci maddesinin birinci fıkrasına, 18 inci maddesindeki banka kartı ve kredi kartı ile işlem yapıldığını gösteren işaretleri kaldırma yükümlülüğüne ve 19 uncu maddesinin ikinci fıkrasına aykırı hareket eden üye işyerlerinin işlerini fiilen yöneten görevli ve ilgili mensupları bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar.
    --- spoiler ---
  • cebinde sigara parası olmayan insanlar tarafından yerin dibine sokulduğunu düşünmediğim bakkal.
    çok mu meraklıyım para üstü olarak sakız almaya veya bozuk para taşımaya ben? düz hesap karttan çeker, olur biter. iskandinav ülkeleri yavaş yavaş nakit parayı kullanılmaz hale getiriyor? çünkü günlük ufak alışverişlerde pratik değil. ayrıca cebimizde sigara parası olmasa ne farkeder?

orada pos makinası var mı? var. kartla satış yapıyorum demektir o. he, yapmayacaksan madem kapıya büyük puntoyla yaz ''kartla sigara satışı yoktur'' veya ''komisyon keserim ha'' diye. yazamazsın, neden? yazdırmazlar çünkü. kartla satış yapan bir ticarethaneysen, kartla satış yapacaksın. zorlayan da yok, ararsın bankayı gelir alırlar pos cihazını. o zaman hiç kart tribi de atmazsın müşteriye, vergi falan da ödemezsin kayıt altında girmez hiçbir satışın.

hayır zaten bu yüzden müşteri kaybediyor küçük işletmeler. ne kadar tekel ürünlerinin pos komisyonu? yüzde 3 mü, 5 mi? tekel ürünlerine kartla satış yasak değil? müşteri yasak değilse tabi ki talep edecektir. bana ne amk, gidin tekel ile görüşün halledin o zaman, karımız az kurtaramıyoruz deyin, firmalarla görüşün. hiç olmuyorsa satmayın. tribin neden bana?

he yok komisyon başımın, gözümün üstüne ben vergi vermemek için yapıyorum diyorsan, ben de yakıt istasyonlarından ve migros'tan alırım sigaramı. küçük esnaf diye ağlamaca yok hiç.
  • ekşi sözlükteki seviyeyi yine gözler önüne sermiştir. sanırsın bütün bakkallar kredi kartı ile sigara satmıyorlar. kredi kartı ile yaptığı satıştan komisyon alan bir büfe var bildiğim, bu adamdan acelem olmadığı müddetçe sakız bile almıyorum. en son sigara zammı muhabbetinde bundan sigara almak için geçerken girdim. girerken yanımdakilere de hatta adamın komisyon muhabbetini anlattım. neyse nakit alacam nasıl olsa sıkıntı olmaz derken aldık sigaraları adam paket başına birer lira eklemiş. "hayırdır, nakit alıyoruz."
    " işte sigaraya zam geldi."

yuh arkadaş daha haberi yeni çıktı hangi ara fiyata yansıdı. nereden belli bir lira olacağı, gazeteler bile tahmini 1 lira zamlanacak diyor.
    adamın verdiği cevap:
    "belki 50 kuruş artar belki 2 lira artar o henüz kesinleşmedi."
    "ha siz kafanıza göre zam yaptınız yani."
    "evet"

şimdi bu adam için bana tutup da bankalar komisyon alıyor ondan zarar ediyor şu bu demeyin. evet ben de esnaflık yaptım, ben de kredi kartıyla satış yaptım. yaptığın satışı bankadan ne zaman tahsil ettiğinde banka senden para keser, ne zaman kesmez bunları da çok iyi biliyorum. esnaflığın ne olduğunu bayağı küfürlerle anlatmış bazıları da. birde karşıt fikirlere sen ne üretiyorsun demiş. 3 liraya aldığını 5 liraya satan adam ne üretiyor merak ediyorum. birde vergi muhabbeti yapmış, bu adam ne vergiler ödüyor da sen napıyosun diye. bu ülkede vergisini tamı tamına veren her zaman işçidir, memurdur. tam tersi vergisini ödemeyen kaçırmanın bin bir türlü yolunu arayan esnaftır. ha serbest piyasa ekonomisinde bu çakallıkları yapamayıp elindeki üç kuruşu döndüremiyorsan, bunun için komisyon gibi saçma sapan şeylere başvuruyorsan zaten kapat git orayı, uğraşma hiç.
  • satsa bile 25 kuruş, 50 kuruş, 1 tl komisyon alan çıkarcı bakkaldır. sırf böyle çıkarcılar yüzünden küçük esnaf bitsin ulan. adam küçük esnaf diye müşteriyi öpme hakkı görüyor kendinde.

düzeltme: güzel bir yazarın ricası üzerine küfürler kaldırıldı.
  • garip argümanlarla savunulan bakkaldır.

eğer 40 gün 80 gün vs geç alacaksan paranı ve buna gücün yetmiyorsa git başka iş yap. paranın yettiği işe yatırım yap ki, ilk krizde batma.

tüm paramla araba alıp, vergisini ödeyemediğim için kendimi masum görmem ne kadar doğru olabilir. eğer vaktinde o paralar içeriden çekilmese, x gün önce kredi kartıyla sigara alanların parasını bugün bankadan çekecektin ve tuborgcuya vermen gereken 2200 lirayı bulmuş olacaktın.

neyse ki her köşe başına mini migroslar, şoklar, carrefourlar açılıyor da, sigara almak için lütfetmesini bekleyeceğimiz yerlerin sayısı azalıyor.
  • açıklamalar yazan satıcılara makul görünse de, ticari olarak berbat bir durumdur.

bir kere eğer elinizde önünüzdeki 45 gün mal almanıza yetecek paranız yok ise, hemen kapatın çıkın o işten. yoksa ilk sallantıda o işin yükü ve borcu sizi öyle bir sallar ki, bir daha kendinize gelemezsiniz. bir işin, hele ki türkiye'de düzenli ve verimli şekilde büyüyebilmesi için, iş sahibinin cebinde en az 3 aylık cirosu nakit veya hemen nakte çevrilebilecek şekilde hazır olacak. hele ki işiniz üretim ile ilişkii ise, yine bir 3 aylık cironuz da gayrimenkul, diğer emitia, en kötü bankada kredi pozisyonu olarak cebinizde duracak. yoksa, sürekli zarar ve her an batma tehlikesi kaçınılmaz. son yıllarda sadece büyüme trendini kontrol edemediği için deli gibi iş yaparken batıp satılmak zorunda kalan firmada da çalıştım. kriz ile birlikte bir anda 30-45 gün artan ödeme vadeleri ve artan karşılıksız satışlar yüzünden bayrağı çeken firmada da.

sonuç olarak perakende için belki 3 ay, üretim için 3 ila 6 ay arasında iş yapabilecek paran yok ise o iş yaş suserler, hiç girmeyin o işe. yoksa 30-40 kuruş için batar gidersiniz.

edit: parakende -> perakende
  • bazı sigara şirketleri sigara satışını peşin yapmaktadır. o yüzden sigaraya ayırdığı sermayeyi nakit olarak korumak isteyen adamdır.
  • "gidin migros'a sıkıntısız alın" derim bu abiden şikayet edenlere.
  • o bakkaldan fiş alacaksınız o halde. hanginiz mahalle bakkalından fiş alıyor? bana bir gün böyle yaptı bir tanesi yok internet, yok banka komisyonu. gittim para çektim sigarayı aldım, sonra dedim fiş alabilir miyim? suratı düşüyor pezevengin. vergi vermemek tek derdi, komisyon hikaye.
    post geçti mi otomatik olarak yazar kasadan yazmak zorunda. yani onu vergilendirmesi gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap