şükela:  tümü | bugün
 • ülke ve şirketlerin itibarlarının ve ekonomik durumlarının derecelendirme şirketleri tarafından takdir edilen notları
  pozitif, durağan, negatif gibi dereceleri olur
 • (bkz: standard and poors) (bkz: moodys)
 • "a+" şeklinde geçiyor kimiyerlerde. övünme nedeni olarak karşımıza çıkmıştır.

  (bkz: genel sigorta)
 • firmalara kredi notu veren kuruluşların verdikleri notlar ve geldikleri anlamlar aşağıdaki gibidir:

  a : a ile başlayan kredi notları oldukça güçlü bir bilançoya sahip, geçmiş yıllarda yüksek karlılık göstermiş ve rahatlık ile finansman sağlayabildiği anlamına gelmektedir.

  a/b : kuruluşun sağlam bir mali yapıya sahip olduğu, olumlu gelişme gösterdiği ve görünürde bir zayıflığı olmadığını belirtir. taşıdığı risk düşük olmakla birlikte yüksek rating kategorisindeki kuruluşlar kadar güçlü sayılamaz.

  b : kuruluşun güçlü bir finansal yapıya sahip olduğu ve para piyasalarında kabul gördüğünü belirtir. bünyesinde bazı önemsiz, zayıf yönleri bulunmakla birlikte uzun vadeli planlarından sapması kısa süreli ve sınırlı olacaktır. ciddi problemlerin ortaya çıkma olasılığı düşük olmakla birlikte üst ratinglere göre yüksektir.

  b/c : görünürde bazı eksiklikler olmasına rağmen bunlar ciddi değildir ve kısa sürede çözümlenebilir. üst rating guruplarına göre daha az kredibiliteye sahiptir.

  c : temelde sağlam bir kuruluştur, belirli bir ödeme dengesi bozukluğu yüzünden daha iyi rating alamamaktadır.

  c/d : kuruluşun önemli bazı zayıflıkları bulunmaktadır. mali bünyesinin daha da bozulması halinde sorunların üstesinden gelmesi üst ratingli kuruluşlara göre daha zordur.

  d : tamamen istikrarsız mali bünyesinde belirgin aksaklıklar bulunmaktadır. sorunlar genelde aktif kalitesinin bozukluğundan yada zayıf bilanço yapısından kaynaklanabilir. ileriye dönük olarak önemli ölçüde belirsizlikler bulunmaktadır. beklenmedik sorunlar karşısında direnme gücü yoktur.

  d/e : fonlama ve likidite(nakit para akışı) gibi çok ciddi zayıf yönleri bulunmaktadır.

  e : çok ciddi sorunların olduğunu, dış yardımlar olmaksızın devamlılığını sağlamasının şüpheli olduğunu belirtir.

  bu sembollerin yorumlanması sonucu ortaya çıkan derecelendirme, yatırımcılar için bir rehber niteliğindedir.*
 • son global krizde bu notlandirma sirketlerinin rolu oldu cunku abuk subuk yatirim araclarina hazine bonosuna denk gelen triple a notlari vererek, yanlis modeller kullanarak herseyi overrate ettiler.

  isin ilginci, bu sirketlere yanlis yonlendirme nedeniyle dava acmak imkansiz gibi. amerikada first amendment'la, yani ifade ozgurluguyle korunuyorlar. hatta bu tek harflik notlar icin, "worlds shortest editorial" gibi sahane bir savunma var: http://www.graisellsworth.com/rating_agencies.pdf

  yani gazetede kose yazisi yazip, bu sirketlerin, bu fonlarin, bu bilmemnenin guvenilir oldugunu dusunuyorum ama sorumluluk ustlenmek istemem, bu salt benim fikrim, ister inanin ister inanmayin demek gibi birsey.
 • saçma sapan kuruluşların başka hesaplar içerisinde verdikleri kredi notu doğrudan bazı arkadaşları ilgilendirmeyebilir ancak,

  bu kredi notları bankaların yabancı kaynak maliyetini doğrudan etkilemektedir. bu maliyette tüketicilerin ve reel sektörün kullandığı kredilerin maliyetini ve vadesini etkilemektedir. parasal aktarma mekanizmasının bir şekilde çalıştığı ülkemizde, bu vesileyle kredi notunun 70 milyonu etkilediğini hatırlatmak isterim.
 • (bkz: fitch)
 • kredi kayıt bürosu (kkb) tarafından tüm üye bankalar tarafından ulaşılabilen verilerden birisidir. bunun yanında müşteri toplam limit-risk bilgileri, çalışılan banka sayısı gibi bilgileri de verir.

  link: http://www.kkb.com.tr/
 • bankaların kredi kartı başvurusu yapıldığında önemsediği kişisel kredi notu. söz gelimi kredi notu 1500 civarında seyreden babaya ev kredisi anında verilirken, kredi notu 774 civarında seyreden oğula kredi kredi kartı verilmemektedir. öğrenciyken alınan kredi kartlarının geç ödenen borçları sağolsun. iş bankası 1200 puanın altının gözünün yaşına bile bakmamaktaymış, az önce öğrendim. bütün bankalar, bankalar birliğine bağlı bir risk merkezi oluşturmuşlar ve o merkezde insanların kredi notlarını tutuyorlarmış.
 • (bkz: kkb)