şükela:  tümü | bugün
 • ankara üniversitesi'ne bağlı bir rasathane. ilgili arkadaşlar için halk günü etkinlikleri takip edilebilir.
 • [http://rasathane.ankara.edu.tr/ http://rasathane.ankara.edu.tr/] sitesinden çeşitli bilgilere ve etkinlik tarihlerine ulaşabilirsiniz.

  halk günü etkinlikleri gerçekten de halk günü gibi oluyor bu arada. çoluk çocuk, büyükler... ilk gittiğimde o kadar mutlu olmuştum ki o manzarayı görünce. böyle avm'de gezen aileler gibi değil, akıllı uslu meraklı çocuklarla akıllı uslu meraklı yetişkinlerin geldiği, insanın "toplumun entellektüel ilgi durumu o kadar da kötü değil mi yoksa lan?!" diye içten içe düşünmesine sebebiyet veren etkinlikler... düşünsel geri planında kimler varsa teşekkür ediyorum. ki genelde genç hocalar, araştırma görevlileri ile öğrencilerin katkısı bulunuyor.

  paylaşılan bilgiler herkesin anlayacağı düzeyde fakat konuyla gerçekten ilgili olanları tatmin edecek düzeye de geçiş yapılıyor.

  telekskoplar kişilerin gözlemlerine açılıyor; içeride ufak bir müze de var. ilgililer için güzel eski gökbilim aletlerinin yanı sıra eski kameralar, fotoğraf makineleri, bilgisyarlara da örnekler görebilirsiniz.

  özetle rasathane'nin ortamını ve etkinliklerini çok yararlı buluyorum.

  gidecekler için bir tavsiye: rasathane incek'te bulunuyor; biraz serin. etkinliklere yazın gidiyor olsanız bile kapalı ayakkabı giyip yanınıza bir hırka-ceket alırsanız güzel olur.
 • bu akşam perseid meteor yağmuru'nu izleyecem diye gittim, 5tl para verdim ve toplamda 3 tane gördüm...çıkışta yetkiliden paramı geri istedim vermedi, pazartesi tüketici mahkemesine verecem...