• tabakta kalan en son lokmasını kaşığa sokmanın nerede ise imkansız olduğu bir tatlı
  • 7 yumurta sarısını yarımdan biraz fazla bardak şekerle ve bir litre sütle bi kabın içinde iyice mikserle çırpın. çırptığınız karışım bi köşede bekleye dursun bir tencereye bir buçuk bardak toz şeker koyup kısık ateşte erimeye bırakın tabi şeker erirken bir tahta kaşıkla karıştırın. şekerin tamamı eridikden sonra yarım çaybardağı su ilave edin tencereye, biranda cozurdamaya başlayacaktır, ürkmeyin. daha sonra ısıya dayanıklı kaselerin içine birer kaşık yaktığınız şekerden koyup üstünü yumurta sarılarıyla çırpılan sütle tamamlayım. tüm kaseleri içi yarıya kadar su ile dolu tepsiye yerleştirin. 170 derecede önceden ısıtılmış bir fırına koyun. krem karamellerin üzeri hafifçe kızarana kadar pişirin yaklaşık 1 saat sürer. afiyet olsun.
  • creme caramele isimli fransiz tatlisinin turkce ismi. yumurta ve sut iceren ve altinda (pistikten sonra ters cevrilince uste gelir) karamel olan nefis bir tatlidir.
  • sanilanin aksine fransiz mutfagindan degil ispanyol mutfaginda (katalan mutfagi diye cemberi daha da daraltmak mumkun) kokunu bulan tatlidir. fransizlarin buldugu isim daha melodik oldugu icin esas ismi flan artik sadece ispanyolca konusan memleketlerde ve krem karamel'i telafuz edemeyen lemmingslerin ulkesi yankee-land'de kullanilir.
  • şu an bu satırları sana bakarak yazıyorum. sen ki hayatımın anlamı, buzdolabında olduğun günlerde; mutfağımda bayram havası, evimde coşkuya sebep olan canım tatlım..hakkındaki eleştirilere kulak asmam asla! oynaksın evet, ama o senin değişmeyen özün. kimseye değişmem, o müthiş karamel lezzetinin altındaki muhallebi tadını..kolesterol diyorlar, senin kızgın kumlardan serin sulara geçmiş gibi, tatlı yeme isteğini nasıl yok ettiğini biliyorum ben, kulak asmam kolesterole..feda olsun yapımın için giden yumurtaya, süte..evet, son damlana kadar savaşıyorsun kendini yedirtmemek için..heyhat sevdiğim, ben mecnun olmuşum leyla olmuşum seni tatmak için, elle bile olsa yerim..jöle nedir, puding nedir yanında..yine olsan, yüz kere olsan, yine yerim, bıkmam asla..ve son olarak:
    ağzımın suları klavyeme damlarken, sana doğru uzanır ellerim, yüzüncü entryim sen ol isterim.
  • iç gıcıklayan bir pozu` :ve tarifi`
    http://www.mutfaksirlari.com/…atlilar/krem-karamel/

kakaolu kekle izdivacı:
    http://img262.imageshack.us/…4572/kekkaramellq2.png

görüntüsüyle bile allahım sana geliyorum dememe sebep olan lezzet fırtınası, duygu seli.
  • güzel bir trabzon dt oyunu. tek kişilik ama çok güzel. kadınların çektiği sıkıntılara parmak basıyor.
  • çok sevilen sütlü tatlılardandır. şerbetli olan tatlılar uzakta oynasınlar.
  • kadınların çektiği sıkıntıların bir kısmını, tek kişilik dev bir kadroyla sahneye koyan tiyatro oyunu.
  • bir zamanlar kendisini kışın böğründe aşerip fırtınalı, tipili bir kar yağışında kordona çıkmış, dev rüzgar dalgalarıyla boğuşmuş ve o zamanın parasıyla 8 lira bayılarak almıştım. sümüklü böceğin avına ulaşması kadar büyük bir yavaşlıkla da yedim. karda yürümeyi bilmediğimden* kıç üstü düşersem kaldırmak için yanımda gelen arkadaşımla vücudumuzda en ufak bir ısı kalmamıştı ama değmişti. kainatın görüp görebileceği en iyi homo sapiens sapiens işlerinden biri. krem brule ile dünyayı ele geçirseler keşke. dünya çok büyük gelirse direkt evime de gelebilirler. ben yerde yatarım.
hesabın var mı? giriş yap