şükela:  tümü | bugün
 • bu kremlin raporu da uzun yıllar konuşulur sanki.
  istihbarat, tehdit, şantaj, aba altından sopa...

  --- habertürk ---

  abd hazine bakanlığı tarafından 29 ocak’ta kongreye sunulan ‘ kremlin raporu’ sanat dünyasında da ses getirdi.

  listede kremlin yetkilileri ve oligarkların yanı sıra rusya’nın milyarder sanat koleksiyonerleri ve özel müze kurucuları yer alıyor.

  liste, rusya’da mart ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde zaferine kesin gözüyle bakılan rusya devlet başkanı vladimir putin’e yakınlıklarıyla bilinen 114 rus siyasi figür ve 96 ‘oligark’tan oluşuyor.

  işte o 96 kişilik oligark listesi, art news’un her yıl yayınladığı top 200 koleksiyoner listesinin bir başka versiyonu sanki...

  isimlerin çoğu sanat dünyasının önemli figürleri; yalnızca rusya değil dünyanın dört bir yanında müzeler, restorasyon çalışmaları ve sanatçılara verdikleri destek ve müzayedelerden aldıkları servet değerindeki tablolarla tanınıyor. rapor, şimdilik putin’e bir uyarı niteliğinde...

  listede adı geçen isimlere halihazırda bir kısıtlama ya da yaptırım uygulanması beklenmiyor. kongre üyelerine rus yetkilileri ve ailelerin mal varlığı ve gelir kaynakları hakkında bilgi veriliyor.

  “kara listede” sanat dünyasının yakından tanıdığı bakın kimler var. raporun şüphesiz en tanınan isimlerinden biri 11.2 milyar dolarlık servetiyle roman abramoviç. abramoviç, geçen yıl art news “top 200 collectors” listesinde yer aldı, eski eşi dasha zhukova’nın moskova’nın açtığı ilk çağdaş sanat müzesi garage center for contemporary culture’a verdiği destekle biliniyor. tarihe geçen satın alımları arasında francis bacon’a ait 86 milyon dolarlık triptych (1976) ve 33.6 milyon dolarlık lucian freud tabloları var.

  listede adı geçen bir başka isim; 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yine art news “top 200” listesinde yer alan koleksiyoner viatcheslav kantor... kantor’un paris ekolü sanatçıları ve rus kavramsal sanatının önemli eserlerini içeren koleksiyonu, avant-garde mastery müzesi ve devlet puşhkin güzel sanatlar müzesi’nde sergileniyor.

  listede adı geçen diğer isimler: rus ve sovyet sanatı koleksiyoneri ve rus realist sanat enstitüsü’nün kurucusu alexei ananyev; museum of russian ımpressionism’in kurucusu boris mints; 20. yüzyıl rus sanatı koleksiyoneri pyotr aven; vladimir potanin; malcolm forbes faberge koleksiyonunu satın alarak müzeye çeviren viktor vekselberg; hermitage müzesi direktörü mikhail piotrovsky...

  ve büyük sergilere verdiği sponsorluklarla tanınan alisher usmanov. arsenal kulübünde de hissesi olan usmanov, londra’da sergilenen cutty sark ve italya’daki horatii ve curiatii salonları gibi önemli restorasyon çalışmalarına destek verdi.

  listede putin yönetimindeki üst düzey yetkililer arasından, büyük rus yazar leo tolstoy’un torunu ve kültür danışmanı olan vladimir tolstoy ve kültür bakanı vladimir medinsky de yer alıyor.

  haberturk

  --- habertürk ---

  --- dünya gazetesi ---

  rusya devlet başkanı sözcüsü dmitriy peskov, rusya’nın abd tarafından hazırlanan kremlin raporuna zamanında yanıt vereceğini söyledi.

  rus gazetesi izvestiya’da yer alan habere göre peskov, ilgili soru üzerine, ”rusya devlet başkanı'nın rusya’nın çıkarlarına en uygun şekilde davranacağı sözlerini hatırlatmak isterim. yanıt zamanında verilecek” dedi.

  abd maliye bakanlığı 30 ocak’ta ”kremlin raporu” olarak bilinen ve yaptırım uygulanabilecek 210 rus vatandaşını içeren listeyi yayımlamıştı. listeye rusya yönetimi ve bir çok iş adamları da dahil edildi.

  rusya devlet başkanı vladimir putin ise raporu dostça olmayan ve moskova ile washington arasındaki ilişkilere zarar veren bir hareket olarak nitelendirerek rusya’nın gelişmeleri izleyeceğini ve çoğunlukla iç sorunlarıyla uğraşacağını söyledi.

  dünya gazetesi

  --- dünya gazetesi ---

  sputnik analizi