• evrim ağacı tarafından geliştirilen türk lirası ile ödeme yapılabilen, düşük komisyon oranlarına sahip, detaylı istatistik gibi özellikler sunan sürdürülebilir kitle fonlama aracı sitesi.
 • evrim ağacı'nın patreona alternatif olarak geliştirdiği kitle fonlama sistemi.

  sisteme acilen üye olup, varsa patreon'daki üyelikler buraya taşınmalı. ülkede hakedenlerin gelir elde etme yöntemleri tıkanmış durumda.

  ancak biraz eleştirel gözlemim var. henüz kuruluş aşamasında oldukları için bunlar eleştiri sayılmaz.

  1- "üreticiler" sayfası her biri koca sayfayı kapsayan kocaman simgelerle dolu.

  2- destek olmak istediğiniz üreticiyi, hiçbir arama, filtreleme, kategorileme imkanı olmayan bir listeden bulmanız gerekiyor. üreticinin linki elinizde yoksa yandınız.

  3- sistemin mailleri "evrim ağacı" uzantısıyla geliyor. maillerde bol bol "evrim ağacı" propagandası var. bir kitle fonlama sisteminden çok evrim ağacı projesi olarak tanıtılıyor.
  sistem evrim ağacı'nın para toplama projesi görünümünden acilen kopmalı. hem evrim ağacı'nın böyle bir desteğe ihtiyacı yok, hem de evrim ağacı'nı sevmeyen muhafazakar kitleler bu siteye asla yaklaşmaz.
  ayrıca, ne gerek var yani şimdi.

  4- sitenin giriş sayfası sistemi tanıtmak üzere tasarlanmış. ama hesaba girildikten sonra aboneliklerin özetini, onlardan gelen bildirimleri gösteren özet bir tasarım daha doğru olur. (bkz: patreon)

  5- bir üretici hesabına girildiğinde, bu üreticiye zaten destek olunuyorsa "destek ol" mesajının getirilmesi yerine, üreticinin aktiviteleri, üreticinin aldığı destekler, kişinin bu üreticiye verdiği destek miktarı gibi analizler getirilebilir.

  6- anladığım kadarıyla sistem türkiye merkezli değil. ödemeler dolara çevriliyor ve transfer kesintileri uygulanıyor. türkiye'de şirketleşip, el aleme değil türk devletine vergilendirme süreçlerine dahil edilmesi gerekiyor.
  bunun siyasi riskleri de var tabi bir yandan. yarın birgün bir muhalifin parası buradan geliyor diye hapise atılmanız da mümkün. bilemedim şimdi...

  edit: ek maddeler, imla.
 • bir de superpeer vardır, benzeri.
 • vergi işi nasıl çözülüyor kullanan varsa yeşillendirebilir mi?
 • yaygınlaşması gereken hede.
hesabın var mı? giriş yap