şükela:  tümü | bugün
29 entry daha
  • 3,5 yasındaki oglumu ufak bir kreşe gönderiyorum. en başından beri oldukça dikkat ediyorlar. evet bulaşma riski var ve ben de farkındayım fakat elimizden baska birşey gelmiyor. bakamayacağınız cocugu yapmayın demiş biri aptal mısınız siz ya. eşimin anne ve babası hayatta değil benim babam hayatta değil. tek annem var ve o da kronik hasta. biz de çalışıyoruz ne yapalım cocugu işe mi götürelim. hergün performans performans diye kafa ütülüyorlar nasıl yapalım cocukla. nasıl götüreyim ben anneme simdi daha cok risk altında olmayacak mı?
    ayrıca okuldaki öğretmenleri düşünüyorum. kreş sahibi ekonomik olarak sizleri bunaltmıcaz dedi ama peki öğretmenlerin maaşlarını nasıl verecek. kesin kesicek ya da vermeyecek. insanlar çalışmak zorunda sadece konu cocuk bırakmak da değil. kaldı ki kreşlere gelene kadar kapatılması gereken birçok yer var. önce şehirlerarası gidip gelmeyi yasaklayın. millet gezmeye gidiyor hala ya.
    umarım bu yanlıştan dönülür cunku uzaktan eğitim 3 yas cocuklarıyla deli saçması birşey.

edit: kreş çalışanlarına yazık değil mi diyen var işte asıl onları düşünüyoruz zaten. siz heryeri devletteki gibi sanıyorsunuz. kreş sahipleri para vermeyecek bizimki zaten sindirmiş 2-3 tane genç öğretmeni. sırf onlar para alsın diye para vermeye devam edeceğiz biz. onlar devam etmek istiyor bilginiz olsun.
  • kreşler kapatılacaksa eğer devlet anne ya da babaya ücretli izin vermek zorundadır.
    burada herkes atıp tutuyor " yok doğurduysan bakacaksın", yok bilmem ne.

bok gibi, iki yüzlü bir topluluksunuz.

anne çalışmasa çocuk baksa onu eleştirirsiniz,
    anne-baba birlikte çalışsa çocuğa bakacak bir yer arasa onu da eleştirirsiniz.

size göre kimse çocuk yapmasın. sonra insanlık bir noktadan sonra yok olsun.

gerçekten katıksız malsınız. size göre şartları iyileştirmenin tek yolu "vazgeçmek ya da yapmamak" ama hayvan gibi vergi ödediğiniz devletinizin sizin için şartları kolaylaştırması bir seçenek değil.

sorsan hepsi sistem karşıtı, devlet politikalarını eleştiren, avrupa, amerika medeniyetine sahip olmak isteyen insanlar.

avrupa, amerika, japonya gibi gelişmiş ülkelerde, böyle bir kriz anında tek seçeneğin "bakamayacaksanız o çocuğu yapmayacaksınız" fikri olsa, 10 sene içinde nijeryadan beter olurlar.

bir araba alırken üç araba parası ödüyorsan,
    dünyanın en pahalı benzinini kullanıyorsan,
    aldığın en uyduruk bir şey için kdv, ötv, öiv, gibi saçma sapan vergiler ödüyorsan
    ve bunu da en uzun ve acımasız mesai saatleriyle, en boktan maaşı alarak karşılıyorsan, devlet afet, salgın gibi durumlarda sana "bakacak" arkadaş.

b a k a c a k. bakmıyorsa devletten bunu isteyeceksin. kreşleri kapatıyorsan anneye ya da babaya maaşını verip izine yollayacaksın.
  • orhan gencebay'ın bir sözüyle başlamak istiyorum:

bence sen de haklısın.

hepimiz haklıyız.

hazirandan beri çocuğunu okula yollayan, bir sorunla karşılaşmadım devam edelim diyen de haklı.
    okulda çalışan öğretmen de haklı.
    iş veren de haklı.
    ödeme yapan da haklı.

herkes haklıyken söz otoriteye bırakılmalı elbette ama;

bak canım kardeşim. sen çok haklısın bu çocuğu nereye bırakacaksın? bırakamazsın..
    tamam açalım okulları kreşleri..

evde sıkı sıkı çocuğuna tembih eder misin lütfen,

öğretmenine/ablana sarılma.
    arkadaşını öpme.
    maskeni öğretmenin uygun gördüğü zamanlarda değiştir.
    ellerini öğretmenin hatırlattığında yıka.
    en önemlisi, evde ben takmıyorum ama senin okulda takman gerek, maskeni tak.

maskeni tak

okullar açıldığından beri dilimde tüy bitti, bir çocuk yahu.. bir tane. oğlum kapat, açma oğlum, dikkat et oğlum.

veliyi arıyorum, aman hocam çocuk, nolacak ki?

sonra ne oldu..

okuldan bulaş riski arttı ve okul tatilinde hocam haklıymışsınız oldu.

bir kişiyle dünya değişmeyecek belki ama bir kişinin önderliğinde düzen değişecek. yeter ki andavallık etmeyelim.

edit: imla
  • hiçbir boktan anlamayan davar sürüsü toplanmış gene "yapmasaydon kordoşom" demeye. sizi yapan bu yaşa kadar getiren ebeveynlerin de ben... neyse...
    bak davarın dölü, 3 sene önce "lan ya dünya çapında salgın olursa" diye kimsenin öngörme şansı var mıydı?
    bak malın boku, geçim sebebiyle her iki ebeveyn de çalışmak zorunda diye evlat sahibi olmasın mı?
    bi de gelmiş "sozon gobo boncol" bilmem ne diye sıçıyor burda. evlatlara yazıkmış, ebeveynler bencilmiş. lan hakkaten empati yoksunu bir gergedan olarak dilerim aynı çaresizliği yaşamadan ölmezsin lan. dilerim bir gün çocuğun olur, karı koca çalışmak zorunda kalırsınız yoksa bokunuzla oynayacak maddi durumda olursunuz ve o çocuklara bakacak birini bulamamanın çaresizliğini dibine kadar yaşamadan ölmezsin inşallah.
    günlük primat bedduamızı ettiğimize göre gelelim konuya. kreş çalışanları da haklı bir sürü çeşit çeşit veli ile muhattap, ebeveynler de haklı, iki ucu boklu değnek.
    not: çocuğuma anneanne dede bakıyor. pandemi geçer geçmez kreşe vereceğim zira ne biz ne büyüklerimiz küçük bir çocuğa ne yetebiliyoruz, ne hakkıyla öğretebiliyoruz ne de enerjisini atacağı ortam sağlayabiliyoruz. yaşıtlarıyla oynadığı oyınlardan da mahrum kalıyor. çocuk yapıp başımdan attım kreşe verdim olayı değil herşey küfürsüz hitap edilemeyecek iq'daki canlılar.
  • sağlık çalışanlarının da çocuklarını kreşe bırakmak zorunda olduklarını düşünürsek... mesela sen yazın fellik fellik gezdiğin için onların da hayatının riske maruz kaldığını düşünürsek... düşünemedin tabii.

sanırım mesela doktorlar da bakamayacakları için çocuk yapmasalarmış keşke. bu kadar yazmışsınız bir zahmet kimin çocuk yapabileceğini kimin yapamayacağını da söyleyin aklını sktiğimin zekaları.
  • başlığa çocuğuna bakmak istemeyen ebeveyn simarikligi,cirosu düşen kresci bencilligi yaftalariyla geliyordum ki harbiden düşününce sunu söylüyorsun.

anne,baba çalışıyor.eger vereceği yer yoksa mecburen zaten kreşe veriyorlar.ozel sektor devlet gibi değil.geleceksin diyor.daha 6 ay sürecek bir pandemi icin,bu insanlar ne yapacak?
  • hiç kusura bakmayın da hükümet burada top çeviriyor sadece. yarım iş yapıyor. siz daha hükümete laf söylemeyin laf söylettirmeyin.
  • kreslerin açık olmasının ciddi manada ne gibi zararı olabilir. akıl karı iş değil. kapı önünde önlem alırsın. zaten son derece önlem alınan yerler. millet avmler de geziyor yazık. ülkenin geleceğini televizyon tablet ve telefona hapsediyorlar.
  • görüyorum ki hala mağdur edebiyatı yapan "ebeveynler" var. çocuk yapmak planlı programlı olması gereken bir iş. sen bu planı yapmadıysan, ya da planın "yaparız, iş yerinin verdiği izinler bittikten sonra da bir kreşe veririz"den öteye gitmemişse, kusura bakma da sen "oldu bittiye" getirmişsin çocukcağızı.

yani bir gecede "devlet bize bahmiyir" kafasına geçiş çok acayip, bunu yapan da her konuda ahkam kesme yetisine sahip beyaz yakalı. bu ülkede eğitimlisinden eğitimsizine herkes çıkarcı, bencil, bana dokunmayan yılan bin yaşasıncı. dün kendiniz rahatken, sizin kolay erişebildiğiniz bir şeye erişemediği için isyan edene burun kıvırıp, bugün farklı alanda zora düşünce benzer isyanı yapıp destek bekliyorsunuz. valla (bkz: sizler eğitilmezsiniz).
  • olaganustu durumlarda olaganustu cozumler uretilir ve uygulanir. nasil ki saglikcilar calisiyor, nasil ki memurlar calisiyor, oyle de kresler calisacak. ya kapanacak hersey ki gonul bunu istiyor, ya ebeveynlerden birine ucretli izin verilecek ya da carklarin donmesi icin asgari acik olmasi gereken yerler acik olacak.

dogurmasaydin, yapmasaydin diyen bok kafali ergenlere bakmayin siz
343 entry daha